Kampaň proti Sorosovi pokračuje. Více než polovina Maďarů si myslí, že v dubnu bude kandidovat

Nahrávám video

Kampaň maďarské vlády proti Georgi Sorosovi trochu připomíná zápletku z filmu Vrtěti psem. Maďarský premiér Viktor Orbán za boj proti americkému miliardáři už utratil v přepočtu víc než miliardu korun ze státního rozpočtu. Peníze získaly většinou reklamní firmy napojené na jeho okolí. Výsledkem je, že až 66 procent Maďarů si myslí, že Soros kandiduje v dubnových volbách.

Maďarská vláda spustila další vlnu kampaně proti Georgi Sorosovi. Opakuje, že se do Evropy snaží dostat miliony migrantů. Kritici předsedovi vlády Viktoru Orbánovi vyčítají, že za boj proti americkému miliardáři už utratil v přepočtu víc než miliardu korun ze státního rozpočtu. Peníze navíc získaly většinou reklamní firmy napojené na premiérovo okolí.

Na vládním tažení proti Georgi Sorosovi vydělávají hlavně podnikatelé spříznění s Viktorem Orbánem. Jedním z nich je například starosta vesnice, kde Orbán vyrůstal, premiérův blízký přítel a mediální magnát Lörinc Mészáros. Jeho společnost loni na vládním tažení proti Sorosovi získala v přepočtu přes 300 milionů korun. O něco vyšší částku si rozdělila další čtveřice firem.

„Pět byznysmenů získalo 70 procent z těch 40 milionů eur. To znamená, že peníze šly velmi malé skupině. A všichni mají opravdu blízké vazby na Orbánovu vládu,“ vysvětlila novinářka Atlatszo.hu Anita Kőművesová, patřící ke skupině nezávislých novinářů, kteří seznam firem získali. Tvrdí, že kromě výdělku pro své okolí si chce Orbán kampaní za státní peníze pojistit přízeň voličů.

Billboard proti Sorosovi
Zdroj: ČT24

Vláda v kampani vyšla ze Sorosových výroků, podle kterých Evropa potřebuje migranty pro ekonomický růst a přidala k tomu, že americký finančník má v úmyslu na starý kontinent dostat miliony uprchlíků, a je potřeba mu plány překazit. 

„(Sorosova) síť chce svrhnout a oslabit vlády, které bojují proti přesidlování muslimů. Proto bude vytvářet propagandu, posilovat občanská sdružení,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán.

Stvořil migraci a George Sorose jako něco, z čeho máme mít strach, a on se tak může stavět do role ochránce země.
Anita Kőművesová
novinářka Atlatszo.hu

Čím víc miliardář obvinění odmítal, tím častěji se jeho tvář objevovala v ulicích. Plakáty a spoty v televizi a rádiu varující před jeho plánem ale měly i neplánovaný dopad. Podle nedávného průzkumu si dvě třetiny Maďarů myslí, že Sorosova strana kandiduje v dubnových volbách. Jen čtvrtina odpověděla, že neexistuje.

Průzkum před volbami v Maďarsku
Zdroj: ČT24

Vláda přesto v kampani pokračuje. Nejnovější billboardy naznačují, že se George Soros spolu s opozičními lídry chystají zbourat plot, který Maďarsko chrání před migranty.

Šéfa ultrapravicového Jobbiku se plakáty dotkly natolik, že vládu žaluje za pomluvu. Za novou vlnou kampaně pak opozice vidí Orbánovu snahu odvést pozornost od 1300 azylantů, které Maďarsko loni v tajnosti přijalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko poslalo na Ukrajinu přes tisíc dronů za den. Kyjev má dvanáct obětí

Ukrajinské hlavní město Kyjev čelilo masivnímu nočnímu útoku ruských střel a dronů. Úřady hlásí dvanáct mrtvých včetně dvou dětí a přes čtyřicet zraněných. Zasaženo bylo několik budov včetně obytných domů. Ukrajinské letectvo oznámilo, že útoky cílily i na další regiony, včetně Charkovské, Sumské, Oděské a Černihivské oblasti. Ruské údery odsoudil slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer). Moskva informovala o ukrajinských útocích na ruské cíle a uvedla, že její armáda útočila mimo jiné na obranný průmysl sousední země.
04:56Aktualizovánopřed 18 mminutami

Vztahy Číny s USA jsou nejdůležitější na světě, shodli se Trump a Si Ťin-pching

Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem skončilo po zhruba dvou hodinách, následně navštívili Chrám nebes. Poté se Trump zúčastnil státní večeře. Si Ťin-pching prohlásil, že vztahy mezi Čínou a USA jsou nejdůležitějšími bilaterálními vztahy na světě. Podle čínských médií ale Si během jednání uvedl, že země se mohou dostat do střetu, pokud by Washington postupoval „chybně“ v otázce Tchaj-wanu.
03:34Aktualizovánopřed 22 mminutami

Lotyšská premiérka Siliňová rezignovala

Lotyšská premiérka Evika Siliňová ve čtvrtek oznámila, že podala demisi, což znamená odstoupení celé vlády. Ta se rozpadla po odstoupení ministra obrany Andrise Sprúdse ze strany Progresivní, který podle končící premiérky nezasáhl dostatečně rychle proti dvěma ukrajinským dronům, jež přiletěly z Ruska a zasáhly lotyšský sklad ropy.
10:42Aktualizovánopřed 37 mminutami

Britský ministr Streeting rezignuje. Dle médií chce nahradit Starmera

Britský ministr zdravotnictví Wes Streeting ve čtvrtek oznámil rezignaci na svou vládní funkci. Podle stanice Sky News se předpokládá, že se chce ucházet o post šéfa Labouristické strany a nahradit v jejím čele premiéra Keira Starmera. Popularita ministerského předsedy klesá a šéf labouristů čelí sílícímu tlaku členů vlády i labouristických poslanců poté, co strana tento měsíc utrpěla těžké ztráty ve volbách do místních zastupitelstev.
14:24Aktualizovánopřed 50 mminutami

Ukrajina má nejsilnější armádu v Evropě, řekl Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve čtvrtečním rozhovoru pro americkou stanici Fox News prohlásil, že Ukrajina nyní disponuje nejsilnějšími ozbrojenými silami v Evropě, přičemž poukázal na bojové zkušenosti této země a těžké ztráty, které ruské jednotky během války utrpěly. Ukrajinské ozbrojené síly se podle něj vyvinuly v nejschopnější bojovou sílu v Evropě, a to navzdory tomu, že Rusko má větší počet obyvatel a vojenské zdroje.
před 1 hhodinou

Neznámí lidé obsadili loď v Ománském zálivu a míří s ní k Íránu

Loď, která kotvila v Ománském zálivu, ve čtvrtek obsadili nepovolaní lidé a plují s ní do íránských teritoriálních vod, uvedla na síti X britská vojenská námořní služba. Incident se stal přibližně sedmdesát kilometrů severovýchodně od emirátského přístavu Fudžajra. Typ lodi ani pod čí vlajkou pluje služba neuvedla. Také není jasné, kdo se lodi zmocnil.
14:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami

„Byrokratická chyba.“ Kvůli přeletu amerických letadel vyslalo Rakousko stíhačky

Rakouské stíhačky Eurofighter Typhoon byly v neděli a pondělí vyslány k americkým turbovrtulovým letadlům typu PC-12, která armáda USA využívá především k průzkumným operacím. Na rozdíl od původních zpráv v německojazyčných médiích se zdá, že žádné letadlo nelegálně neporušilo rakouský vzdušný prostor. Americké letectvo požádalo 10. května o povolení k přeletu pro dvě letadla, ale nevyužilo ho. Když se téhož dne dvě různá letadla neohlášeně přiblížila k rakouskému vzdušnému prostoru, byly vyslány stíhačky, aby je zastavily – ta se však před překročením hranice otočila zpět.
před 6 hhodinami

Kubě došlo palivo, v Havaně hořely barikády

V Havaně se ve středu večer konaly na řadě míst protesty kvůli stále delším blackoutům. Některé čtvrti kubánské metropole neměly elektřinu až 22 hodin, napsal server CiberCuba. Podle něj lidé místy zapálili barikády a bouchali v oknech do hrnců, což je způsob protestu oblíbený v Latinské Americe (cacerolazo). Ministr energetiky Vicente de la O Levy oznámil, že ostrov už nemá ani kapku nafty či topného oleje.
před 7 hhodinami
Načítání...