„Kampaň končí.“ Bernie Sanders vzdal boj o prezidentskou nominaci, Biden má volnou cestu

Události ČT: Bernie Sanders vzdal boj o prezidentskou nominaci (zdroj: ČT24)

Levicový senátor Bernie Sanders ukončuje boj o nominaci Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Uvedl to ve středu v prohlášení společně se svým týmem. Sanders tím uvolnil cestu ke kandidatuře pro bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který tak zřejmě bude soupeřem nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

„Cesta k vítězství je v podstatě nemožná,“ uvedl Sanders ve streamovaném projevu svým stoupencům z domovského města Burlington ve státě Vermontu.

„Dospěl jsem k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná, a proto oznamuji konec své kampaně,“ dodal Sanders, který byl posledním, kdo stál Bidenovi v cestě k tomu, aby se stal Trumpovým vyzyvatelem v boji o Bílý dům.

Bývalého zástupce prezidenta Baracka Obamy označil za „slušného muže“, s nímž „bude spolupracovat na prosazování progresivních myšlenek“.

Senátor ze státu Vermont byl po začátku letošních demokratických primárek považován za favorita. Po sérii porážek se svým stranickým rivalem Bidenem však v posledních týdnech čelil výzvám, aby ze stranického klání odstoupil, a umožnil tak demokratům připravit se na prezidentské volby tím, že se sešikují za Bidenem. 

Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec ve volbách podlehla Trumpovi.

„Ve své progresivní politice, v jejím prosazování, chce Sanders dál pokračovat,“ uvedl zpravodaj ČT ve Washingtonu David Miřejovský. „Joe Biden si je velmi dobře vědom toho, že potřebuje voličskou základnu podporovatelů Bernieho Sanderse, pokud má mít šanci porazit stávající hlavu státu Donalda Trumpa v listopadových volbách,“ řekl Miřejovský.

To ale ví zřejmě velmi dobře i Donald Trump. „Ten hned, jak zjistil co se děje v táboře demokratů, zveřejnil na sociální síti sérii zpráv, kterými se snažil rozbít jednotu demokratického tábora. De facto proti sobě postavil příznivce Bernieho Sanderse a ostatní demokraty,“ dodal Miřejovský.

Boj ve stínu koronaviru

Osmasedmdesátiletému Sandersovi, který sám sebe označuje za socialistu a oblíbený je nejvíce mezi levicovými progresivisty, se nepodařilo získat podporu středových voličů demokratů ani zasloužilých stranických funkcionářů, kteří se většinově přiklonili na Bidenovu stranu.

Podle agentury Reuters někteří Sandersovi stoupenci senátora vyzývali, aby z kampaně neodstupoval a tím ovlivňoval Bidenova politická stanoviska. Koronavirová krize však přesměrovala pozornost veřejnosti směrem k pandemii a Sanders přišel o možnost být slyšen. 

I tak se mu podařilo dostat do veřejné debaty demokratů mnoho svých návrhů, jako je přeměna systému soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model, zavedení minimální mzdy ve výši 15 dolarů (374 korun) či vyšší zdanění bohatých.

Biden k Sandersovu kroku vyjádřil respekt. Řekl, že si je vědom toho, jak těžké rozhodnutí to pro senátora muselo být. Dodal, že Sanders podřídil vše společnému cíli porazit Trumpa v nadcházejících volbách. „I když Sandersova kampaň skončila, jeho vliv na nadcházející volby zdaleka neskončil,“ uvedl Biden s tím, že názorům Sanderse i jeho levicového stranického křídla bude naslouchat.

Demokratické klání o prezidentskou nominaci „dopadlo přesně tak, jak si to vedení Demokratické strany přálo“, napsal v reakci na Twitteru Trump, kterému předvolební průzkumy přisuzovaly větší šance v přímém souboji s levicovým Sandersem než s centristou Bidenem. Zklamané Sandersovy stoupence šéf Bílého domu vyzval, ať raději volí republikány.

Kvůli koronavirové krizi vedení demokratů minulý týden posunulo nominační sjezd z července na 17. srpna. Ve stejný měsíc oficiálně vyberou svého kandidáta do prezidentských voleb i republikáni. Prezidentské volby se konají 3. listopadu.