Jsou tiché a bez zplodin. Francouzskou riviéru křižují solární lodě

Horizont: Na jihu Francie roste popularita lodí na solární pohon (zdroj: ČT24)

Obliba čisté energie postupně roste. Před třemi lety obletělo letadlo Solar Impulse svět, lodi na solární pohon se to podařilo ještě o několik let dřív. Podobné projekty inspirovaly desítky lidí po celém světě a jeden z nich přivedl tato ekologická plavidla i na francouzskou riviéru. Malé katamarány se solárními panely si tady postupně razí cestu mezi luxusními jachtami.

Budoucnost solární energie v přístavech na jihu Francie projektuje zakladatel Suncy Concept Philippe Marengo, jehož prototyp vozí už nyní zdejší turisty.

Za myšlenkou plavidla se stříškou ze solárních panelů stála potřeba resortů přepravit své hosty a omezené možnosti doplňování paliva. Bonusem je pak snadná údržba. „Jednou za rok je potřeba zkontrolovat motor. To vyjde na sto eur, ale k údržbě tu prakticky nic není, žádná hydraulika,“ poznamenal Marengo.

Solární plavidla nedělají hluk a nenechávají za sebou zplodiny z motoru. „Za pomoci 200 wattů můžete rozsvítit jednu nebo dvě halogenové žárovky a my jsme na lodi, která dokáže za pomoci stejného množství energie uvézt osm lidí,“ prohlásil majitel lodi Seazen Guillaume Jacquet-Legreze.

Síla šesti koní turisty pohodlně odveze na moře a zase zpátky. „Je to fantastické a i na vodě je to opravdu tiché. Odbourá to veškerý hluk,“ radují se britští návštěvníci francouzského Beaulieu-sur-Mer.

Za tmy může využít alternativní pohon

V noci se hybridní lodě mohou přepnout na klasický dieselový motor či elektromotor. Podobně velké lodě však většinou za tmy kvůli bezpečnosti nevyplouvají.

Zájem o solární plavidla coby prostředky hromadné dopravy mají města po celém světě. Nejnovější model, na kterém Marengo pracuje, si ale znovu užijí spíš turisté. Luxusní katamarán má mít postel a sprchu. Plavidlo doplní flotilu šestnácti solárních lodí, které už teď využívají příznivého klimatu azurového pobřeží.