Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

7 minut
Horizont ČT24: Propuštění Idana Alexandera
Zdroj: ČT24

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.

Propuštění Alexandera, 21letého vojáka izraelské armády, Hamás avizoval o víkendu. Představitelé hnutí uvedli, že tento krok souvisí s úsilím o dosažení dohody o příměří a umožnění vstupu humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Podle izraelského deníku Ha'arec byl Alexander předán Červenému kříži v Chán Júnisu v Pásmu Gazy bez ceremoniálu a následně izraelské armádě. Znovu se už shledal se svou rodinou. Podle březnové reportáže izraelské televize Channel 12 bývalí rukojmí rodičům Alexandera řekli, že jejich syn byl v zajetí trýzněn hlady, mučen a vyslýchán.

Alexanderova širší rodina se v pondělí shromáždila v Tel Avivu, aby sledovala jeho propuštění. Když armáda oznámila, že je na svobodě, jásali a skandovali jeho jméno. Jeho babička Varda Ben Baruchová se rozzářila a na telavivském náměstí Rukojmí propukly stovky lidí v jásot.

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua propuštění rukojmího uvítala a uvedla, že usiluje o propuštění všech zajatých, živých i mrtvých. Premiér ve videu zveřejněném jeho úřadem krátce nato připsal Alexanderovo propuštění vojenskému tlaku ze strany izraelské armády a diplomatickému tlaku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Netanjahu také uvedl, že s Trumpem hovořil a že americký prezident zopakoval svůj závazek k Izraeli a slíbil, že bude nadále úzce spolupracovat na tom, aby byli propuštěni rukojmí a Hamás poražen.

Čtyřstranné rozhovory

Po propuštění rukojmího židovský stát v Pásmu Gazy podle serveru The Times of Israel obnovil nálety, které během odpoledne pozastavil.

Mezinárodní výbor Červeného kříže vyjádřil „úlevu“, že se další rodině v pondělí vrátil unesený. Zároveň odsoudil, že v Pásmu Gazy je v rozporu s mezinárodním právem stále zadržováno 58 rukojmí. „Urychleně potřebujeme politickou vůli zachránit životy a obnovení příměří. Je nezbytné, aby byli civilisté ušetřeni bojů, aby se do Gazy dostala humanitární pomoc a aby se více rodinám vrátili jejich blízcí.“

K Alexanderovu propuštění vedly přímé čtyřstranné rozhovory mezi představiteli USA, Kataru, Egypta a Hamásu, řekl agentuře Reuters zdroj informovaný o těchto jednáních. Spojené státy už dříve jednaly přímo s Hamásem o osvobození amerických rukojmí. Zvláštní zmocněnec prezidenta Donalda Trumpa pro otázky rukojmí Adam Boehler řekl, že USA budou usilovat také o vydání těl čtyř unesených Američanů.

Načítání...

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 4 hhodinami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 7 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 10 hhodinami
Načítání...