FBI poslala státnímu zástupci důkazy o daňových deliktech a nepovoleném nákupu zbraní Bidenova syna

Podle zdrojů obeznámených s vyšetřováním shromáždila FBI před několika měsíci dostatek důkazů, aby mohla obvinit prezidentova syna Huntera Bidena z daňových trestných činů a z toho, že lhal o užívání drog, když si v roce 2018 koupil pistoli, informoval Washington Post a CBS News. Důkazy shromážděné vyšetřovateli FBI a IRS byly podle těchto zdrojů zaslány úřadu státního zástupce v Delaware. Mluvčí Trumpem jmenovaného státního zástupce v Delaware se odmítl vyjádřit.

O tom, že agentura poskytla federálním prokurátorům důkazy o údajných trestných činech, jako první informoval deník Washington Post.

Chris Clark, Bidenův advokát, ve svém prohlášení pro CBS News kritizoval FBI a obvinil někoho v agentuře z úniku informací z jednání velké poroty, což by podle něj byl trestný čin, „který bude ministerstvo spravedlnosti pečlivě vyšetřovat a stíhat“.

„Únik informací o vyšetřování velkou porotou, jako je toto, je federálním trestným činem,“ napsal Clark listu Washington Post. „Každý agent, kterého ve svém článku uvádíte jako zdroj, se zřejmě takového trestného činu dopustil. Věříme, že státní zástupci v tomto případě pečlivě a důkladně zvažují nejen důkazy poskytnuté agenty, ale také všechny ostatní svědky v tomto případu, včetně svědků obhajoby. To je úkolem státních zástupců,“ řekl Clark. 

Zdroj blízký Hunteru Bidenovi sdělil CBS News, že Bidenův tým se domnívá, že tento únik informací byl způsoben frustrací uvnitř FBI kvůli době, kterou prokurátoři potřebovali k projednání tohoto případu. Bidenův tým se domnívá, že se úřad snažil tlačit na žalobce, aby jednali. FBI také čelí rostoucímu tlaku ze strany republikánů v Kongresu kvůli tvrzení, že se rozhoduje na základě politických hledisek.

Vyšetřování kvůli daňovým záležitostem

Úřad amerického prokurátora v Delaware vyšetřuje Huntera Bidena minimálně od roku 2019. Federální soudní obsílka z tohoto roku, kterou získala stanice CBS News, požadovala bankovní záznamy Huntera Bidena z roku 2014, kdy byl Joe Biden viceprezidentem.

Hunter Biden potvrdil, že byl v roce 2020 vyšetřován kvůli daňovým záležitostem, a to krátce poté, co jeho otec získal prezidentský úřad. Prokurátoři vyšetřující Huntera Bidena si rovněž vyžádali dokumenty ze soudního řízení o určení otcovství, které podle dokumentů a právníka zapojeného do této záležitosti zahrnovaly jeho daňové záznamy.

Podnikatelské aktivity Huntera Bidena a jeho poradenství v Číně a na Ukrajině, včetně toho, že mu ukrajinská firma Burisma platila padesát tisíc dolarů měsíčně, dlouhodobě přitahují politickou pozornost a otázky o etice jeho vazeb na zahraniční firmy vzhledem k politickému vlivu jeho otce.

Biden senior prohlásil, že se na obchodních transakcích svého syna nepodílel, a neobjevily se žádné důkazy, které by to vyvracely. „Nikdy v životě jsem nevzal ani cent z žádného cizího zdroje,“ řekl Joe Biden v říjnu 2020 v prezidentské debatě. 

Dalším údajným trestným činem, který federální agenti identifikovali, bylo tvrzení Bidena mladšího ve federálním formuláři, který vyplnil v roce 2018 za účelem koupě pistole. V něm uvedl, že není závislý na drogách ani je nezákonně neužívá, ačkoli v pamětech napsal, že v tom roce drogy užíval často, uvedl Washington Post.  

Trumpem zvolený prokurátor

Vyšetřování financí Huntera Bidena vedl americký prokurátor David Weiss, který byl původně jmenován a působil v administrativě Donalda Trumpa a pokračoval ve službě v Bidenově administrativě částečně kvůli politickému odporu, který by jeho odvolání pravděpodobně vyvolalo vzhledem k jeho dohledu nad Bidenovým vyšetřováním, uvádí americká média.

V únoru 2021, krátce po Bidenově nástupu do funkce, byly desítky federálních prokurátorů jmenovaných Trumpem požádány o rezignaci. Tehdejší úřadující generální prokurátor Monty Wilkinson požádal Weisse, aby ve funkci zůstal, uvedl pro CBS News jeden z představitelů ministerstva spravedlnosti.

V září více než třicet republikánů v Senátu požádalo Bidenova generálního prokurátora Merricka Garlanda, aby Weissovi poskytl „zvláštní ochranu a pravomoci“ a zajistil tak nezávislost jeho vyšetřování.

Bidenův advokát Clark na žádost Guardianu o komentář okamžitě nereagoval. Mluvčí ministerstva spravedlnosti se odmítl vyjádřit. FBI na žádost o komentář rovněž bezprostředně nereagovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 20 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 2 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 4 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 5 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 6 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 6 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 8 hhodinami
Načítání...