Bidenův syn Hunter přiznal, že ho úřady vyšetřují kvůli daním

Hunter Biden oznámil, že čelí vyšetřování prokuratury státu Delaware. Jeho právníci se o vyšetřování prý dozvěděli v úterý. Syn nastávajícího amerického prezidenta Joea Bidena je pod drobnohledem amerických úřadů v souvislosti s daňovými záležitostmi. Detaily investigace ale jeho tým advokátů ani prokurátoři nezveřejnili.

Video Horizont ČT24: Vyšetřování Huntera Bidena
video

Horizont ČT24: Vyšetřování Huntera Bidena

„Beru tuto věc velmi vážně, ale věřím, že profesionální a objektivní kontrola dokáže, že jsem ke svým daňovým záležitostem přistupoval náležitě a v souladu s právem,“ uvedl Hunter Biden.

Syna nastupujího amerického prezidenta vyšetřují v jeho rodném státě Delaware. Státní zastupitelství zde vede David Weiss, který byl jmenován Donaldem Trumpem. Mluvčí kanceláře návladního odmítl věc jakkoliv komentovat s odvoláním na probíhající vyšetřování.

Informace přišla jen pět dní před tím, než sbor volitelů oficiálně zvolí Joea Bidena americkým prezidentem.

Joe Biden se za syna postavil

Není to poprvé, co se Hunter Biden dostal do novinových titulků. Hrál výraznou roli v předvolebním klání svého otce a dosluhující republikánský prezident na něj ve své kampani často útočil. 

Huntera Bidena obvinil z korupce v souvislosti s jeho působením na Ukrajině v době, kdy Joe Biden byl americkým viceprezidentem. Hunter Biden v letech 2014 až 2019 zastával lukrativní post v dozorčí radě ukrajinské energetické společnosti Burisma.

Biden starší svého syna veřejně hájil a odsoudil útoky Trumpova týmu jako nepravdivé a nekalé. Za Huntera se postavil nastupující prezident i teď, prostřednictvím vyjádření svého týmu. Ten uvedl, že „příští prezident je velmi hrdý na svého syna, který čelil náročným výzvám, včetně brutálních útoků z minulých měsíců, a vyšel z nich silnější“.

Hunter Biden gratuluje svému otci ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: Reuters