Falklandy se po téměř čtyřiceti letech zbavily nášlapných min. Souostroví vyčistilo i poslední kout

3 minuty
Horizont ČT24: Falklandy se po téměř čtyřiceti letech zbavily nášlapných min
Zdroj: ČT24

Uplynulý víkend se stal zlomem pro obyvatele britského Falklandského souostroví v jižním Atlantiku. Lidé slavili odstranění posledních z celkových dvaceti tisíc nášlapných min, které tam zůstaly z roku 1982 po válce s Argentinou. Obyvatelům Falkland se tak otevřel poslední nedostupný kout jejich vlasti, kde doposud hrozilo nebezpečí vážného zranění nebo dokonce smrti.

Po dlouhých 38 letech se na Falklandech otevřel poslední nepřístupný kus země – písečná pláž. Doposud tam měli lidé vstup zakázán, protože hrozilo velké nebezpečí, že je nášlapná mina zmrzačí nebo zabije. O víkendu tak mohli na pláž poprvé vyrazit i děti. Poslední lokalizovanou výbušninu odpálili pyrotechnici ještě před slavnostním ceremioniálem před zraky lidí. 

„Jsem tu poprvé v životě. Před válkou jsem byl ještě moc malý, takže poprvé. Fantastická pláž, obrovská pláž. Je to pro nás skvělé,“ neskrýval nadšení jeden z obyvatel Falklandských ostrovů Lee Molkenbuhr. „Jsem jako na obláčku, protože to všechno proběhlo úspěšně, bez nehod,“ dodal technický ředitel SafeLane Global John Hare. 

Na odminování Falkland pracovalo od roku 2009 více než sto specialistů převážně ze Zimbabwe. Nálože museli pracně hledat ručně. Kvůli větru nemohli využít cvičené krysy, které se osvědčily v Africe. „Vést jakýkoliv projekt od začátku do konce je úžasné, ale tady se k tomu přidává pocit, že jsme se podíleli na historii,“ řekl manažer programu odminování Guy Marot.

Vzkaz od prince Williama

Miny na Falklandech ležely od roku 1982, kdy souostroví vojensky obsadila Argentina. Ta následnou 72denní válku prohrála, velké části ostrovů ale zůstaly po jejím zásahu nepřístupné. Obyvatelům ostrovů poslal pozdrav i princ William, jehož matka, Lady Diana, se zasazovala o celosvětový zákaz min.

Doufám, že definitivní odstranění těchto jizev konfliktu z roku 1982 pro vás bude dalším krokem k moderní a komunitní společnosti, kterou desítky let budujete.
William
princ

Likvidace dvaceti tisíc falklandských min vyšla na 36 milionů liber. Vláda v Londýně se zavázala, že stejnou částku věnuje na odstraňování min i v dalších zemích, a to včetně Zimbabwe, jehož experti nesou na vyčištění Falklandských ostrovů největší podíl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráku drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 48 mminutami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konga Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 6 hhodinami

Rusové vážně poškodili elektrárnu v Chersonu, zranění jsou v Oděse a Slovjansku

Ruská armáda prakticky zcela zničila tepelnou elektrárnu v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, která musela zastavit provoz. Bez tepla se podle oblastní správy ocitlo více než čtyřicet tisíc odběrných míst. V tamní nemocnici podlehla zraněním ze středečního ruského útoku šestiletá dívka. Řadu zraněných hlásí po ruských útocích z noci na čtvrtek Oděsa a Slovjansk.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Irská armáda zaznamenala drony poblíž Zelenského letadla

Irské námořnictvo v pondělí zaznamenalo pět dronů pohybujících se poblíž prostoru, kam mířilo letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval ve čtvrtek deník The Irish Times. Ukrajinský prezident tohoto dne přilétal na oficiální návštěvu ostrovní země.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Agenti FBI zadrželi podezřelého z umístění bomb v předvečer útoku na Kapitol

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zadržel muže, kterého podezřívá z umístění trubkových bomb u politického ústředí demokratů a republikánů ve Washingtonu pátého ledna 2021, v předvečer útoku příznivců Donalda Trumpa na Kapitol. Dřívější zprávy médií podle agentury AP potvrdila americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová s tím, že muž si již vyslechl obvinění. Informovala o tom televize CNN.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Hondurasu roste napětí, sčítání výsledků voleb prezidenta dvakrát pozastavili

V Hondurasu roste napětí kvůli sčítání hlasů z nedělních prezidentských voleb, které bylo už dvakrát pozastaveno, naposledy ve středu, oficiálně kvůli „údržbě systému“. Momentálně, po sečtení asi 85 procent hlasů, vede pravicový kandidát Nasry Asfura se 40 procenty hlasů, druhý je s 39,7 procenta centristický politik Salvador Nasralla. Jejich pořadí se ale od neděle už dvakrát otočilo.
před 9 hhodinami

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému Lukoilu

Americká vláda pozastavuje část sankcí proti ruskému ropnému gigantu Lukoil. Zdůvodňuje to snahou umožnit čerpacím stanicím mimo Rusko udržet provoz. O čtvrtečním oznámení Washingtonu informuje agentura AFP.
před 9 hhodinami
Načítání...