Expolicista Chauvin odmítl svědčit v procesu, v němž čelí obvinění z vraždy Floyda

Bělošský expolicista Derek Chauvin odmítl svědčit v soudním procesu, v němž čelí obviněním z vraždy a zabití Afroameričana George Floyda, jehož smrt loni vyvolala mezinárodní vlnu protestů. Agentura AP připomněla, že Chauvin ještě svou verzi událostí z minulého května veřejně nepředstavil. Obžaloba i obhajoba soud informovaly, že nehodlají předvolat další svědky. Na řadě jsou tak závěrečné řeči, jež zazní v pondělí, píše agentura Reuters.

Bývalý policista soud informoval, že hodlá využít svých práv garantovaných pátým dodatkem americké ústavy a nevystoupí jako svědek v případu, v němž je sám obžalovaným. „Je tedy vaše rozhodnutí nesvědčit?“ zeptal se soudce Peter Cahill. „Je, vaše ctihodnosti,“ odpověděl Chauvin.

Podle AP se o možné výpovědi obžalovaného v tomto ostře sledovaném případu v posledních týdnech živě spekulovalo. Na lavici svědků by totiž čelil velkému riziku. Pokud by vypovídal, musel by se zřejmě vypořádat s tvrdým křížovým výslechem, při němž by obžaloba mohla přehrávat video z jeho zákroku proti Floydovi snímek po snímku a požadovat po něm odpovědi na to, proč zatýkanému stále tlačil kolenem na krk i poté, co se Floyd nehýbal a nereagoval. Chauvin však mohl svou výpovědí rovněž získat sympatie poroty, naznačit svou případnou lítost či soustrast.

Bývalý policista na veřejnosti k případu nikdy nepromluvil. Jediný jeho komentář, který se objevil před soudem, pochází z kamery na výstroji jednoho ze zasahujících policistů. „Musíme mít toho chlapa pod kontrolou, protože je to pořádný chlap (…) a vypadá to, že na něčem je,“ řekl Chauvin jednomu z přihlížejících krátce po naložení bezvládného Floyda do sanitky. Nedlouho poté byl zatýkaný prohlášen za mrtvého.

Příčina smrti

Experti předvolaní obžalobou v minulých dnech a týdnech tvrdili, že Floyd zemřel kvůli nedostatku vzduchu, který vznikl, když mu Chauvin devět a půl minuty klečel na krku. Ve středu však odborník předvolaný obhajobou uvedl, že příčinu Floydovy smrti nelze jasně určit. Přispět k ní podle něj mohly mimo jiné jeho dlouhodobé zdravotní potíže či drogy, které lékaři našli v krvi zemřelého. Roli mohl podle experta sehrát i oxid uhelnatý, který vycházel z výfuku blízko stojícího auta s nastartovaným motorem.

Obhajoba dnes informovala soudce Cahilla, že po dvou dnech argumentů nehodlá předvolat další svědky. Obžaloba následně pouze posadila na lavici svědků plicního lékaře Martina Tobina, který se vyjádřil odmítavě k tvrzení o možné otravě oxidem uhelnatým. Porotě sdělil, že rozbory Floydovy krve nic takového nenaznačovaly. Také obžaloba pak uvedla, že nechce předvolat další svědky.

Na pořadu jednání jsou tak nyní závěrečné řeči obou stran sporu, které se čekají v pondělí. Dvanáctičlenná porota, jejímuž etnickému složení vzhledem k rasovému zabarvení celého případu věnovala značnou pozornost veřejnost i odborníci, se pak začne radit o tom, zda Chauvina uznat vinným, či nikoli.

Chauvin sloužil u policejní sboru v Minneapolisu 19 let. Loni v květnu byl jedním ze čtyř policistů, kteří byli přivoláni kvůli podezření majitele místní samoobsluhy, že Floyd zaplatil falešnou bankovkou. Na videu natočeném kolemjdoucím je vidět Chauvin, jak klečí na zatýkaném, jenž opakovaně říká, že nemůže dýchat. Záznam zveřejněný na sociálních sítích vyvolal v USA i v jiných zemích masivní vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
16:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídají před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídají v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Jde o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
16:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
12:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko dle Kyjeva chce, aby si rodiny zajatých vojáků registrovaly Starlink

Ruská armáda využívá rodiny ukrajinských vojáků v ruském zajetí k tomu, aby na sebe registrovaly terminály satelitního systému Starlink, upozornil ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Společnost SpaceX, pod který Starlink spadá, nedávno zablokovala terminály, které Moskva používala k dronovým útokům proti sousední zemi. Na Ukrajině zároveň vznikl seznam povolených zařízení.
před 2 hhodinami

Na Antarktidě kvůli ptačí chřipce hromadně umírají chaluhy

V letech 2023 a 2024 zemřelo v Antarktidě více než padesát chaluh, což jsou mořští ptáci příbuzní s racky. Příčinou byla vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1, popsali teď přírodovědci v odborném časopise Scientific Reports. Jedná se o první zdokumentovaný úhyn volně žijících zvířat v důsledku tohoto viru na tomto kontinentu, tvrdí autoři.
před 7 hhodinami

Začernění v Epsteinových spisech neskrývá jen jména obětí, potvrdili kongresmani

Ve složkách týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina byla začerněna jména nejméně šesti osob, které nebyly mezi oběťmi, naznačil podle CNN republikánský kongresman Thomas Massie spolu s demokratickým kongresmanem Ro Khannou. Oba měli v pondělí poprvé možnost prohlédnout nezačerněnou verzi spisů ministerstva spravedlnosti.
před 7 hhodinami

Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Slovensko se dál propadá

Česko si loni polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Umístilo se na 39. místě, zatímco předloni bylo 46. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI). Pohoršilo si naopak Slovensko, které se v roce 2024 umístilo na 59. a loni až 61. místě. Nejlépe hodnocené ze 182 zemí je letos opět Dánsko.
08:07Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...