Exploze v La Belle - odvetou bylo bombardování Tripolisu a Benghází

Berlín - Západoberlínskou diskotékou La Belle 5. dubna 1986 otřásla exploze. Zabila tři lidi a přes 200 lidí zranila. Stalo se tak pouhé tři dny poté, co 2. dubna 1986 výbuch na palubě amerického letadla znamenal smrt čtyř osob. Vyšetření tehdy prokázalo, že akce v La Belle je napojena na Kaddáfího hlavní stan v Libyi. A tak americká odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Jedním z důvodů, proč americká administrativa jednala rychle, bylo zjištění americké tajné služby, že se Kaddáfí chystá k dalším akcím. Samotné bombardování Tripolisu a Benghází pak americké stíhačky a bombardéry uskutečnily 15. dubna 1986.

Při explozi v La Belle se v řadě případů jednalo o americké vojáky, mezi nimiž byla diskotéka velmi oblíbená. Jeden voják a jedna žena zemřeli na místě, další voják podlehl svým zraněním o dva měsíce později. Řada postižených dodnes nese trvalé následky. 

Krátce po útoku zachytily zpravodajské služby faxy z Libye na její ambasádu v tehdejší NDR s blahopřáním k dobře vykonané práci. O deset dní později nařídil úřadující prezident USA Ronald Reagan bombardování libyjských měst Tripolis a Benghází, při kterém zahynulo více než 100 lidí, včetně adoptivní dcery Muammara Kaddáfího. 

Oficiální potvrzení faktu, že atentát zorganizovala libyjská rozvědka z rezidentury na velvyslanectví své země ve východním Berlíně, bylo možné až po otevření archivů východoněmecké tajné služby Stasi po sjednocení Německa v roce 1990. Proces s některými pachateli se podařilo uspořádat v roce 2001, čtyři obžalovaní dostali tresty vězení ve výši 12 až 14 let. 

Americká odveta byla pro Kaddáfího již dostatečným důkazem odhodlání USA tvrdě reagovat na podporu terorismu. Lze konstatovat, že po roce 1986 skutečně aktivita Libye v tomto směru poklesla, nicméně Libye o dva roky později stála i za výbuchem amerického civilního letadla na lince Londýn - New York nad skotským Lockerbie 21. prosince 1988. Tehdy přišlo o život 259 cestujících a 11 obyvatel Lockerbie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán pohrozil blokádou Rudého a Ománského moře

Íránské ozbrojené síly varovaly, že v případě pokračující americké blokády íránských přístavů zablokují Ománské a Rudé moře. Píše to agentura AFP. Pentagon v následujících dnech vyšle na Blízký východ dalších asi šest tisíc vojáků, uvedl deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké představitele.
08:41Aktualizovánopřed 43 mminutami

Při střelbě na základní škole v Turecku zemřeli tři žáci a učitel, píše AFP

Čtyři lidé zemřeli a dvacet dalších bylo ve středu zraněno při střelbě na základní škole v jihoturecké provincii Kahramanmaraş, informovaly podle agentury AFP místní úřady. Útočníkem byl dle místních médií žák této školy. Mezi oběťmi je i učitel. Jedná se již o druhou střelbu na škole v Turecku během jednoho týdne. V úterý bývalý student zranil šestnáct lidí a pak spáchal sebevraždu.
13:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpova administrativa žádá o zrušení rozsudků pro vůdce útoku na Kapitol

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý požádalo federální odvolací soud o zrušení rozsudků pro vůdce krajně pravicových extremistických skupin Proud Boys a Oath Keepers, kteří se podíleli na útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. Dotyčné soud poslal do vězení za spiknutí. Poté co Donald Trump prohrál ve volbách s Joem Bidenem, vedli své stoupence při nepokojích do sídla Kongresu s cílem podnítit vzpouru a udržet prezidenta u moci. Píše o tom agentura AP.
před 1 hhodinou

Teherán chce po arabských zemích válečné reparace

Írán požaduje po pěti arabských státech válečné reparace, protože proti němu byly z jejich území vedeny útoky. Požadavek vznesl v úterý íránský velvyslanec při OSN Amír Saíd Íravání, uvedla katarská stanice al-Džazíra. Předběžné odhady škod způsobených americko-izraelskými údery Teherán vyčíslil na 270 miliard dolarů (přibližně 5,6 bilionu korun).
před 1 hhodinou

Izrael bombardoval desítky obcí v Libanonu

Izraelské útoky v jižním Libanonu v noci zabily nejméně třináct lidí. Podle deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) síly židovského státu bombardovaly 58 vesnic a měst. Izraelská armáda podle agentury AFP uvedla, že teroristické hnutí Hizballáh ráno vystřelilo na sever židovského státu nejméně třicet raket. Boje pokračují den po mírových jednáních ve Washingtonu.
11:22Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obnovíme nezávislost veřejnoprávních médií, slíbil Magyar

Nová maďarská vláda dosud opoziční strany Tisza chce reformovat veřejnoprávní média, aby obnovila jejich nezávislost, řekl předseda strany a pravděpodobný budoucí premiér Péter Magyar. Dále uvedl, že budoucí maďarská vláda se kvůli poloze země nemůže zcela odpoutat od ruských dodávek ropy, zdroje zásobování ale rozšíří. Míní také, že dosavadní premiér Viktor Orbán přivedl zemi k bankrotu. Po schůzce s prezidentem Magyar potvrdil, že ho hlava státu pověří sestavením vlády.
11:40Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na Slovensku se protestovalo proti zrušení korespondenční volby

Na řadě míst Slovenska i v zahraničí se v úterý protestovalo proti koaličnímu návrhu týkajícímu se úpravy volebního zákona. Strana SMER navrhla novelu zákona, která by zrušila možnost korespondenční volby ze zahraničí. Nadále by z ciziny bylo možné volit pouze osobně na ambasádách. Demonstrující se sešli v Bratislavě, ale například i v Banské Bystrici, Košicích, Praze nebo Bruselu.
před 3 hhodinami

Macinka zveřejnil rozhovor armády s prezidentem Pavlem

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v úterý večer na sociální síti Facebook zveřejnil rozhovor, který s prezidentem Petrem Pavlem natočila Armáda ČR a o jehož zveřejnění se dohadovala s ministerstvem obrany. Řeči o týden trvající strašidelné cenzuře jsou jen další pohádkou o neexistujícím problému, uvedl k příspěvku Macinka.
07:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...