Evropský parlament zbavil Le Penovou imunity, hrozí jí roční vězení

Štrasburk - Evropský parlament zbavil europoslankyni Marine Le Penovou imunity. Hrozí jí stíhání kvůli vyvolání rasové nesnášenlivosti. Paříž požádala Evropský parlament o vydání šéfky francouzské krajní pravice loni v listopadu. Žádost se konkrétně týká jednoho z projevů političky z roku 2010. Jestliže bude shledána vinnou, hrozí jí až roční vězení a pokuta 45 000 eur (1,2 milionu korun).

Obvinění souvisí s vystoupením Le Penové v roce 2010, kdy v Lyonu přirovnávala všeobecně kritizované pouliční modlitby muslimů ve Francii k okupaci země nacisty. Před hlasováním uvedla, že se zbavení imunity nebojí a že si za svými slovy stojí. Zároveň se nazvala disidentkou.

Na plénu vystoupil i Bruno Gollnisch, který je jedním ze tří europoslanců francouzské Národní fronty (spolu s Le Penovou a jejím otcem Jean-Mariem Le Penem). Europarlament odsoudil za to, že nedovolil Le Penové před svými kolegy vystoupit. Za nesouhlasného bučení ostatních zákonodárců dodal, že mu to připomíná Nejvyšší sovět Sovětského svazu. Le Penová byla ale údajně letos na jaře třikrát zvaná na zasedání právního výboru EP, aby se hájila, na žádnou pozvánku ale neodpověděla.

Le Penová je předsedkyní ultrapravicové Národní fronty. Loni se zúčastnila prvního kola prezidentských voleb, které jí vynesly rekordní podporu 18 procent voličů. Její otec, Jean-Marie Le Pen, se v roce 2002 probojoval do druhého kola prezidentských voleb, když mu necelých 17 procent hlasů stačilo na to, aby předstihl socialistu Lionela Jospina. Nakonec ale prohrál s Jacquesem Chirakem.

Vydáno pod