Evropská policie prolomila šifrovaný komunikační systém zločinců. Zadržela stovky lidí, zabavila velké částky i zbraně

Evropská policie prolomila šifrovanou komunikační síť využívanou organizovaným zločinem. Na základě toho zadržela stovky lidí a zabavila v přepočtu stovky milionů korun i desítky zbraní. Informovala o tom unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

„Bylo to, jako bychom seděli u stolu se zločinci, kteří se mezi sebou baví,“ citovala agentura AP Jannine van den Bergovou, která je šéfkou nizozemské policie. Eurojust zase přirovnal sledování komunikace ke čtení zpráv přes rameno, aniž by si někdo něčeho všimnul. Policisté tak měli ihned informace o chystaném pašování drog, prodeji zbraní, ale i o zabíjení či mučení.

Rozsáhlé mezinárodní vyšetřování začalo v roce 2017, kdy francouzská policie začala objasňovat případy používání telefonů využívající zabezpečenou komunikační síť EncroChat. Vyšetřovatelům se podařilo šifrování prolomit, a získat tak přístup ke komunikaci uživatelů sítě.

Díky informacím z toho zdroje zadržela britská policie 746 lidí, zabavila 54 milionů liber (1,6 miliardy korun), 77 střelných zbraní a přes dvě tuny drog.

V Nizozemsku zabavili osm tun kokainu

Vyšetřování v Nizozemsku prozatím vedlo k zadržení více než stovky lidí a zabavení více než osmi tun kokainu a 1,2 tuny pervitinu. Odhaleno bylo také 19 laboratoří na výrobu syntetických drog a zabaveny byly desítky zbraní.

Šifrovanou platformu využívalo po celém světě 60 tisíc lidí, z toho podle britské policie šestina z nich jen v Británii. Provozovatel služby podle evropské policejní služby Europol všem klientům poslal 13. června zprávu s varováním, že systém byl prolomen a že jim doporučuje telefonů se zbavit.

Europol dále uvedl, že EncroChat prodával zabezpečené telefony za zhruba tisíc eur a za dalších patnáct set eur měsíčně pak nabízel připojení k celosvětové šifrované síti.