Českého medika, který byl na Donbase vážně zraněn, převezli do Kyjeva

Český medik, který byl vážně zraněn na Donbase, byl v úterý převezen do Kyjeva, kde mu poskytuje péči zdravotnický personál. Informoval o tom mluvčí projektu Phoenix, v rámci kterého medik pomáhal na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Kvůli vážnému stavu není v blízké době možný převoz dobrovolníka do Česka.

Dobrovolníka zasáhl šrapnel, uvedli dříve zástupci Phoenixu na sociálních sítích. České ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje. To nyní potvrdil také Phoenix. „Zdravotnický personál v Kyjevě mu poskytuje nejlepší možnou péči a na místě jsou s ním jeho blízcí,“ uvedl Phoenix.

Medikův stav je stabilizovaný, vývoj ale není předvídatelný, poznamenal mluvčí Ondřej. Poděkoval všem, kteří vyjádřili podporu a sílu zraněnému a jeho rodině a respektují citlivost situace. „Zranění našeho kamaráda a kolegy nás všechny velmi zasáhlo. O to víc nás motivuje k další práci. Jsme naprosto přesvědčeni o vysoké úrovni péče, kterou mu kyjevští lékaři poskytují. Věříme, že se jeho stav zlepší, že se bude moci vrátit do vlasti a být tu opět s námi,“ dodal mluvčí.

Projekt Phoenix učí ukrajinské vojáky bojovou medicínu, zároveň zdravotníci pomáhají přímo na frontové linii. Podle mluvčího vznikl spontánně jako iniciativa jednoho člověka v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. „Vnímáme svoji činnost jako možnost pomáhat bránit svobodu a demokratické hodnoty nejen v rámci Ukrajiny, ale ve všech zemích, pro které vývoj ruské politiky představuje bezpečnostní hrozbu útočící na základní principy západní společnosti. Cítíme, že je naší povinností pomáhat. S vědomím všech rizik a bezúplatně,“ uvedl.

O víkendu na Ukrajině padl jiný český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Podle informací ministerstva zahraničí jde o druhý takový případ za poslední rok. O život přišel podle dostupných informací první Čech při bojích s ruskou armádou na Donbase loni v červnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko zabíjelo v Oděské oblasti a Záporoží, v Tatarstánu hoří ropná čerpací stanice

Nejméně tři lidi zabily a několik dalších zranily noční ruské útoky na Ukrajinu, informují úřady. Dva lidé nepřežili útok na Oděskou oblast, jeden člověk zemřel při úderu na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Nálet hlásí v pondělí ráno i Charkov na východě země. Ukrajinské síly zasáhly podle zpráv na sociálních sítích důležitou ropnou čerpací stanici v Tatarstánu.
09:18Aktualizovánopřed 7 mminutami

USA přestanou v úterý vybírat cla, která soud označil za nezákonná

Americký Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) zastaví v úterý výběr cel uložených na základě zákona o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích (IEEPA). Vyplývá to z oznámení zveřejněného v systému CSMS, což je oficiální komunikační platforma americké celní správy. V pátek Nejvyšší soud USA označil tato cla za nezákonná.
před 33 mminutami

Vládnoucí strana v KLDR potvrdila Kim Čong-una v čele

Severokorejská vládnoucí komunistická strana na svém sjezdu opět zvolila svým generálním tajemníkem Kim Čong-una, vůdce KLDR. Oznámila to v pondělí severokorejská státní tisková agentura KCNA. Delegáti sjezdu také zvolili členy ústředního výboru Korejské strany práce a schválili revizi stranických pravidel, uvedla KCNA. Podrobnosti o změnách neposkytla, poznamenala agentura Reuters.
02:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj: Putin už rozpoutal třetí světovou válku

Ruský vládce Vladimir Putin už rozpoutal třetí světovou válku a je nezbytné jej zastavit, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru, který poskytl britské stanici BBC v předvečer čtvrtého výročí rozpoutání otevřené války Ruska proti Ukrajině. Zelenskyj ujišťoval, že jeho země konflikt neprohrává, a rezolutně se ohrazoval proti případným ústupkům Putinovi.
04:44Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Starosta New Yorku zavírá kvůli blížící se sněhové bouři město pro dopravu

Starosta New Yorku Zohran Mamdani v neděli ve městě kvůli blížící se sněhové bouři vyhlásil nouzový stav a od 21:00 místního času (pondělí 03:00 SEČ) uzavírá všechny ulice, dálnice a mosty pro veškerou dopravu mimo vozidel potřebných pro zajištění kritických služeb. Informovala o tom americká média.
před 8 hhodinami

Mexická armáda zabila šéfa kartelu, na nějž vypsaly USA vysokou odměnu

Mexická armáda zabila šéfa kartelu Jalisco nová generace (CJNG) Nemesia Rubéna Osegueru Cervantese, oznámilo mexické ministerstvo obrany a potvrdilo tak dřívější informaci agentury AP. Spojené státy, které na drogového bosse přezdívaného El Mencho vypsaly mnohamilionovou odměnu a na jeho dopadení se zpravodajsky podílely, to označily za skvělou zprávu. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová uvedla, že situace je pod kontrolou a že je v kontaktu s guvernéry všech států.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Lvovem otřásly výbuchy, starosta i Zelenskyj mluví o terorismu

Centrem ukrajinského Lvova v noci na neděli otřásly výbuchy, které podle starosty Andrije Sadového připravily o život policistku. Dalších 24 lidí bylo zraněno. Z místa bylo hlášeno vloupání do obchodu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj exploze označil za brutální a cynický teroristický čin, podle něj bylo v této souvislosti zatčeno několik lidí. S terorismem spojil případ i Sadovyj a oblastní prokuratura, podle níž se okolnosti zjišťují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zůstává velká šance na diplomatické řešení sporu s USA, řekl Arakčí

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí uvedl, že stále existuje velká šance na nalezení diplomatického řešení sporu, který Írán vede se Spojenými státy ohledně svého jaderného programu. Příští kolo jednání se podle šéfa íránské diplomacie i ministra zahraničí Ománu, který rozhovory zprostředkovává, uskuteční ve čtvrtek v Ženevě, informovala v neděli agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...