Celkové škody zřejmě přesáhnou Katrinu, guvernér mluví o 125 miliardách dolarů

Bílý dům požádá Kongres o částku 5,9 miliardy dolarů (130 miliard korun) na pomoc oblastem postiženým hurikánem Harvey. Podle všeho jde ale o zlomek celkově potřebné částky. Guvernér Texasu Greg Abbott řekl, že k nápravě bude třeba 125 miliard dolarů (2,7, bilionu korun).

Počet obětí hurikánu mezitím vzrostl na 39. CNN mluví dokonce o 47 mrtvých. Dosud udávaný počet mrtvých byl 31.

Obě komory amerického zákonodárného sboru budou patrně o schválení pomoci pro Texas a Louisianu hlasovat příští týden.

Ničivé záplavy, které přinesl Harvey do jižních oblastí zmíněných států, způsobily smrt více než tří desítek lidí a poškodily či zničily okolo 100 000 domů.

Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) oznámila, že už dostala 325 000 žádostí o výplatu pomoci a zaplatila 57 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Agentuře však rychle docházejí peníze.

Harvey zcela zničil 7 tisíc domů, v mnoha dalších začíná úklid (zdroj: ČT24)

Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena, guvernér tento týden řekl, že k nápravě bude nezbytná pomoc federální vlády v objemu více než 125 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč), což by překonalo i pomoc po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.

Abbott v pořadu Dobré ráno, Ameriko stanice ABC řekl, že voda v Houstonu už začala opadávat, ale další města záplavám stále čelí. „Vyhrabat se z téhle katastrofy bude trvat roky,“ dodal.

Podle Abbotta je klíčové, aby se Texas vrátil k normálnímu životu co nejrychleji. S obnovou pak pomůže nejen texaská vláda, ale i ta federální. Abbott také řekl, že Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) chce pomáhat především těm zasaženým, kteří neměli pojištěný majetek.

Poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert ve čtvrtek řekl, že po úvodním požadavku se Bílý dům na Kongres obrátí s další žádostí o podporu postižených míst, která bude podepřena podrobnou analýzou.

Texas sčítá škody. Co do výše mohou být bezprecedentní (zdroj: ČT24)

Další hurikánová hrozba má jméno Irma

Hurikán Irma, který postupuje z východního Atlantiku směrem na západ, zesílil a má nyní sílu hurikánu třetího stupně. Podle předpovědí se může k pevnině dostat příští týden v úterý. Provází ho vichr o rychlosti přesahující 185 kilometrů za hodinu a podle meteorologů bude dále sílit.

Národní středisko pro hurikány (NHC) Irmu označilo za mohutný hurikán, který velmi rychle nabývá na síle. Za 24 hodin se vítr, který jej doprovází, zrychlil o 56 kilometrů v hodině. Irma je nyní asi 1150 kilometrů západně od Kapverdských ostrovů.

NHC upozorňuje, že také Harvey byl rychle sílící hurikán, který stále mohutněl, dokud minulý týden nedospěl k texaské pevnině jako hurikán čtvrté kategorie. Irma patří k systémům, které se vytvářejí u Kapverdských ostrovů a přesouvají se pak na západ téměř přes celý Atlantik. Podle NHC se často jedná o ty nejsilnější z bouří.

Patřil k nim například hurikán Hugo, který se vytvořil v roce 1989 a měl sílu hurikánu pátého stupně. Zanechal za sebou v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně 50 mrtvých a škody ve výši sedmi miliard dolarů. Ke „kapverdským hurikánům“ patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku, zabil 92 osob a napáchal škody za více než 18 miliard USD.