Část republikánských sponzorů chce nového kandidáta. Vyloučeno, reagoval Trump

Další ze série urážlivých výroků z úst Donalda Trumpa rozpoutal u republikánů silnou diskusi o tom, zda nevyslat měsíc před volbami do klání s demokratkou Hillary Clintonovou někoho jiného. Skupina dárců finančně podporujících stranu podle agentury AP nabídla, že dá peníze na kampaň nového kandidáta. Trump vzápětí rázně odmítl, že by se kdy kandidatury vzdal. Ani většina členů republikánského výboru podle amerických médií změnu nepodporuje.

Trump, který se minulý týden dostal do potíží kvůli spekulacím médií o tom, že neplatí daně z příjmu, sklidil bouři nevole za další ze série urážlivých výroků na adresu žen. Vůči jeho obscénním slovům o sexu s vdanou ženou, která pronesl na nově zveřejněném videozáznamu z roku 2005, se ohradili přední členové strany včetně šéfa výboru Reince Priebuse či předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana.

Trump na videozáznamu popisuje, jak se pokoušel mít sex s vdanou ženou. Vychloubá se také, že ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je slavný. „Když jste hvězda, nechají vás to dělat. Můžete dělat, co chcete,“ řekl a chvíli nato použil i vulgárnější výrazy.

Posléze se za uvedené výroky omluvil, „pokud někoho urazily“, a označil je za „žertování“. Zveřejnění zmíněného záznamu podle něj „není nic jiného než jen odpoutávání pozornosti“.

Donald Trump v Milwaukee
Zdroj: Eric Thayer/Reuters

Někteří z republikánských členů Kongresu uvedli, že stahují svou dříve deklarovanou podporu Trumpovi a část z nich se veřejně vyslovila pro hledání nového kandidáta. Většina členů řídicího republikánského výboru, který má podle stranických stanov možnost Trumpa jako vítěze primárek nahradit jiným prezidentským uchazečem, však o tom podle webu Politico.com nehodlá ani uvažovat.

Sám newyorský miliardář na tyto informace reagoval rázně. „Nikdy bych neodstoupil. Nikdy v životě bych neodstoupil,“ řekl listu The Washington Post. Dodal, že v souvislosti se zveřejněným videem se mu dostalo řady hlasů podpory.

Proti zámožnému realitnímu podnikateli se postavil i jeho viceprezidentský kandidát Mike Pence, kterého by část republikánů ráda viděla na Trumpově místě v čele kandidátky. Kritickou poznámku si neodpustila ani Trumpova žena Melanie.

„Jako manžel a otec jsem byl uražen slovy a činy popisovanými Donaldem Trumpem na 11 let starém videu zveřejněném včera (v pátek),“ uvedl v prohlášení guvernér Indiany Pence. „Neomlouvám jeho výroky a nemohu je hájit,“ dodal muž považovaný za představitele tradičních konzervativních hodnot.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Na 73 pasažérů je zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 50 mminutami

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 3 hhodinami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 5 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...