Bývalý policista obžalovaný z vraždy Floyda čelí opět dalšímu obvinění

Soudce v americké Minnesotě obnovil obvinění z vraždy třetího stupně vůči bývalému policistovi Dereku Chauvinovi, který loni v květnu klečel na krku zatýkanému neozbrojenému Afroameričanovi Georgi Floydovi krátce před jeho smrtí. Chauvin čelí také obvinění ze zabití a vážnějšímu obvinění z vraždy druhého stupně, za niž mu hrozí až 40 let za mřížemi. Nejnovější rozhodnutí tak rozšiřuje možnosti k odsouzení.

Vražda třetího stupně, někdy známá jako vražda „pokřivené mysli“, se obecně vztahuje na případ, kdy člověk dělá něco mimořádně nebezpečného pro ostatní bez ohledu na lidský život, jako je například náhodné vystřelení do davu či jízda na špatné straně silnice.

Zároveň je podle expertů vraždu třetího stupně, která se pojí s mírnějším trestem než vražda druhého stupně, jednodušší u soudu dokázat. Podle zákona ve státě Minnesota za vraždu třetího stupně hrozí trest až 25 let vězení. Spor kolem finální podoby obžaloby začátkem týdne vedl k odkladu zahájení procesu. Chauvin trvá na své nevině.

Soudce Peter Cahill loni v říjnu mírnější obvinění z vraždy třetího stupně vůči Chauvinovi zrušil. Státní žalobci ale požádali o stanovisko odvolací soud. Ten následně minulý týden rozhodl, že soudce musí rozhodnutí přehodnotit. Podle panelu tří soudců totiž Cahill nepoužil precedens z procesu s bývalým minneapoliským policistou Mohamadem Noorem, který v roce 2017 smrtelně postřelil Justine Damondovou, která přivolala policii.

Chauvinovi obhájci se odvolali k nejvyššímu soudu státu Minnesota. Ten ale ve středu rozhodl, že se případu nebude věnovat, čímž toto rozhodnutí v praxi předal Cahillovi. Pro ostře sledovaný proces bylo dosud vybráno pět porotců, čtyři muži a žena.