Biden chce nalít do ekonomiky dva biliony dolarů, mají pomoci v krizi způsobené pandemií

Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný soubor opatření na podporu ekonomiky ve výši 1,9 bilionu dolarů (40,8 bilionu korun). Prostředky mají směřovat na boj s pandemií covidu-19, ulevit domácnostem i nastartovat hospodářský růst, informovala agentura Reuters.

Na zintenzivnění boje s koronavirovou nákazou je v balíčku vyčleněno 415 miliard dolarů (8,9 bilionu korun), které budou využity na urychlení vakcinačního programu či na opatření umožňující brzký návrat žáků do škol. Přibližně bilion dolarů (21,5 bilionu korun) půjde na přímou pomoc domácnostem a zhruba 440 miliard dolarů (9,5 bilionu korun) mají dostat pandemií nejvíce zasažené drobné podniky.

Američané mají nad rámec již schváleného jednorázového koronavirového příspěvku ve výši šest stovek dolarů (12 900 korun) obdržet dalších 1400 dolarů (30 100 korun). Dávky v nezaměstnanosti se až do září zvýší o sto na čtyři sta dolarů týdně (8605 korun). Více než dvojnásobně se pak zvýší federální minimální mzda, která bude nově činit patnáct dolarů (323 korun) za hodinu.

„Vím, že to, co jsem popsal, nebude levné. Ale pokud to neuděláme, vyjde nás to draho,“ prohlásil Biden k připravovanému stimulu ekonomiky. „Pokud budeme investovat teď, a to odvážně, chytře a s neochvějným důrazem na americké pracovníky a rodiny, posílíme naši ekonomiku, snížíme nerovnost a nastavíme naše dlouhodobé státní finance na co nejudržitelnější kurz,“ dodal.

Finanční trhy opatření oslavují, tvrdí expert

Podle analytiků stimulační plán nastupujícího prezidenta USA podporuje naděje investorů na další zotavování ekonomiky, ale zároveň vyvolává obavy ohledně způsobu jeho financování.

„Finanční trhy právě teď ta dodatečná stimulační opatření oslavují,“ poznamenal analytik Jeff Buchbinder ze společnosti LPL Financial. „Na druhou stranu je tady možnost, že trhy za to budou muset zaplatit v podobě prudkého růstu úrokových sazeb či zvyšování daní, což by snížilo hodnotu akcií,“ dodal.

Analytik Randy Frederick ze společnosti Schwab Center for Financial Research hodnotí, že Bidenův plán je v souladu s očekáváním finančních trhů a pravděpodobně po něm budou následovat ještě další balíky zaměřené například na investice do infrastruktury.

V Kalifornii spustili drive-in očkování. Vakcína se aplikuje, aniž by řidič vystoupil z auta (zdroj: EBU)

Balíček bude chtít Kongres rychle schválit

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a vůdce demokratického klubu v Senátu Chuck Schumer uvedli, že balík opatření je krok správným směrem a Kongres jej začne co nejdříve projednávat.

Poté co do svých senátorských křesel ve dnech kolem Bidenovy inaugurace usednou dva nově zvolení demokraté z Georgie, bude Demokratická strana disponovat většinou v obou kongresových komorách.

Joe Biden, jenž v letech 2009 až 2017 zastával pozici viceprezidenta Baracka Obamy, se ujme prezidentského úřadu 20. ledna a vystřídá republikána Donalda Trumpa.