Americké úřady uzavřely vyšetřování Pence kvůli tajným dokumentům, nevznesly obvinění

Americké ministerstvo spravedlnosti uzavřelo vyšetřování bývalého viceprezidenta Mikea Pence spojené s přechováváním utajovaných dokumentů v jeho domě, aniž by proti němu vzneslo obvinění. S odvoláním na své zdroje o tom v pátek informovala americká média. Vyšetřování začalo poté, co v lednu Penceův tým nahlásil nález vícero dokumentů s označením tajné v jeho domě ve státě Indiana.

Podle informací listu The New York Times (NYT) se viceprezident z administrativy někdejšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o ukončení vyšetřování dozvěděl v dopise doručeném ve čtvrtek. Zpráva přišla necelý týden předtím, co se podle médií Pence chystá potvrdit svou kandidaturu na prezidenta a vstoupit do primárek Republikánské strany, jejichž favoritem je aktuálně Trump.

Pence opustil viceprezidentský post v lednu 2021 a o dva roky později jeho právník dopisem informoval Národní archiv Spojených států, že politik u sebe má „malý počet“ dokumentů podléhajících utajení. Ty prý byly „nedopatřením zabaleny a přepraveny“ na konci jeho a Trumpova úřadování.

Penceův domov pak prohledali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), kteří našli další dokument s označením tajné. Po zhodnocení všech důkazů nicméně vyšetřovatelé právníkovi bývalého viceprezidenta napsali, že „žádná trestní obvinění nebudou požadována“, píše NYT.

Výzva bývalým šéfům Bílého domu i viceprezidentům

Agentura Reuters uvádí, že Národní archiv, který pečuje o citlivé materiály americké vlády, před několika měsíci vyzval bývalé prezidenty a viceprezidenty USA, aby se ujistili, že u sebe nemají dokumenty, které by měly být v rukách archivářů. Výzva přišla v reakci na zjištění, že množství materiálů s různým stupněm utajení si z Bílého domu odnesl na Floridu exprezident Trump. Citlivé dokumenty se pak našly také v bývalé kanceláři současné hlavy státu Joea Bidena, kterého nyní vyšetřuje tým zvláštního vyšetřovatele ministerstva spravedlnosti.

Zvláštní vyšetřovatel byl jmenován také v kauze Trumpa, který na rozdíl od Pence a Bidena s úřady plně nespolupracoval a opakovaně odmítl vydat všechny citlivé materiály, které měl ve své floridské rezidenci Mar-a-Lago. FBI tam nakonec loni v létě provedla prohlídku a zajistila dokumenty se stupni utajení důvěrné, tajné a přísně tajné. Trump jakékoli pochybení odmítá, jakkoli americký zákon o „prezidentských záznamech“ stanoví, že všechny vládní záznamy měl při jeho odchodu z funkce převzít archiv.

Tým zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe na kauze pracuje několik měsíců a vyslechl řadu svědků včetně Trumpových právníků. Americká média ve čtvrtek přišla s informací, že federální prokurátoři mají k dispozici i zvukový záznam z léta 2021, na němž Trump přiznává, že si nechal utajovaný dokument Pentagonu o potenciálním útoku na Írán. V pátek televize CNN informovala, že vyšetřovatelé letos po odhalení nahrávky poslali Trumpovi výzvu k předání jakýchkoli materiálů v této souvislosti, ovšem exprezidentův tým daný dokument nenašel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Obviněný z útoku při večeři novinářů s Trumpem souhlasí, že zůstane ve vazbě

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 16 mminutami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 28 mminutami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele, napsala s odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí agentura AFP. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
08:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 1 hhodinou

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
01:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii firmy Lukoil u ruského města Perm

Ukrajinské drony ve čtvrtek zasáhly rafinerii firmy Lukoil nedaleko ruského města Perm. Průmyslový areál se stal terčem ukrajinských dronů už druhým dnem po sobě, informovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Útoky potvrdil i gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin, podle něj si však nevyžádaly oběti ani podstatnější škody, napsala agentura AP.
před 5 hhodinami

Izrael vyzval k evakuaci dalších osmi vesnic v Libanonu

Izraelská armáda ve čtvrtek vyzvala k evakuaci dalších osmi libanonských vesnic v jižním regionu Súr, které nejsou součástí Izraelem vytvořené nárazníkové zóny, píše agentura Reuters. Po necelé půl hodině od vydání výzvy Izrael provedl útoky na alespoň čtyři vesnice. Izrael mezitím už od rána útočí na jihu Libanonu. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví Izrael zabil nejméně devět lidí, včetně dvou dětí a pěti žen, píše AFP. Děje se tak navzdory křehkému příměří, které bylo minulý čtvrtek prodlouženo o tři týdny.
před 5 hhodinami
Načítání...