Americké úřady obvinily podezřelého z úniku tajných dokumentů

Nahrávám video

Zadržený Jack Teixeira, který je podezřelý ze zveřejnění tajných amerických dokumentů, byl obviněn z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací. Jednadvacetiletý člen letecké složky národní gardy státu Massachusetts, kterého ve čtvrtek v souvislosti s případem zatkl Federální úřad pro vyšetřování (FBI), stanul před soudem v Bostonu. Federální soudce rozhodl, že Teixeira zůstane i nadále ve vazbě. Další slyšení se má konat příští středu.

Během krátkého jednání před soudem Teixeira promluvil pouze dvakrát. Na otázku, zda rozumí svému právu mlčet, odpověděl: „Ano“. Potvrdil také, že vyplnil speciální finanční prohlášení, které podle soudce prokazuje, že má nárok na zastupování veřejným obhájcem. Podle CNN byl do soudní síně přiveden s pouty na rukou, na sobě měl vězeňskou kombinézu. Slyšení ze zúčastnili i rodiče zadrženého muže.

Za úmyslné předávání informací o národní obraně hrozí odsouzenému až deset let vězení. Teixeira by mohl čelit delšímu trestu v závislosti na tom, jaká všechna obvinění proti němu budou vznesena.

Stovky stránek vládních materiálů souvisejících s citlivými informacemi spojenými mimo jiné s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Představitelé USA škody napáchané únikem informací stále prověřují a prezident Joe Biden nařídil vojenským představitelům a zástupcům zpravodajských složek, aby „podnikli kroky k dalšímu zabezpečení a omezení šíření citlivých informací“. Úřady podle něj stále posuzují i „platnost“ uniklých dokumentů.

Mezi zveřejněnými dokumenty jsou mimo jiné záznamy ukazující údajné detaily o ukrajinské vojenské zranitelnosti či citlivé informace o tom, za jakých okolností by ruský vůdce Vladimir Putin mohl použít jaderné zbraně. Zveřejněné dokumenty uvedly rovněž Washington do rozpaků kvůli tomu, že odhalily, že USA špehují své spojence, mezi nimi údajně i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Materiály se objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely mimo jiné na proruských účtech. Discord funguje přibližně osm let a je oblíbená u mladých fanoušků videoher. Uživatelé na ní zakládají uzavřené či veřejné „servery“, které slouží k textové komunikaci i skupinovým hovorům. Teixeira na Discordu vedl chatovací skupinu, která pod názvem Thug Shaker Central sdružovala asi dvacet až třicet mladých milovníků zbraní a videoher, kteří mezi sebou sdíleli i rasistické memy.

Kozák: Za únikem může být organizovaná akce, motivace je nejasná

„Celá ta záležitost je poměrně podivná, v dnešní době by si člověk měl být vědom toho, že když vyfotí nějaký dokument, na kterém je jasně napsáno ‚Top Secret‘, a dá ho volně k dispozici na síť, tak z toho mohou být obrovské problémy,“ podotkl Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Myslím, že i američtí vyšetřovatelé budou pracovat s více verzemi, a je dost možné, že za tím únikem, který může vypadat takhle náhodně, mimoděk, může být nějaká organizovanější akce,“ řekl ve vysílání ČT24.

Motivace ke zveřejnění dokumentů ale podle něj zůstává nejasná. „(Není zřejmé) zda to bylo spíše hrubé porušení pracovní kázně, a (Teixeira) si ani nebyl vědom toho možného dosahu, ale je klidně možné, že pracoval na něčí objednávku, nebo že do toho byl někým vmanipulován, aniž by tušil, k čemu všemu to může vést.“

„Technické vysvětlení je, že se jednalo o IT specialistu, který měl na starost komunikační systémy. Prověrku potřeboval na to, aby jejich bezpečnost mohl zajišťovat,“ dodal v Horizontu ČT24 vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha Oldřich Bureš. „Z dostupných informací to zatím vypadá, že motivace tohoto úniku byla pochlubit se na internetu, a to se odhaluje velice komplikovaně,“ míní Bureš.

Randák: Byl porušen základní zpravodajský princip

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák míní, že únik je částečně chybou systému. „Je jasné, že v tomto případě byl porušen základní zpravodajský princip, který se nazývá ‚Need to know', a to je princip, že se informace dostávají pouze k lidem, kteří je ke své práci potřebují,“ řekl v Událostech, komentářích.

„Národní garda je organizace, která je povolávána v mimořádných případech a je zodpovědná víceméně za bezpečnost Spojených států jako takových, nepracuje vně Spojených států. Tudíž aby se k takovému člověku dostávaly zpravodajské informace, které se týkají kupříkladu války na Ukrajině nebo dalších externích problematik, tak to si nemyslím, že je správné a (nemyslím si) že takový člověk tyto informace ke své práci potřebuje,“ vysvětlil Randák.

Největší únik od WikiLeaks

Nejnovější únik utajovaných dokumentů je podle všeho nejzávažnějším narušením bezpečnosti USA od roku 2010, kdy se na stránce WikiLeaks objevilo více než sedm set tisíc dokumentů, videí a diplomatických depeší, utajovaných i neutajovaných.

Za jejich zveřejněním stála Chelsea Manningová, v době úniku analytik americké armádní rozvědky Bradley Manning. Případ zůstává největším známým únikem citlivých materiálů americké vlády. Manning byl odsouzen k 35 rokům vězení. Ve vězení podstoupil změnu pohlaví. Exprezident Barack Obama následně Manningové zkrátil trest na pětinu a v květnu roku 2017 byla propuštěna

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina má nového premiéra

Ukrajinský parlament ve čtvrtek schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, oznámila média. Koreckyj byl dosud šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do Evropské unie. Mezi klíčovými úkoly uvedl také přípravu na příští zimu, která kvůli ruským útokům na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu může být podle jeho slov těžší než ta minulá.
11:30Aktualizovánopřed 42 mminutami

Ruský útok na Kyjev si vyžádal dvě oběti, Ukrajina zasáhla dva ruské tankery

Rusko v noci na čtvrtek zaútočilo balistickými raketami na ukrajinskou metropoli Kyjev. Útok si vyžádal nejméně dva mrtvé, dalších šest lidí bylo zraněno, informovaly podle deníku The Kyiv Independent úřady. Terčem ruských úderů se stal i Charkov, napsala agentura AFP. Ukrajinská tajná služba SBU zároveň uvádí, že námořní drony zasáhly v Černém moři dva tankery ruské stínové flotily.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoMistrovství v Mexiku: Skvělá logistika, Potěmkinovy vesnice a 100 tisíc policistů

Světový šampionát ve fotbale v Mexiku, USA a Kanadě tento týden vrcholí. V aktuálním dílu podcastu Za horizont rozebíráme se spisovatelkou a mexikoložkou Evou Kubátovou nejen sportovní horečku, ale i hlubší vrstvy této fascinující země. Jak se fotbal prolíná s politikou a vlivem kartelů? Co přinese prezidentka Claudia Sheinbaumová a jak by vypadal náš jídelníček bez mexických surovin? Vydejte se s námi za horizont turistických klišé.
před 1 hhodinou

Čína vyšetřuje zadrženého Čecha pro podezření z ohrožení státní bezpečnosti

Peking oznámil, že český občan zadržovaný v Číně je vyšetřován kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Podle agentury Reuters to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého příslušné úřady postupují v souladu se zákonem. Čínská diplomacie zároveň tvrdí, že české úřady na základě neopodstatněných obvinění zadržují čínského novináře. Vyzvala českou stranu, aby dotyčnou osobu okamžitě propustila a plně ochránila její práva a zájmy.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kandidát na šéfa tajných služeb USA odmítl říct, kdo vyhrál volby v roce 2020

Kandidát amerického prezidenta Donalda Trumpa na ředitele tajných služeb Jay Clayton odmítl na slyšení v Senátu říct, že demokrat Joe Biden vyhrál prezidentské volby v roce 2020. V senátním výboru pro zpravodajské služby se na to Claytona ptali demokraté. Trump opakovaně zpochybňuje výsledek voleb, v nichž s Bidenem prohrál. Republikán ve čtvrtek plánuje promluvit k národu o zabezpečení voleb několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu. Píše o tom deník The New York Times (NYT).
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda ve čtvrtek v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na čtvrtek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Napsaly to agentury.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA zřejmě zruší střídání času. Který zůstane, je stále otázkou

Spojené státy míří ke zrušení střídání času. Změnu, kterou podporuje prezident Donald Trump, schválila sněmovna reprezentantů. Jenže zatímco prezident si přeje čas letní, odborníci prosazují ten zimní. I Evropská unie jednotný postoj stále hledá a její snaha už roky vázne na stejném sporu.
před 5 hhodinami

Katar měl tajně finančně i vojensky pomáhat Íránu, pohár teď přetekl

Katar údajně roky podporoval finančně i vojensky íránský režim, jemuž dodával palivo do raket či materiál na výrobu dronů, tvrdí izraelská média s odkazem na nejmenované zahraniční zpravodajské služby. Dauhá se zároveň snažilo v začátcích nynější války zabránit útokům na svá energetická zařízení tichou dohodou s Teheránem, napsal deník The Washington Post. Emirát to ale popírá a podle některých zpráv již odsouhlasil zapojení zemí Perského zálivu do úderů proti islámské republice.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.