Soud propustil Chelsea Manningovou z vězení. Před 10 lety zprostředkovala citlivé informace serveru WikiLeaks

Americký federální soudce nařídil, aby Chelsea Manningová, dříve analytik americké vojenské tajné služby Bradley Manning, byla po více než roce propuštěna z vězení. Tam byla držena proto, že odmítala vypovídat v kauze WikiLeaks. Serveru, který založil Julian Assange, poskytla citlivé informace americké armády. 

Chelsea Manningová
Zdroj: ČTK, AP Autor: Cliff Owen

Před rozhodnutím soudu si Manningová údajně pokusila vzít život. Z věznice v Alexandrii ve státě Virginie byla převezena do nemocnice, kde se zotavuje. Páteční slyšení před federálním soudním dvorem v kauze pohrdání soudem, kvůli níž byla od loňského května v cele předběžného zadržení, bylo nakonec zrušeno.

Mannningová, která se před časem rozhodla pro změnu pohlaví, čelila obvinění, že odmítala vypovídat o zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Podle soudního rozhodnutí ale už její výpověď nebude k vyšetřování zapotřebí, a její další zadržování tak nemá smysl.

Kauza WikiLeaks

Chelsea Manningová vynesla v roce 2010, tehdy ještě jako vojín Bradley Manning, statisíce tajných vojenských dokumentů o působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. 

Světem otřásly mimo jiné uniklé záběry ze zásahu americké armády z července roku 2007. Při leteckém útoku bylo zabito několik lidí včetně dvou zaměstnanců zpravodajské agentury Reuters. Ty si totiž Američané spletli s teroristy a stativ, který jeden z novinářů držel, považovali za zbraň.