Před deseti lety zveřejnil server WikiLeaks první utajovaný dokument

Projekt WikiLeaks si letos připomíná deset let od svého založení. Čtvrtého října 2006 byla oficiálně registrována doména wikileaks.org a 28. prosince téhož roku server zveřejnil první tajnou zprávu. Týkala se plánu somálských rebelů ze Svazu islámských soudů chystajících zavraždění vládních špiček. WikiLeaks se však staly celosvětově známými především díky zveřejnění statisíců utajovaných dokumentů a záznamů z prostředí americké armády a diplomacie. Které z nich způsobily největší poprask?

Do výraznějšího povědomí světové veřejnosti WikiLeaks poprvé pronikly v roce 2007, když publikovaly manuál amerických vojáků pro zacházení s vězni na nechvalně proslulé základně Guantanámo. V pozdějších letech přibyly další tajné materiály, z nichž vyplynulo, že Spojené státy na této základně věznily až 150 nevinných lidí.

V případech, kdy se vězni nepodařilo nic prokázat, si podle zpráv Wikileaks buď někdo spletl jeho identitu, nebo byl dotyčný pouze ve špatnou dobu na špatném místě. Jako neopodstatněné se tak nakonec ukázalo podezření u 89letého afghánského vesničana trpícího stařeckou demencí nebo u 14letého chlapce, který byl obětí únosu ze strany Talibanu. 

Jak válčí Američané a jak funguje jejich diplomacie

V roce 2010 vyvolalo obrovský zájem zveřejnění desítek tisíc vojenských dokumentů o válkách v Afghánistánu a Iráku. Materiály přinesly svědectví o odvrácené tváři těchto konfliktů. Většinou se jednalo o utajovaná hlášení polních velitelů o civilních obětech či nehodách při chybné střelbě. Nebývalé pozornosti se dostalo záznamu z roku 2007 (video pod názvem „Collateral Murder“), jenž odhalil střelbu amerických vojáků z vrtulníku na civilní cíle. Při akci zahynulo 18 lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters.

Ve stejném roce zprostředkovaly WikiLeaks pohled do zákulisí fungování americké diplomacie v různých částech světa, když daly k dispozici čtvrt milionu tajných dokumentů obsahujících mimo jiné důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů Spojených států.

Další vzrušení způsobil projekt založený Julianem Assangem před čtyřmi lety, to když se jal publikovat na pět milionů e-mailů odhalujících praktiky a cíle organizace Strategic Forecasting (Stratfor). Ta se sama označuje za vydavatele strategických a bezpečnostních analýz, pro které získává informace zpravodajskými prostředky. Znalci bezpečnostního prostředí ji však často popisují spíše jako stínovou CIA.

Odposlechy spojenců

Skandál obřích rozměrů propuknul poté, co WikiLeaks skrze zveřejněné dokumenty prozradily, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) dlouhodobě odposlouchávala generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, francouzského prezidenta Francoise Hollandea (i jeho dva předchůdce v Elysejském paláci) či německou kancléřku Angelu Merkelovou a další vysoce postavené vládní politiky na německých ministerstvech.

Později byly odtajněny též dokumenty dokazující aktivní spolupráci německé tajné služby BND s výše uvedenou NSA. BND prý NSA pomáhala s výzvědnými aktivitami například proti rakouským politikům.

O zatím poslední pozdvižení se WikiLeaks postaraly letos v létě, když se zasloužily o únik tisíců vnitrostranických e-mailů v rámci Demokratické strany a jejího srpnového sjezdu. V elektronické komunikaci dohledaly skutečnosti, které naznačují, že stranické vedení během primárek stranilo Hillary Clintonové na úkor jejího konkurenta Bernieho Sanderse. Kvůli zmiňovanému podezření ostatně rezignovala předsedkyně Demokratické národní komise Debbie Wassermanová-Schultzová. Podle amerických expertů byla původcem krádeže elektronické pošty Moskva.

Zanedlouho poté navíc začal na WikiLeaks vycházet „seriál na pokračování“ v podobě informací uniklých z e-mailů šéfa kampaně Clintonové Johna Podesty. Ty sice nezahrnovaly žádná šokující zjištění, ale přesto mohly veřejnost před prezidentskými volbami ovlivnit – zejména v tom smyslu, že některým liberálům v Demokratické straně potvrdily obavy, že Clintonová má příliš blízko k bankám na Wall Street a nebude tudíž v případě zvolení dostatečně efektivně kontrolovat jejich případné excesy.

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange (1971), vystudovaný australský matematik a fyzik, se dříve živil jako programátor a počítačový konzultant.

WikiLeaks označil za prostředek informační války proti stávajícímu počínání vlád a neokorporativistickému chování velkých nadnárodních firem, proti němuž má smysl bojovat.

Od roku 2012 se ovšem Assange skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Snaží se tak vyhnout verdiktu britského soudu, který rozhodl o jeho vydání do Švédska kvůli údajnému znásilnění. V květnu 2017 Švédové stíhání ukončili.

Assange podezření opakovaně označil za politicky motivované s cílem zdiskreditovat server WikiLeaks. Tvrdil, že by mu ve Švédsku hrozilo vydání do USA. I podle dalších lidí tato obvinění představují vykonstruovaný proces, za nímž stojí politické síly, které chtějí Assange zneškodnit. 

Julian Assange
Zdroj: ČTK/AP

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 4 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 7 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 7 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 10 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 10 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 13 hhodinami
Načítání...