Dva pohřbení v jedné jámě. Archeologové zkoumají neobvyklé hroby z 9. století

Nahrávám video
Archeologové zkoumají neobvyklé hroby z 9. století
Zdroj: ČT24

Více než dva tisíce hrobů z období Velké Moravy skrývá země ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Největší velkomoravské pohřebiště u tehdejšího města Veligrad má ale novou záhadu. Archeologové zde zkoumají nálezy koster v neobvyklých polohách.

V desítce hrobů leží kosterní ostatky s pokrčenýma nohama. Taková poloha musela podle archeologů vzniknout ztuhnutím nebo svázáním nohou. Tělo je navíc orientováno severojižně, obvykle přitom hlava směřuje na západ.

Vysvětlení se může skrývat v osobnostech pohřbených. „Někdy tvrdíme, že hroby patřily lidem vykořeněným z tehdejší společnosti, a to z různých příčin,“ uvedl vedoucí archeologického oddělení Moravského zemského muzea Luděk Galuška.

Předpokladu, že hroby skrývají vyděděnce, nahrává i to, že v jedné pohřební jámě leží dvě kostry. Hlava jednoho pohřbeného přitom spočívá v nohách druhého a naopak. Pochováni navíc byli ve stejnou dobu na stejné místo. „To je velká anomálie. I zde ve Starém Městě Na Valách je to mezi dvěma tisíci prozkoumanými hroby snad jediný případ,“ řekl Galuška.

Díky nálezům si dokážeme lépe představit, jak Veligrad fungoval. Žít v něm musely stovky nebo až tisíce lidí. Způsob pohřbívání napovídá i mnohé o tehdejší společnosti. Mezi běžnými obyvateli města, z většiny křesťany, žili i lidé na okraji společnosti. Ať už kvůli tělesným nebo duševním nemocem, příslušnosti k jiné národnosti a vyznání, nebo svým neblahým činům. Co nejdál od kostela se pohřbívali například vrazi.

Neobvyklé nálezy začínají právě až na okrajích pohřebiště. Čím dále od kostela, tím zajímavější skupiny hrobů země skrývá. Kvůli štěrkovité a písčité půdě jsou ale pozůstatky ve špatném stavu. Antropologové proto z nálezů nejspíše vyčtou základní informace jako věk nebo pohlaví pohřbených. „Jestliže by kolegové zjistili i něco více, třeba zda mají nějakou anomálii, špatně srostlou zlomeninu kosti, to už by byl dortíček opatřený třešničkou,“ svěřil se Galuška.

Ve Starém Městě probíhají výzkumy více než třicet let. Kvůli četnosti nálezů musí stavitelé před zahájením stavby provést záchranný výzkum, v zemi totiž leží velké množství pozůstatků. Průzkum nyní probíhá za nenápadnou brankou uprostřed města u velkomoravského památníku. Za pár let zde bude stát rodinný dům. Další nálezy teprve čekají na objevení. „Číslo dvou tisíc hrobů Na Valách určitě není konečné,“ prohlásil Galuška.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Zlínský kraj

Soud snížil investičnímu podvodníkovi z Přerova trest

Olomoucký vrchní soud snížil o rok na sedm let trest vězení padesátiletému Aleši Vrubelovi z Přerova za investiční podvody, ve kterých přišlo podle rozsudku přes dvě stě lidí o zhruba 191 milionů korun. Podle verdiktu se nesmí také sedm let věnovat investiční činnosti. Jeho obchodní společnost dostala již dříve zákaz činnosti na dvanáct let. Vrubel tvrdil, že nikoho nepodvedl. Soud mu uložil i trest propadnutí majetku a povinnost náhrady škody.
18. 2. 2026

Na trati ze Vsetína nepojedou vlaky téměř do konce roku

Od pondělního rána téměř do konce letošního roku nejedou vlaky na mezinárodní trati Vsetín – Horní Lideč – Střelná. Výluka se dotýká regionální dopravy, ale i frekventovaných mezinárodních rychlíků Valašský expres, které několikrát denně jezdí mezi Prahou a Žilinou. Vlakové spoje nahrazují autobusy – jak regionální linky, tak rychlíky.
16. 2. 2026

V noci napadlo až patnáct centimetrů sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Na jihu Čech a východě Moravy a Slezska přes noc napadlo místy až deset centimetrů sněhu, v Beskydech i kolem patnácti centimetrů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který před vydatnějším sněžením v těchto oblastech varoval. Nový sníh v neděli ráno komplikoval dopravu hlavně v Moravskoslezském kraji, řidiči ale museli být opatrní také v dalších krajích. Někde se tvořily sněhové jazyky. Na Klatovsku se převrátil sypač.
15. 2. 2026Aktualizováno15. 2. 2026

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Od sobotního večera do nedělního odpoledne platí pro část Jihočeského kraje a severovýchod republiky výstraha před sněhovými jevy. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
14. 2. 2026Aktualizováno14. 2. 2026

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
10. 2. 2026

Kraje půjčují sociálním službám kvůli rozpočtovému provizoriu stovky milionů

Kraje půjčují sociálním službám stovky milionů korun, aby jim na začátku roku nechyběly peníze především na mzdy. Peníze od státu přicházejí se zpožděním každý rok, letos je ale situace složitější kvůli rozpočtovému provizoriu. Při větším výpadku financování by mohlo hrozit omezení nebo dokonce ukončení provozu některých služeb. Organizace budou muset peníze vrátit do konce června, kdy už by mělo být jejich financování jasné.
29. 1. 2026

Ve Slováckém divadle se děti učí odpoutat od rodičů a rodiče od dětí

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti v české premiéře nastudovalo intimní rodinný příběh Věci, o kterých vím, že jsou pravda. Hra současného australského dramatika Andrewa Bovella sleduje dynamické proměny vztahů uvnitř jedné rodiny po dobu jednoho roku.
28. 1. 2026

Kybermaraton ve Zlíně varuje děti před nástrahami internetu

Ve čtyřech základních školách ve Zlíně a v Otrokovicích se tento týden koná kybermaraton. Lektoři Českého telekomunikačního úřadu při něm upozorňují děti na nástrahy digitálního světa. Při hraní her nebo sledování videí mohou čelit například pedofilii, kyberšikaně či vydírání.
27. 1. 2026
Načítání...