Zlín připravuje oslavy 700 let od první písemné zmínky. Akce budou probíhat celý rok

Zlín připravuje na nadcházející rok oslavy 700. výročí od první písemné zmínky o městě. Událost si připomene různými akcemi, které budou probíhat po celý rok 2022, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Město doufá, že oslavy přilákají do Zlína více turistů či dokonce i nových obyvatel.

„Účelem oslav je prezentovat město v národním a nadnárodním měřítku. Zlín je město mimořádně osobité, kreativní a originální. Oslavy místním obyvatelům připomenou, na co mohou být hrdí, a přilákají turisty, třeba proto, aby zde také našli svůj budoucí domov,“ řekl primátor Jiří Korec (ANO).

Oslavy budou pracovat s číslem sedm podle počtu století, kterými město prošlo. „Chceme příležitost oslav 700. výročí využít k rekapitulaci dějin, vyhodnocení silných stránek lokality v současnosti a zároveň generovat výstupy, které budou užitečné pro další růst města. A to od podnikání přes kulturu, vzdělávání, sport, až po rozvoj potenciálu obyvatel. Tyto oblasti se vzájemně propojí,“ uvedla hlavní manažerka oslav Jana Kubáčová.

Zlín žije

K největším akcím bude patřit v červnu 2022 festival s názvem Zlín žije, který nabídne několik multižánrových scén ve veřejném prostoru města, pouliční umění a zážitkový program. Ve třech dnech se na scénách vystřídá většina hudebních seskupení Zlína od folkloru přes rock, folk, pop či folklor.

Součástí oslav bude i Zlínský podnikatelský meeting, který chce upozornit na podnikatelskou historii města, představit podnikatelskou současnost a potenciál do budoucna.

Oslavy mají i vlastní logo, které odkazuje na vlastnosti neoddělitelně spjaté nejen se Zlínem, ale i s těmi, kteří ve městě položili základy systému podnikání a obchodu. Připomene i uměleckou tvorbu nebo inovace.

„Symbol nekonečnosti, takzvané ,ležaté osmičky‘, na místě nul v číslici 700 k charakteru města i těchto osobností směřuje,“ uvedl mluvčí. Autorkou loga je absolventka zlínské univerzity Eva Šišková. 

První zmínka 28. února 1322

„Město Zlín je od samého počátku formováno příběhy lidí, kteří jsou přesvědčeni, že díky invenci, odvaze a podnikavosti lze dosáhnout i zdánlivě nemožného. Tato myšlenka se propisuje do loga, audiovizuálního spotu i oslav samotných,“ uvedl Melzer.

Město je poprvé zmíněno 28. 2. 1322. „V listině vydané v Brně prodává Fricek z Egerberga královně vdově Elišce svůj podíl na majetcích zděděných po otci, konkrétně Hustopeče, několik okolních obcí a městečko Zlín,“ sdělil mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Lidé vyrážejí na zamrzlé plochy. Na některé se ale vstupovat nesmí

Zamrzlé vodní plochy v posledních dnech lákají řadu lidí k bruslení. Ne vždy jsou ale pro tuto činnost vhodné, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i ochrany přírody. Vstup je zakázaný například na chráněné části vodního díla Nové Mlýny. Bruslit se nesmí ani na Znojemské vodní nádrži, která je zdrojem pitné vody a zároveň leží v klidovém území národního parku Podyjí. Naopak chráněná krajinná oblast Soutok plánuje změnu úředního statusu zámeckého rybníka v Lednici.
před 9 hhodinami

Vyšetřování požáru v Mostě pokračuje, incident vedl k rozsáhlým kontrolám restaurací

Před rokem si požár restaurace U Kojota v Mostě vyžádal sedm obětí. Příčinou požáru byl pád plynového topidla, které nešťastnou náhodou převrhl jeden z hostů. Vyšetřování tragédie pokračuje, policie obvinila dva lidi z obecného ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté čekají na další znalecké posudky. Hasiči v Ústeckém kraji po požáru zahájili rozsáhlé kontroly v restauracích. Za loňský rok uložili za nedodržování podmínek požární bezpečnosti v restauracích pokuty v celkové výši přesahující jeden milion korun.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pomník připomínající Jana Palacha se vrátil k Národnímu muzeu

Pomník v podobě kříže na místě upálení Jana Palacha je zpět u budovy Národního muzea v Praze. České televizi to potvrdila mluvčí městské části Praha 1 Karolína Šnejdarová. Pomník bude součástí pietních akcí 16. ledna – v den, kdy se v roce 1969 student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach upálil. Muzeum paměti XX. století vystaví také pamětní desky, které taktéž ustoupily výstavbě tramvajové trati na Václavském náměstí. Informaci potvrdil ČT ředitel muzea Petr Blažek.
před 14 hhodinami

ŘSD vybírá řešení, jak naložit s radioaktivní zeminou na stavbě D11

Řešení, jak naložit s radioaktivním popílkem, který vloni na jaře objevili experti na stavbě dálnice D11 v Trutnově, vybírá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Žádný z návrhů od zhotovitele nepřijalo, jsou příliš drahé. Připravilo svůj – část popílku na stavbě ponechá, část odveze k likvidaci. Náklady se navíc musí vejít do sta milionů.
před 22 hhodinami

Po tragickém požáru restaurace v Mostě přišly kontroly. Hasiči prověřují řadu kritérií

Lidé si připomínají rok od tragického požáru v restauraci U Kojota v Mostě. Na místě tehdy zemřelo šest lidí, jedna žena pak podlehla zraněním po dvou dnech. Jde o šestý nejtragičtější případ tohoto druhu od roku 1990. Po neštěstí následovaly série kontrol v několika podnicích. Probíhat budou také ve Švýcarsku, kde si požár baru v lyžařském středisku Crans-Montana vyžádal na šedesát životů.
11. 1. 2026

Ujíždějící řidič na Nymbursku narazil do cisterny, zemřel i se spolujezdcem

V Choťánkách na Nymbursku zemřeli v neděli odpoledne po čelním střetu s cisternou převážející asfalt řidič a spolujezdec z osobního auta, které ujíždělo policistům. Silnice I/32 je nyní uzavřená, na místě jsou všechny složky integrovaného záchranného systému, policie vyšetřuje okolnosti nehody, řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Lehčí zranění utrpěl řidič cisterny, řekl mluvčí záchranné služby Marek Hylebrant.
11. 1. 2026

V Brně na hlavním nádraží vykolejila lokomotiva, provoz byl omezen

Provoz na brněnském hlavním nádraží je po částečném vykolejení lokomotivy znovu obnovený, omezení skončilo před 16:00. Lokomotiva ráno částečně vykolejila při posunu. Většina dálkových spojů jela odklonem podobně jako regionální vlaky, které v některých úsecích ale nahradily i autobusy. Novinářům to sdělil mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka a na webu o tom informovaly České dráhy. Podle Kavky ve vykolejené soupravě necestovali lidé.
11. 1. 2026Aktualizováno11. 1. 2026
Načítání...