Začala stavba dalšího úseku D35, vytvoří obchvat Vysokého Mýta

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu úseku dálnice D35 Vysoké Mýto – Džbánov. Šest kilometrů dlouhá silnice zároveň vytvoří obchvat Vysokého Mýta, které je silně zatížené tranzitní dopravou. Termín dokončení stavby se podařilo urychlit zhruba o pět měsíců, v provozu by tak mohl být na konci roku 2025.

„Se zhotovitelem jsme se domluvili na tom, že by mohl být uveden do provozu v dřívějším termínu, než se původně předpokládalo, to znamená už na konci roku 2025. Tento úsek na obchvatu Vysokého Mýta je důležitý, protože vytahujeme tranzitní dopravu z města, takže se snažíme maximálně možným způsobem urychlit,“ řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Na jaře by měla začít také výstavba navazujícího úseku Džbánov–Litomyšl.

Součástí stavby bude i šest dálničních mostů, jeden na menší silnici a čtyři nadjezdy, dvě mimoúrovňové, tři okružní a tři stykové křižovatky. Celková délka protihlukových stěn dosáhne 3290 metrů. Náklady budou činit 1,83 miliardy korun bez DPH. Pokud sdružení Firem Eurovia CS, M-Silnice a Stavby mostů termín dodrží, dostanou podle Mátla bonus 93 milionů korun bez DPH.

Obchvat Vysokému Mýtu uleví

Podle starosty Vysokého Mýta Františka Jiraského (Nestraníci) projede Vysokým Mýtem denně dvacet pět tisíc vozidel. Město je průtahem rozděleno na dvě částí, před několika lety na něj byly instalovány semafory, aby lidé mohli bezpečně přecházet. Starosta také zažertoval, že doufá, že se dočká obchvatu s ještě platným řidičským průkazem. Po dokončení se na obchvat bude najíždět na dvou mimoúrovňových křižovatkách, než budou následující rok uvedeny do provozu související části dálnice. 

Na předcházející úsek Ostrov – Vysoké Mýto, jehož součástí je i vyčleněná stavba tunelu Homole, se zatím vyhodnocují nabídky stavebních firem. „Věřím, že na začátku stavební sezony budou obě stavby připraveny. Předpokládáme, že na konci příštího roku se bude kontinuálně stavět celá dálnice D35 až po Opatovec, tedy kromě PPP projektu Opatovec – Staré Město,“ uvedl Mátl.

Na D35 začne nejvíce staveb příští rok

V Pardubickém kraji se nyní staví také úsek D35 Janov–Opatovec. V Královéhradeckém kraji se buduje dálnice mezi Hořicemi a Sadovou. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) příští rok začne na dálnici D35 nejvíce staveb. Rozestaví se dalších šest úseků dálnice v délce 35,7 kilometru, celkově tak bude najednou ve výstavbě 64 kilometrů D35.

Úseky dálnice D35
Zdroj: dalnice-d35.cz

Dálnice D35 má v budoucnosti spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc a má být severní alternativou přetížené dálnice D1 při cestě z Čech na Moravu. Po dokončení, které se plánuje na rok 2029, bude mít 210 kilometrů. 

Z D35 je zatím hotových několik vzájemně nepropojených částí, a to v Libereckém kraji úsek Liberec–Turnov, v Pardubickém kraji úsek Sedlice–Opatovice–Časy–Ostrov a v Olomouckém kraji úseky Mohelnice–Olomouc, obchvat Olomouce a Olomouc – Lipník nad Bečvou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Byli mezi prvními na světě. Teď lékaři z Hradce Králové léčbu stentgraftem rozvíjejí

Lékaři z Hradce Králové v Česku už 30 let rozvíjejí léčbu stentgraftem. Roztažitelná výztuž cév za tu dobu pomohla mnoha pacientům v tamní fakultní nemocnici, ale i jinde. Život zachránila třeba policistovi, kterého zranil pachatel na útěku. Doktoři mu do natržené aorty vložili zpevňující trubici. „Je to kovová konstrukce pokrytá cévní protézou, ona se dostává do místa toho natržení cévy, a stabilizuje cévní stěnu, zastavuje krvácení a ta cévní protéza se stává součástí vašeho těla,“ vysvětlil lékař Jan Raupach z Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
před 2 hhodinami

Před létem přibývá zájemců o expresní pas

Na úřadech před létem přibývá zájemců o vyřízení cestovních pasů na poslední chvíli. O doklad jeví zájem cestovatelé, kteří před odletem zjistí, že jim platnost toho starého brzy končí. Nový lze vyrobit za vysoký příplatek i do druhého dne, ale pouze s vyzvednutím v hlavním městě.
před 4 hhodinami

Zkraje: Hazard přináší obcím i státu prostředky, problémem je však závislost

Hazard je pro některé občasnou zábavou, pro jiné velkým problémem. Je sice zdrojem příjmů pro veřejné rozpočty, zároveň však působí společenské náklady v miliardách korun. O problematice hazardu diskutovali v pořadu Zkraje starosta obce Holubice Jiří Horňák (nestr.), ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb, zastupitel města Brna a občanský aktivista Matěj Hollan, bývalý profesionální fotbalista Petr Švancara, vedoucí oddělení metodiky hazardu na sekci právní z Generálního ředitelství cel Tomáš Hamouz, tajemník z Institutu pro regulaci hazardních her Petr Kozák a adiktoložka Jana Dominika Šatánková ze společnosti Podané ruce.
před 20 hhodinami

Silné bouřky hrozí i v neděli

Intenzivnější bouřky hrozí na celém území republiky také v neděli, podle aktuální výstrahy meteorologů mohou být silnější než ty, které mají dorazit během sobotního odpoledne. Bouřky po oba víkendové dny doprovodí nárazový vítr, přívalové srážky i kroupy. Bouřkové počasí zřejmě vydrží i začátkem příštího týdne.
před 21 hhodinami

Lékařka v Plzni prohlásila ženu za mrtvou. Pohřební služba zjistila, že dýchá

Nezvyklá situace nastala v pátek ráno v Plzni, kde lékařka osmasedmdesátiletou ženu prohlásila za mrtvou. Pohřební služba však posléze zjistila, že seniorka dýchá, přivolala k ní proto záchranáře, kteří ji převezli do nemocnice. Koronerská společnost sdělila, že za dobu fungování provedla stovky prohlídek těl a zaznamenala vždy jen opačné případy, tedy kdy lékař u domněle zesnulého zjistil vitální funkce. Uznala pochybení a vyjádřila lítost. S lékařkou, která stav ženy špatně vyhodnotila, ukončila spolupráci.
včera v 07:00

„Dyť to zvládnou i malé holky!“ Ženy malovaly zátiší, šachy i traumata

Nebyli jen staří mistři, ale i staré mistryně, zdůrazňuje retrospektiva připravená Národní galerií Praha. Představuje umělkyně, které působily ve střední Evropě, Nizozemí a na území Itálie od středověku do konce devatenáctého století. Podle galerie jde o první soubornou přehlídku tohoto typu v Česku.
30. 5. 2025

Od velkého „vyhnání“ Němců z Brna uplynulo 80 let, stále vzbuzuje otázky

V noci z 30. na 31. května 1945 bylo z Brna vyhnáno téměř dvacet tisíc německých obyvatel. Jejich vysídlení včetně dalších osudů stále vzbuzuje dohady a polemiky o příčinách a průběhu události. Při pochodu směrem do Rakouska, který se někdy nazývá „brněnským pochodem smrti“, zahynulo podle tuzemských badatelů bezmála sedmnáct set lidí, podle těch sudetoněmeckých dokonce až deset tisíc.
30. 5. 2025

Luční boudu nešikanujeme, odmítá obvinění krkonošský park

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) odmítá obvinění majiteli hřebenové Luční boudy ze šikany, řekl mluvčí správy Radek Drahný. Majitelé si stěžují, že správa neumožňuje přístup k objektu nejen jim, ale i personálu či dodavatelům. Na protest bude Luční bouda od 1. června uzavřená pro veřejnost, k dispozici bude jen pro ubytované hosty, vyplynulo z vyjádření majitelů, kterým patří také Labská bouda.
30. 5. 2025Aktualizováno30. 5. 2025
Načítání...