Z ilegálního zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma. Hledá ji chovatel i policie

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla dospělá puma. Lidé by se neměli zdržovat venku a neměli by chodit do blízkého lesa, řekl starosta obce Miroslav Stoklasa. Zoopark je ve Zvoli načerno, obec se snaží o jeho zrušení, nejedná se navíc o první útěk exotického zvířete ze zdejšího parku.

„Kontaktoval jsem policii poté, co mi to nahlásila paní, že ji potkala. V zoo mi chovatelé potvrdili, že puma utekla, teď běhají zoufale po lese a shánějí ji. Dal jsem upozornění pro občany na naše webové stránky a oslovuji sdělovací prostředky,“ informoval starosta.

„Jedná se o dvouletého samce, má být plachý a neagresivní. Kontaktovali jsme majitele a společně propátráváme okolí a hledáme šelmu,“ doplnila policejní mluvčí Michaela Nováková. Policie o situaci informovala také místní mateřskou a základní školu. „Kdokoliv by šelmu viděl, ať se ihned obrátí na linku 158. Lidé by se k ní v žádném případě neměli přibližovat.“

K přežití pumy ve volné přírodě je podle zoologů podstatné, aby uměla lovit. Jestliže má schopnost lovu potravy, neměl by pro ni být problém přežít, protože lokalita jižně od Prahy, ve které se nyní pohybuje, je podobná přírodě severní Ameriky. Potravou by pro ni mohli být zajíci nebo i srny.

V případě Zvole se přitom nejedná o první incident tohoto typu, naopak velice obdobná situace nastala loni na přelomu července a srpna, kdy neznámý pachatel poškodil klec, a na svobodu se tak dostalo mládě pumy. Chytit se ho podařilo po jednom dni ve Vraném nad Vltavou, nikomu se naštěstí nic nestalo. V roce 2016 z parku utekl dikobraz.

Marná snaha o zrušení parku

Opakované útěky exotických zvířat nejsou jedinou kontroverzí, která se se zvolským zooparkem stojí. Celý objekt totiž podle dřívějšího vyjádření starosty  Stoklasy funguje nelegálně, protože je v rozporu s územním plánem obce, který povoluje jen chov drobného domácího zvířectva. Obec se také opakovaně a neúspěšně domáhá toho, aby provozovatel Tomáš Machač ilegální stavby odstranil.

„Stavební úřad si pohrával s myšlenkou, že prodlouží lhůtu na odstranění o dva roky. Něčím to podmínkoval, chovatel nic z toho nesplnil. Na základě stížnosti na krajský úřad byl stavební úřad napomenut, že jedná nesprávně a že má přejít k odstranění těch staveb, že by zoo zanikla. Bohužel nic z toho se nestalo,“ řekl starosta.

Coby ředitel a majitel má Machač povolení k chovu druhů vyžadující zvláštní péči od roku 2012. Deklarovaným cílem zooparku je představit návštěvníkům život exotických zvířat a zdůraznit rozdíly života v přírodě a v zajetí. Lidé se v zooparku také dozvědí o možnostech ochrany těchto zvířat.