V šesti stanicích metra je wi-fi za deset milionů. Tunely zůstávají bez internetu i signálu

6 minut
Události v regionech: V šesti stanicích pražského metra se cestující mohou připojit k internetu
Zdroj: ČT24

V šesti stanicích pražského metra je k dispozici bezdrátové připojení k internetu. Dopravní podnik počítá s tím, že pokud se osvědčí zkušební provoz, rozšíří wi-fi do dalších stanic. Zatím za ni zaplatil deset milionů korun, součástí je i opatření, které má podle dopravního podniku zvýšit bezpečnost cestujících. Podle odborníků by ale bylo účelnější pokrýt celou síť metra mobilním signálem. V případě nouze by to mohlo posloužit i lépe.

Wi-fi dopravního podniku je zatím ve dvou stanicích trasy metra C, ve dvou trasy B a ve stanicích obou tras na Florenci. Po připojení se cestující dostanou na vstupní stránku, kde se dozvědí aktuální dopravní informace. „Můžete vidět, co se děje v dopravě, krátkodobé výluky, stav bezbariérových zařízení,“ uvedl projektový manažer Lukáš Kulovaný.

Ve stanicích je celkem 75 vysílačů. Miroslav Řezníček z vedení ČD-Telematiky, která wi-fi dodala, ujistil, že jde o velmi kapacitní síť. „Náš systém je vybudován v nejnovějším standardu, který existuje. Pro cestující bude rychlejší se přihlásit k wi-fi než k mobilní datové síti operátora,“ míní.

  • Florenc (trasa B)
  • Florenc (trasa C)
  • Hlavní nádraží (trasa C)
  • Pražského povstání (trasa C)
  • Náměstí Republiky (trasa B)
  • Smíchovské nádraží (trasa B) 
  • kapacita připojení: 300 Mb/s, standard 802.11 ac wave 2; zdroj: ČD-Telematika
Mapa stanic s wi-fi
Zdroj: ČT24

Dopravní podnik za to, že může cestujícím v šesti stanicích nabídnout bezdrátové připojení k internetu, zaplatil deset milionů korun bez DPH. Podle webu Lupa.cz je ale celková cena ještě vyšší. Téměř dva a půl milionu stála kabeláž a kolem půl milionu projektová dokumentace. Vedení dopravního podniku i hlavního města zdůvodňuje nákladný projekt tím, že poslouží nejenom k zábavě a informování cestujících, ale také jako nouzový komunikační kanál.

„Evakuace,“ ohlásí náhle telefon

„V první řadě se jedná o bezpečnostní zařízení. Je to bezpečnostní wi-fi, kde dopravní podnik upozorňuje na mimořádné události, které by mohly nastat v metru,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Například v situaci, kdy bude nutné stanici evakuovat, se wi-fi odpojí a při pokusu o nové připojení pošle do přístroje zprávu o evakuaci. Ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Gillar dodal, že jde o „nejjednodušší cestu“, jak informaci k cestujícímu dostat.

Takový smysl wi-fi ve stanicích přitom někteří experti zpochybňují. „Pokud je tam nějaký problém, je třeba cestující informovat rozhlasem. Rozhodně se nedá spoléhat na to, že se v tu chvíli podívají na displej svého mobilního telefonu,“ podotkl analytik ISP Alliance Rostislav Kocman.

Také internetový publicista Daniel Dočekal míní, že jako bezpečnostní systém není takovéto připojení k wi-fi vhodné. „Lidem, kteří nemají zapnutý mobilní telefon, nemají na něm zapnutou wi-fi, nejsou k wi-fi v metru připojeni nebo nemají správný operační systém nebo ho nemají nastavený tak, aby se jim to objevilo, se to vůbec neukáže,“ shrnul.

Podle Kocmana by bylo vhodnější pokrýt celou síť metra mobilním signálem. V tunelech je zatím k dispozici pouze mezi Dejvickou a konečnou Nemocnice Motol, ale nikde jinde. Přitom by se pak mohli cestující k internetu dostat prostřednictvím svého datového připojení a v případě nouze by se k nim mohly informace dostat i tak. „Tři mobilní sítě jsou součástí krizového řízení, přes které je možné všem lidem poslat SMS, ať se evakuují,“ poukázal Rostislav Kocman.

Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) město s pokrytím metra signálem počítá. Pilotní projekt by měl začít na trase C, ale není stále jasné, kdy se tak stane. Bude záležet na datu podpisu smlouvy mezi dopravním podnikem a vybraným operátorem.

Generální ředitel DPP se k pokrytí metra signálem nechtěl vyjádřit. Podle Lupy.cz ale stále trvá jednání s operátory o tom, co dopravnímu podniku dají odměnou za to, že budou moci v tunelech umístit své vyzařovací kabely. „Jednání konsorcia operátorů s DPP probíhají již třetím rokem,“ řekla serveru mluvčí T-Mobilu.

Pochybnosti panují i kolem petřínské wi-fi

Podobné kritice nečelí město, potažmo jeho dopravní podnik, poprvé. Nedávno vzbudila pozornost zakázka na wi-fi na Petříně. Městská rada schválila smlouvu za 2,3 milionu korun, což je podle poradce v oblasti telekomunikace Štěpána Beneše, jako kdyby „chtěla odvézt hromádku písku, která se vejde na kolečko, a objednala si tatru, která uveze dvacet tun“.

Magistrát zakázku hájí tím, že má poskytnout bezdrátové připojení k internetu nejenom na petřínské lanovce, ale i v části parku. I v tomto případě se však pozastavil IT specialista Daniel Dočekal nad otázkou, zda by si lidé nevystačili s datovým připojením. „I děti na základní škole jsou vybaveny tímto internetem, takže vytvářet wi-fi v okolí lanovky a v parku je zvláštní nápad,“ míní.

Veřejná wi-fi nicméně již má v pražské MHD své místo a stále posiluje. K internetu je možné se připojit v tramvajích Škoda 15T druhé série, rozšiřuje se také počet tramvajových zastávek, které poskytují bezdrátové připojení k internetu. Podle výsledků zkušebního provozu čerstvě spuštěné wi-fi v metru rozhodne dopravní podnik, zda ji nabídne i v dalších stanicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
09:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Lidé ve Starosedlském Hrádku v referendu odmítli stavbu větrných elektráren

Lidé ve Starosedlském Hrádku na Příbramsku v sobotním referendu odmítli umístění větrných elektráren na území obce. Proti výstavbě se vyslovilo 71 z 83 hlasujících, jedenáct s ní souhlasilo a jeden hlas nebyl platný. Referenda se zúčastnilo 68,6 procenta z celkového počtu 121 voličů. Je tak platné a jeho výsledky závazné, vyplývá z informací na webu obce. Podle starosty Rudolfa Šimka (nez.) to znamená, že záměr se v obci neuskuteční.
09:04Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě dívky se topily v Českých Budějovicích

Dvě dívky se v sobotu topily ve Vltavě v Českých Budějovicích. Zachraňovali je kolemjdoucí a policisté. Jedna z dívek je ve velmi vážném stavu. Novináře o tom informoval mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Hudba byla stoleté Miladě Tomkové vždy útěchou

Snacha sokolského odbojáře Norberta Tomka, stoletá Milada Tomková, vzpomíná na druhou světovou válku, bombardování Brna a popisuje i tragické rodinné osudy. Přibližuje také, jak jí v těžkých časech pomáhala hudba. Hrála na klavír a zpívala ve sboru moravských učitelek, který vedl skladatel Břetislav Bakala. Po roce 1989, kdy se jí otevřel svět, mohla navštívit v Paříži bratrance, malíře Frantu.
včera v 16:45

Na Vysočině a severu Čech se čeká od neděle silný vítr

Vysočinu, část Pardubického kraje a sever Čech zasáhne od nedělního poledne silný jihovýchodní vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až osmdesát kilometrů za hodinu, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr zeslábne až v noci na úterý.
včeraAktualizovánovčera v 13:27

Případů pití alkoholu na veřejnosti v Praze ubylo

Pražští strážníci minulý rok evidovali přes 18,5 tisíce přestupků v souvislosti s pitím alkoholu na veřejnosti. Meziročně jich řešili o čtyři tisíce méně. Udělili i méně pokut, za které vybrali meziročně o 400 tisíc korun méně. České televizi informace poskytla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti platí v hlavním městě od července 2022, nejvíce se porušuje v Praze 1.
včera v 08:00

Pěstounů přibývá, pomohly náborové kampaně

Kampaně na podporu pěstounství přinášejí výsledky. Za poslední rok přibylo podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí zhruba sto přechodných pěstounských rodin. Například v Plzeňském kraji jich bylo loni třikrát víc než v předchozích letech. Krajská kampaň Pěstuj budoucnost ale necílí jen na zvýšení počtu pěstounů. Chce vyvracet některé ve společnosti zažité mýty a upozornit na to, že pěstounem může být každý.
včera v 07:00

Slibované čínské lázně u Pasohlávek stojí stále jen na papíře

Zatímco budova krajského Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku je po zhruba dvou letech prací téměř hotová, na blízkém pozemku určeném pro stavbu lázeňského komplexu se nic neděje. Česko-čínskou firmu RiseSun, která tam má lázně vybudovat, nejspíš čeká pokuta. V roce 2019, kdy od kraje pozemky kupovala, se totiž zavázala dokončit lázeňský areál do sedmi let.
16. 1. 2026
Načítání...