V pražské zoo uhynulo mládě ledního medvěda

Praha - V pražské zoologické zahradě v noci na dnešek uhynulo mládě ledního medvěda, které se narodilo v neděli večer. Samice mrtvé mládě ráno sežrala. Zatím se neví, proč mládě uhynulo.

„Mohla se i snažit mládě zahřát a tuto péči přehnat. Přesný důvod ale nezjistíme, není možné uskutečnit pitvu,“ uvedl mluvčí zoo Vít Kahle s tím, že medvědice byla zkušená matka. Medvědici mohli sledovat lidé prostřednictvím kamer přímo na webových stránkách zoo.

Mládě se narodilo kolem 22:00, podle zoologa Pavla Brandla a chovatelky Denisy Zběhlíkové byl průběh prvních hodin života mláděte normální. Mládě bylo slyšet, ale nebylo vidět, což trvalo zhruba do čtvrté hodiny ranní. Po šesté hodině odešla medvědice z porodnice ven. V té chvíli už bylo velmi pravděpodobné, že mládě uhynulo. 

Matkou mláděte byla medvědice Bora, která je 87. ledním medvědem chovaným v pražské zoo. Narodila se 20. listopadu 1986 ve Vídni, do Prahy přešla před 11 lety. Otcem mláděte je desetiletý samec Umca z brněnské zoo. Bora je také matkou samičky Alberty, která se narodila v roce 2003 a je doposud v Praze. 

Podle Kahleho tento případ ukázal, jak náročné je v podmínkách zoo odchovat mládě medvěda ledního přirozenou cestou. Samice se údajně často odmítají o mláďata starat nebo je usmrtí. Dosud se v pražské zoo narodilo celkem 77 mláďat ledního medvěda (včetně tohoto), odchovat se podařilo jen sedm z nich.