V ohrožení je pět tisíc pracovních míst navázaných na OKD. Kraj chce znejistěným firmám pomoct

Ukončení těžby černého uhlí na Karvinsku může v brzké budoucnosti ohrozit až pět tisíc pracovních míst ve firmách, které v současnosti dodávají služby těžební společnosti OKD nebo s ní obchodují. Moravskoslezský kraj proto založil odbornou skupinu Task Force OKD a ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou (KHS) či Svazem průmyslu zjišťuje, jak by tato místa mohl zachránit. Informoval o tom náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).

OKD v únoru kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu v dolech ČSA a Darkov. Firmě tak zůstanou v provozu už jenom doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde má těžba skončit v příštím roce. Ukončení pracovního poměru se tak z kraje roku týká více než 1800 zaměstnanců OKD.

Náměstek Unucka řekl, že zatímco sociální program pro propouštěné zaměstnance OKD je velmi dobrý, pro lidi, kteří pro OKD pracují v jiných firmách, stát žádný ucelený program nechystá.

„Na OKD jsou navázány dodavatelské společnosti poskytující nejrůznější služby – svářeči, opraváři, uklízečky a spousta dalších profesí,“ uvedl. Předseda KHS Jan Březina řekl, že některé firmy jsou na OKD závislé stoprocentně.

Pro OKD pracují stovky firem

Přesná čísla, kolik firem a lidí by konec OKD mohl postihnout, kraj zatím nezná. Podle údajů OKD pro ně například loni pracovalo více než 700 firem, drtivá většina z nich sídlí v Moravskoslezském kraji. Unucka podotkl, že v posledních letech platilo OKD dodavatelům zhruba deset miliard korun ročně a o tuto částku nyní trh přijde.

Jediná možnost, jak může kraj zjistit, kolik lidí z dodavatelských firem by po ukončení těžby v OKD přišlo o práci, je podle náměstka dotazník. Kraj ho nyní rozesílá firmám, výsledky chce znát zhruba za tři týdny. Podle mzdových prostředků, které tyto firmy vyplácejí, Unucka odhaduje, že by mohlo jít až o pět tisíc míst.

„Pokud zjistíme, že opravdu hrozí propouštění, máme nachystané tři kroky,“ řekl náměstek. Prvním krokem by byla žádost, aby firmám pomohl stát, protože například vyplácení odstupného by pro některé znamenalo kolaps. Při plánování pomoci hodlá kraj vycházet právě z dotazníkového šetření.

Pokud firmy řeknou, že vyhodí tři tisíce lidí, tak poletíme do Prahy na ministerstvo financí nebo ministerstvo sociálních věcí, aby v první fázi firmám pomohly se samotným odchodným.
Jakub Unucka
náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje

Podle Unucky kraj chce, aby ty podniky, které nyní pracují pro OKD, mohly pracovat pro stát, například na stavbách dálnic či železnic. Firmám zamýšlí rovněž pomoci s tím, aby místo pro OKD mohly pracovat pro někoho jiného.

„Naše role bude napomoci firmám v transformaci,“ řekl viceprezident Svazu průmyslu Jan Rafaj. Svaz podle něj umí otevírat firmám nové trhy, ale také pomoci s transformací na výrobu nových produktů.

Skupina má pomoci navázat nové dodavatelské vztahy

„Chceme například připravit misi do Austrálie, kde je těžba pořád v kurzu a kde máme velmi dobré kontakty. Věříme, že firmám, které budou mít zajímavé produkty, bychom společně mohli otevřít velmi zajímavá jednání k novým dodavatelským vztahům,“ řekl Rafaj.

Ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martin Navrátil řekl, že lidé mohou získat kompletní poradenství prostřednictvím programu Moje místo v Moravskoslezském kraji na webu. „Náš program už je hotový, je připravený, je okamžitě k dispozici,“ řekl.