Unie obhájců viní policii z odposlechů hovorů Zadeha s právníky

Unie obhájců podala poprvé ve své historii trestní oznámení. V kauze daňových úniků česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Policii obvinila z odposlechů důvěrných hovorů mezi Zadehem a jeho právníky, uvedl Radiožurnál. Případ už řeší také Česká advokátní komora. Olomoucký vrchní žalobce Michal Galát, který kauzu dozoruje, řekl, že jde o bouři ve sklenici vody.

Policie podle Shahrama Abdullaha Zadeha odposlouchávala jeho hovory s obhájci a pak dala tyto záznamy do spisu. Podle Zadehovy advokátky Aleny Kojzarové tak měli detektivové detailní přehled o tom, jak se chce Zadeh bránit proti svému obvinění. „Pokud policie a státní zástupce znají předem taktiku obhajoby, znají věci, které se tam probírají, pak ta obhajoba v podstatě ztrácí smysl,“ řekla Alena Kojzarová.

Podle Unie obhájců je to porušení tajemství dopravovaných zpráv a zneužití pravomocí úřední osoby. „Ale hlavně je to bezskrupulózní útok na základy právního státu,“ řekl člen prezidia Unie obhájců Václav Vlk. Podnět Unie obhájců už byl doručen Nejvyššímu státnímu zastupitelství, potvrdil jeho mluvčí Petr Malý.

Použití odposlechů obviněného s obhájcem zakazuje zákon

Případ už řeší také Česká advokátní komora. Podle mluvčí komory Ivy Chaloupkové je komunikace obviněného s jeho obhájcem z odposlechů vyloučena zákonem. „Pokud došlo k odposlechu takové komunikace, jsou orgány policie povinny záznamy takové komunikace zničit a získané poznatky nijak nepoužít,“ řekla mluvčí advokátní komory. Pokud se tedy opravdu objevily v trestním spise, může jít o bezprecedentní zásah do základních lidských práv na území ČR, dodala.

Olomoucký vrchní žalobce Michal Galát vyjádření komory a unie považuje za politováníhodné. „Zvláště za situace, kdy se suverénně vyjadřují k trestní věci, aniž by byly účastníky trestního řízení,“ řekl vrchní státní zástupce Michal Galát. Řekl, že Zadeh byl nejdříve odposlouchávaný ne jako obviněný, ale jako podezřelý. Tudíž nešlo o vztah mezi obviněným a obhájcem.

Vrchní žalobce: Je to bouře ve sklenici vody

„Za situace, kdy bylo zahájeno trestní stíhání a byly zjištěny hovory mezi obviněným a obhájci v té primární daňové věci, tak byla učiněna opatření ke zničení těchto odposlechů,“ řekl Galát. Podle něj je potřeba si uvědomit, že odposlechy policie provádí strojově přes záznamové zařízení a přístroj nedokáže posoudit, s kým dotyčná osoba hovoří.

„Trestní řád sice zapovídá provádět odposlechy mezi obviněným a obhájcem, nicméně počítá s tím, že k takové situaci může teoreticky dojít. A když k tomu dojde, tak trestní řád na to pamatuje a má na to řešení. Dané odposlechy musí být zničeny a nesmí být použity jako důkaz. V době pořízení odposlechů byla dotyčná osoba v pozici podezřelého, nikoliv v pozici obviněného, takže zde nebyl vztah obhájce a obviněného, jak požaduje trestní řád. Je to bouře ve sklenici vody,“ řekl Galát.

Shahram Abdullah Zadeh je ve vazbě, spolu se 14 dalšími lidmi se u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Celková škoda činí 2,5 miliardy korun. Zadeh obvinění odmítá. V této kauze je stíhaný na svobodě díky kauci 150 milionů korun, kterou zaplatil na začátku loňského roku. Na začátku prosince ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie ho obvinila z ovlivňování svědka. Spolu s ním obvinila dalších pět lidí.

Podle dostupných údajů se Shahram Abdullah Zadeh narodil v roce 1971 a dětství prožil v Dubaji. Koncem 90. let vystudoval lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Po návratu do Dubaje podnikal v realitách a řídil přední developerskou firmu Al Fajer Properties, Lidové noviny dříve informovaly, že byl z jejího čela odstraněn a obviněn z finanční kriminality.

V dubnu 2014 Zadeh témuž listu řekl, že od roku 1992 měl kvůli studiu dlouhodobý a pak i trvalý pobyt v ČR. „Stále jsem se hlásil k České republice a kolem roku 2005 jsem požádal o občanství. To jsem dostal v únoru roku 2009 a na základě toho mi byl v březnu 2009 vystaven i cestovní pas.“

Server iDNES.cz letos napsal, že Zadeh v Brně na cizí osobu provozoval restauraci Mollys a v souvislosti s incidentem, který se v restauraci stal, ho v roce 1999 policie obvinila z vydírání. K soudu však podle iDNES kauza nikdy nedoputovala a definitivně ji ukončila amnestie prezidenta Václava Klause.

V roce 2010 mělo Zadehovi podle LN hrozit zatčení v Dubaji. LN rovněž napsaly, že Zadeh má vleklé právní spory s rodinou dubajského emíra (údajně o desítky miliard korun). V jeho prospěch proto do Spojených arabských emirátů (SAE) v minulosti psali osobní dopisy dva premiéři Jan Fischer (v roce 2010) a Jiří Rusnok (2014), intervenovali za něj údajně i čeští ministři zahraničí a diplomaté. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci případné propojení obviněného s politiky nemělo s případem nic společného.

V současnosti je Zadeh v Česku podezřelý z rozsáhlých daňových úniků. Kvůli této kauze byl 22 měsíců ve vazbě, ze které byl propuštěn letos na začátku února, když zaplatil kauci 150 milionů Kč. Nyní ho Městský soud v Brně poslal opět do vazby.

Shahram Abdullah Zadeh
Zdroj: Václav Šálek/ČTK