Stacionář Slunečnice v Děčíně se chce rozšířit. O peníze žádá dárce v on-line sbírce

2 minuty
Stacionář vybírá peníze na nové prostory
Zdroj: ČT24

Děčínský stacionář Slunečnice se zdarma stará o lidi s mentálním, tělesným i kombinovaným postižením. Zařízení funguje už od roku 1996, jenže stejně jako řada stacionářů po celé zemi má nedostatek financí. Zařízení proto vypsalo sbírku, která by měla pomoci s financováním nových vlastních prostor.

Ve Slunečnici v Děčíně učí dospělé klienty s postižením samostatnosti a připravují je na život, a to už čtvrt století. „Každý klient má své limity. Někomu to trvá kratší a někomu delší dobu. Je to o tom, aby se naučili samostatně jezdit MHD, aby znali čísla autobusů a věděli, kde vystoupit,“ popsala asistentka v sociálních službách Jana Kmochová.

Službu si pochvalují i samotní klienti. Problém je ale v tom, že v současném nájmu už není prostor na to, aby se zařízení mohlo dále rozšiřovat. Navíc není vůbec jisté, jak dlouho by ve stávajících prostorách mohl stacionář dále fungovat. 

„Nikdy nevíte, jestli majitel změní nějaký svůj záměr s tím objektem, jestli si vymyslí, že teď se pustí do nějaké rekonstrukce, případně ten objekt prodá,“ nastínila ředitelka a předsedkyně Slunečnice Děčín Ludmila Podrábská.

Prostory jsou, ale chybějí peníze

Slunečnice si už dokonce nové prostory vybrala. Nachází se v budově, ve které má momentálně kanceláře. Klienty sem ale zatím stěhovat nemůže. „Ten objekt i se zahradou stojí 13,5 milionu. My ve sbírce potřebujeme dosáhnout aspoň na čtyři miliony, abychom mohli získat úvěr od banky,“ vysvětlila Podrábská.

Zatím je v internetové sbírce asi pětina z celkové částky čtyři miliony korun. Peníze chce organizace vybrat do konce letošního roku. Následně by chtěla objekt koupit, zrekonstruovat a poté tam nastěhovat své klienty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Vsetínsku hořela pila. Dva lidé jsou zraněni

Hasiči likvidovali požár pily na zpracování dřeva ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Dva lidé při něm byli zraněni. Jde o jednoho zaměstnance a jednoho hasiče, oba odvezla zdravotnická záchranná služba, řekl mluvčí hasičů David Martinec. Zranění nejsou vážná, dodala mluvčí krajské záchranné služby Gabriela Netopilová Sluštíková. Škody se odhadují na stovky milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vandal zničil stromy v zámeckém parku v Miloticích

Neznámý vandal zničil v zámeckém parku v Miloticích na Hodonínsku třicet stromů. Duby a lípy tam přitom byly vysazené pouze necelé dva roky a po incidentu už do zamýšlené velikosti nikdy nevyrostou. Škoda se odhaduje na tři sta tisíc korun, případem se zabývají policisté. Za informace, které by pomohly pachatele odhalit, nabízí kastelán zámku Evžen Boček padesát tisíc korun.
před 5 hhodinami

Exšéfovi brněnské hospodářské kriminálky Machalovi soud zpřísnil trest

Městský soud v Brně za zneužívání zvláštního policejního fondu na placení informátorů zpřísnil podmíněný a peněžitý trest bývalému šéfovi brněnské hospodářské kriminální policie Vladimíru Machalovi. S trestem odešla i jeho bývalá podřízená Jitka Broďáková, kterou soud dříve nepotrestal. Oba seznal vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozhodnutí není pravomocné, oba se odvolali. Státní zástupkyně Petra Lastovecká rozhodnutí soudu uvítala.
před 15 hhodinami

Novotný rezignoval na funkci starosty Řeporyjí

Pavel Novotný k pondělku rezignoval na post starosty pražských Řeporyjí, oznámil to na jednání zastupitelstva městské části. To poté zvolilo jeho nástupcem dosavadního místostarostu Davida Roznětinského (TOP 09). Důvodem k rezignaci Novotného je fakt, že se chystá nastoupit na tři měsíce do vězení za porušení podmínky. V ní byl za výtržnictví, podněcování k trestnému činu a nebezpečné pronásledování podnikatele. Soud ho do vězení poslal ve středu 7. května.
16. 6. 2025

Rybáři přivítali začátek sezony lovu dravých ryb

V pondělí začala sezona lovu dravých ryb. Jedná se například o lov candátů, štik či sumců. V noci na pondělí se sice prudce ochladilo, rybáře ale změna počasí neodradila. K řekám, nádržím a rybníkům vyrazily stovky lidí. K oblíbeným revírům patří třeba Lipno. Tam v loňském roce rybáři chytili čtyři a půl tisíce candátů. Přibližně o dva tisíce víc než předloni. Rybáři však musí dát pozor na míry jednotlivých ryb. Například u candátů na Lipně je minimální míra padesát centimetrů, u štik šedesát centimetrů.
16. 6. 2025

Oprava trati u Hustopečí bude letos stát 113 milionů

Oprava železniční trati u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kterou v únoru poškodil požár cisteren s benzenem, bude letos stát zhruba 113 milionů korun. První etapa rekonstrukce přišla přibližně na 23 milionů korun, podzimní dokončení včetně výhybek si podle odhadů Správy železnic (SŽ) vyžádá dalších devadesát milionů, informoval generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. Na trati byl v neděli obnoven provoz.
16. 6. 2025Aktualizováno16. 6. 2025

Na Plzeňsku vzniká nejvyšší silniční most v Česku

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět půlkilometrový most na chystaném obchvatu Plas na severu Plzeňska. Vítězné sdružení Stavby mostů, EUROVIA CZ a inženýrské firmy SAGASTA ho vybuduje za 571 milionů korun bez DPH, což je o osm procent vyšší cena, než se původně předpokládalo. Bude to nejvyšší silniční most v Česku, 87 metrů nad hladinou řeky Střely, informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
16. 6. 2025Aktualizováno16. 6. 2025

Podezřelému z vraždy v Kostelci hrozí výjimečný trest

Kriminalisté obvinili z vraždy pětašedesátiletého muže. Je podezřelý, že v neděli večer v Kostelci nad Černými lesy zabil padesátiletou ženu a o pět let mladšího muže. Kriminalisté budou podávat návrh na uvalení vyšetřovací vazby. Muži hrozí v případě odsouzení až výjimečný trest, informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
16. 6. 2025
Načítání...