Soud prohlásil konkurz na majetek litovelského Papcelu

Krajský soud v Ostravě v pondělí prohlásil konkurz na majetek výrobce papírenských strojů Papcel z Litovle na Olomoucku. Ten je od loňského září v úpadku. Informace je dostupná v insolvenčním rejstříku. Věřitelé Papcelu přihlásili pohledávky téměř za 1,7 miliardy korun. Majetek Papcelu byl oceněn na 492 milionů korun, hodnota jeho nemovitého a části movitého majetku nebyla dosud stanovena.

Pro konkurz se minulý týden na schůzi v Olomouci vyslovili všichni účastníci z řad zajištěných i nezajištěných věřitelů Papcelu. Na jednání nebyl předložen žádný návrh na reorganizaci Papcelu, která je alternativou konkurzu.

Soud loni na podzim povolil společnosti Papcel pronajmout většinu výrobních hal v Litovli německému výrobci papírenských technologií Bellmer. Díky pronájmu továrny by se v Litovli měla udržet výroba strojů pro papírenský průmysl i osm desítek pracovních míst.

Papcel loni na podzim už neměl peníze na svůj další provoz. Firma Bellmer má podle předsedy představenstva Papcelu Davida Dostála zájem výhledově jednat o odkupu vybraných aktiv Papcelu.

Společnost 1. správcovská a konkurzní, která je insolvenčním správcem Papcelu, soud informovala, že z přihlášených pohledávek je 823 milionů korun zajištěných. Hodnota podmíněných pohledávek obnáší 662 milionů Kč. Mezi největší věřitele Papcelu patří Exportní garanční a pojišťovací společnost (266,7 milionu Kč) a Commerzbank (268,5 milionu Kč).

Většinu dosud oceněného majetku Papcelu tvoří movité věci za 398 milionů korun. Na pohledávky připadá 59 milionů a finančních prostředků měl Papcel v okamžiku prohlášení úpadku k dispozici 35 milionů korun. Ostatní majetek zatím oceněn nebyl.

„Zásadní hodnotu pro uspokojení věřitelů představují nemovité věci v Litovli a strojní vybavení nacházející se v Litovli a Itálii,“ uvedl Pavel Novák ze společnosti 1. správcovská a konkurzní.

Firma na sebe podala insolvenční návrh loni v srpnu

Skupina Bellmer bude moci podle insolvenčního soudu dokončit rozpracované projekty Papcelu, a zabrání tak uplatnění již vystavených bankovních záruk. Novák odhadl, že pronájem výrobního závodu Papcelu by mohl finanční situaci podniku zlepšit o několik desítek milionů korun.

Papcel na sebe loni v srpnu podal insolvenční návrh kvůli platební neschopnosti. Několikaleté spory s jedním ze zahraničních zákazníků Papcelu i neshody akcionářů podle Dostála narušily důvěru bank, které litovelský podnik financovaly. Stoprocentním vlastníkem Papcelu se loni znovu stala firma VEGA-HSH, kterou vlastní Dostál.

Papcelu v roce 2018 klesly tržby o polovinu na 799 milionů z 1,626 miliardy v roce 2017. Výrobce papírenských strojů ale předloni snížil ztrátu ze 174 milionů korun v roce 2017 na 94 milionů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Červený: Plavební stupeň v Děčíně by se měl začít stavět za tři roky

Plavební stupeň Děčín by se měl začít stavět mezi zářím a říjnem 2029, řekl po jednání českých a saských ministrů šéf resortu životního prostředí Igor Červený (Motoristé). Stavba má zajistit celoroční splavnost Labe v úseku od Ústí nad Labem k hranici s Německem. Náklady se pohybují mezi šesti a osmi miliardami korun. Z toho čtvrtina je podle Červeného určena na opatření, která mají kompenzovat dopady na životní prostředí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Falešní telefoničtí bankéři si odpykají sedm let vězení, potvrdil soud

Tři Češi, kteří podváděli své spoluobčany z call-centra na Ukrajině coby falešní telefoničtí bankéři, si odpykají po sedmi letech vězení. Tresty jim pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, jenž zamítl jejich odvolání. Muži se už dříve přiznali. Justice jejich počínání vyhodnotila jako účast na organizované zločinecké skupině, podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému. Gang tvrdil svým obětem, že mají napadený bankovní účet a musejí si úspory převést jinam. Škodu vyčíslili kriminalisté na více než sto milionů korun.
před 11 hhodinami

Plné kempy trápí požáry i krádeže. Provozovatelé apelují na bezpečnost

Tuzemské kempy jsou díky příznivému počasí zaplněné. S rostoucím počtem návštěvníků ale stoupá také riziko požárů, přibývá úrazů nebo krádeží. Provozovatelé, hasiči i policisté proto připomínají základní pravidla bezpečného táboření.
před 18 hhodinami

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

VideoSečteno: Ústecký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 28. července se věnoval Ústeckému kraji.
28. 7. 2026

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
28. 7. 2026Aktualizováno28. 7. 2026

Bratříčku, drž sa, vzkazuje slovenský výtvarník s ironií Čechům

Důležité okamžiky českých a slovenských dějin zobrazuje výtvarník Matúš Maťátko. Vystavuje je ostravský Dům umění pod názvem Bratříčku, drž sa. Titul výstavy vychází z textu písně Karla Kryla. Ve svých dílech autor ironicky komentuje minulost bývalého Československa i současnost obou samostatných států.
28. 7. 2026

Do Účka se chodilo na Kryla i studentské kapely. Univerzita klub obnoví

Jeden z nejznámějších studentských klubů v Olomouci, U-klub v areálu vysokoškolských kolejí, se znovu otevře. Prostor, ve kterém vystupovali regionální hudebníci i tuzemské hvězdy, je zavřený od roku 2018. Univerzita Palackého hudební scénu plánuje zrekonstruovat a vrátit do ní nejen koncerty, ale i divadlo, debaty či workshopy.
28. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.