Papcel Litovel na sebe kvůli dluhům podal insolvenční návrh

Společnost Papcel, která v Litovli na Olomoucku vyrábí papírenské stroje, na sebe v úterý kvůli vysokým dluhům podala insolvenční návrh. Upozornil na to server E15.cz. Soud už s firmou zahájil insolvenční řízení. Vedení podniku vyčíslilo dluhy na 418 milionů korun, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Společnost Papcel loni zaměstnávala v průměru 250 pracovníků.

Předseda představenstva David Dostál uvedl, že je firma v úpadku pro platební neschopnost. Několikaleté spory s jedním ze zahraničních zákazníků podle něj narušily důvěru bank. Litovelský podnik má prý dohodnuté zakázky za několik stovek milionů korun, které však kvůli nedůvěře bank není schopen realizovat.

Dluhy přestal Papcel splácet ve druhé polovině července. „Společnost podala insolvenční návrh do jednoho měsíce od zastavení plateb proto, aby se vyhnula odpovědnosti za škodu věřitelů v případě jeho nepodání,“ řekl serveru E15.cz advokát Bystrík Bugan z právní kanceláře Bugan Legal.

Papcelu loni klesly tržby o polovinu na 799 milionů korun: „Hospodářské výsledky společnosti za rok 2018 zůstaly významně za očekáváním zejména v důsledku storna některých projektů z finančních důvodů na straně zákazníka,“ komentoval ve výroční zprávě loňské hospodaření Dostál.

Papcel letos změnil majitele 

Firma Papcel byla založena v roce 1950 a zajišťuje kusové dodávky, opravy, repase a rekonstrukce výrobních uzlů a celých papírenských technologií. Zatímco dříve se Papcel soustředil hlavně na Rusko, nyní se snažil získat nové zakázky také například v Íránu či jihovýchodní Asii.

Akcionářská struktura Papcelu na začátku letošního roku doznala významné změny. Investiční společnost BHM Group prodala svůj padesátiprocentní podíl společnosti VEGA-HSH, kterou vlastní podnikatel Dostál. VEGA-HSH se tak opět stala stoprocentním majitelem Papcelu. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.

Firma BHM Group, která dříve nesla název Bohemia Industry a jejímž majitelem je miliardář a bývalý spolumajitel strojírenské společnosti Škoda Transportation Tomáš Krsek, koupila poloviční podíl v Papcelu v roce 2016 a tato akvizice byla oznámena na začátku roku 2017.