Skauty trápí kůrovec. Kvůli nebezpečným suchým stromům už museli opustit některá tábořiště

3 minuty
Kůrovec ničí lesy v okolí tábořišť
Zdroj: ČT24

Zhruba třetině táborů, na které letos vyrážejí brněnští skauti, způsobuje problémy kůrovcová kalamita. Lýkožrout ničí lesy v okolí tábořišť, a omezuje tak aktivity dětí. Uschlé stromy navíc nestíhají lesníci likvidovat. Některá místa už museli táborníci opustit, jinde se snaží situaci řešit vlastními silami.

V okolí skautského tábora ve Valdíkově na Třebíčsku jsou místo zelených stromů jen holé suché větve. Všechny stromy zničil kůrovec. „Jak jsou stromy suché, tak tu není žádný stín. Když přes den svítí slunce, nemáme se kam schovat. Museli jsme upravit program, protože se tady nedá jít do lesů,“ popsal vedoucí tábora Jiří Potáček. 

Suché stromy jsou u Valdíkova v okruhu deseti kilometrů. A nejde jen o stín, ale také o bezpečnost. U napadených stromů je totiž pravděpodobnější, že spadnou. S lesníky, kteří je nestíhají kácet, se proto skauti dohodli, že stromy nejblíž stanů odstraní sami.

Pracovat se dřevem se proto letos naučí každý, kdo na tábor přijede. „Všechno budeme kácet a na podzim bychom rádi vysázeli nové stromy,“ řekl vedoucí tábora. Skauti vysadí jen listnaté stromy. Než vyrostou, bude to ale ještě trvat. Proto se ve Valdíkově letos tábor koná naposledy.

V Kostelní Myslové už letos tábor nepostavili

Z Kostelní Myslové na Vysočině se skauti museli přestěhovat už letos. Tábořiště kvůli kůrovci mají v Kdousově. Sehnat nové místo pro čtyřicet stanů ale pro ně nebylo jednoduché. „Původně jsme se chtěli přestěhovat už minulý rok, ale nenašli jsme vhodné tábořiště a vhodnou louku, takže to zabralo opravdu hodně času,“ řekla středisková hospodářka Simona Vyšatová.

Dost času zabrala i příprava tábořiště. Na nové místo museli skauti nejen přestěhovat stany, ale postavit i novou polní kuchyň, umývárny nebo lávky přes řeku. Díky tomu, že v okolí rostou převážně listnaté stromy, věří, že se už odtud nebudou muset stěhovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 51 mminutami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 1 hhodinou

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 4 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 5 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 6 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 10 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 13 hhodinami
Načítání...