Severočeši.cz napadli u soudu krajské volby na Ústecku

Zástupci Severočechů.cz napadli u soudu krajské volby v Ústeckém kraji. Žádají jejich opakování. Důvodem je odvolání kandidátů hnutí 8 dní před volbami. O zrušení kandidátky Severočechů.cz požádala coby zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková. Úřad Ústeckého kraje následně kandidátku z voleb vyškrtnul. Část Severočechů proti tomu podala na úřad žalobu, krajský soud ji ale zamítl.

Podle části Severočechů bylo rozhodnutí krajského soudu o zamítnutí žaloby ukvapené. Předem proto avizovali, že budou v Ústeckém kraji žádat o opakování voleb. Stížnosti nyní podal poslanec Bronislav Schwarz a také lídr kandidátky Saša Štembera. Ještě před tím podal samostatnou stížnost místopředseda hnutí Jiří Zelenka. 

Ve stížnostech, které předali krajskému soudu, žádají kvůli odvolání svých kandidátů krátce před volbami jejich opakování. Schwarzovo a Zelenkovo křídlo rozpolceného hnutí označují krok Jeníčkové za mstu. Podle Schwarze neměla právo kandidáty odvolat.

Podali na ni proto trestní oznámení, stejně jako na úřednici krajského úřadu, která odvolání kandidátů přijala. Hnutí chce podat žalobu i na ministerstvo vnitra. Podle Schwarze jsou v rejstříku politických stran a hnutí, které ministerstvo vede, chyby.

Jeníčková kandidátku odvolala s tvrzením, že Schwarz se Zelenkou podle ní neměli právo ji vůbec podat. Svůj krok zdůvodnila dva roky starým rozsudkem soudu, podle kterého byla valná hromada hnutí z února 2014 neplatná. Poslanec Bronislav Schwarz tak tehdy přišel o funkci předsedy hnutí.

obrázek
Zdroj: ČT24

Rozkol v hnutí začal v roce 2013, jedna frakce se shromáždila kolem Zelenky a druhá kolem bývalého předsedy Františka Ryby a Jeníčkové. Zelenkova frakce na začátku roku 2014 na valné hromadě nechala Jeníčkovou a další členy předsednictva odvolat, došlo ke změně stanov i volbě Schwarze a Zelenky.

Druhá část hnutí namítala, že valná hromada byla nezákonná. S tím souhlasil i soud, jeho verdikt vrátil Jeníčkovou do funkce. Na konci září z titulu místopředsedkyně nahradila dosavadního volebního zmocněnce Severočechů. 

V hnutí ale panuje od léta bezvládí. Předsedu nemá a první místopředsedy má naopak dva. Tutéž funkci používá Zelenka i Jeníčková. Mostecký soud ale nedávno doplnil už pravomocný rozsudek, kdy rozhodl o neplatnosti volby Schwarze předsedou. Nyní zrušil i volbu Zelenky prvním místopředsedou. Rozsudek, který ho zbavil funkce, ale není pravomocný. Schwarz uvedl, že se hnutí proti rozhodnutí mosteckého soudu odvolá.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pásy mohou zmírnit následky nehod, v meziměstských autobusech ale být nemusejí

Řada meziměstských autobusů není vybavena bezpečnostními pásy, protože v nich mohou cestovat i stojící pasažéři. Odborníci přitom upozorňují, že pásy mohou při nehodě zmírnit následky zranění. Tam, kde jimi sedadla vybavena jsou, je cestující dle platných pravidel musejí použít. Často to ale nedělají. Například Jihomoravský kraj po vážné nehodě z minulého víkendu nyní uvažuje o možnostech, jak bezpečnost v těchto spojích zvýšit.
před 1 hhodinou

Policie zasahovala v budově pražského magistrátu, zadržela dva lidi

Policie v úterý zasahovala v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala na dotaz ČTK odpoledne uvedl, že policie zatím nikoho neobvinila. Kriminalisté podle mluvčího pražské policie zadrželi dva lidi. Zajímali se o odbor pozemních komunikací, mimo jiné o jeho šéfa Aleše Krejču, uvedl server Novinky.cz. Policisté podle Seznam Zpráv prověřují, zda se uplácelo v souvislosti s projektovými dokumentacemi při podání žádostí na odbor pozemních komunikací.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

OKD začala zasypávat Důl ČSM. Likvidace čtyř jam potrvá zhruba dva roky

Firma OKD začala zasypávat Důl ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Hlušinu bude dopravovat do hloubky zhruba jednoho kilometru po dobu jedenácti dnů. Celkem je potřeba zlikvidovat čtyři jámy. Těžba v posledním černouhelném dole v Česku skončila letos v únoru.
před 15 hhodinami

Na staré skládce má vzniknout recyklační centrum. Obec se obává další zátěže

Vybudování recyklačního centra v Ledcích u Plzně odmítá vedení obce i část místních obyvatel. Navážení zeminy a budoucí provoz recyklační linky by podle nich mohly zvýšit ekologickou zátěž, ohrozit kvalitu podzemních vod nebo způsobit větší hluk a prašnost. Investor ujišťuje, že postupuje v souladu s platnou legislativou.
před 16 hhodinami

Podvodníci vylákali desítky milionů ze Správy nemovitostí Hradec Králové

Podvodníci připravili Správu nemovitostí Hradec Králové asi o 46 milionů korun, oznámila v pondělí hradecká radnice s tím, že jde o předběžně vyčíslenou částku. Podle úterního vyjádření policie jde o rekordní sumu vylákanou použitou formou útoku. Peníze podvodníkům na účty v minulém týdnu poslala zaměstnankyně, a to bez vědomí vedení této příspěvkové organizace, kolegů a města. Podlehla nátlaku podvodníků, kteří se vydávali za policisty a pracovníky České národní banky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 19 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 19 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.