Replika kostela v Gutech slouží bohoslužbám, otevřít se má i turistům

12 minut
Studio 6 : Obnovený kostel v Gutech se otevře turistům
Zdroj: ČT24

Replika dřevěného kostela z 16. století v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku bude od příští sezony otevřená i pro turisty. Veřejnosti k bohoslužbám se otevřela už před třemi lety, ale běžně přístupná není. Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017.

Dosud replika dřevěného kostela Božího těla v Gutech sloužila pouze věřícím. Vedení Třince usilovalo o to, aby byla přístupná i turistům. Ti ji mohou obdivovat zatím pouze zvenku. Sledovali také obnovu po požáru. „S panem farářem, který tu od 1. července slouží bohoslužby, jsme se na tom dohodli. Provedou se taková opatření, aby v příštím roce už turisté, kteří navštěvují Beskydy a kteří přijedou do regionu, mohli tento skvost navštívit také,“ řekla primátorka Třince Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec).

„Mně to připadá, jako když se postaví nádherná restaurace a jídelna a je otevřená jenom pro někoho a ostatní si nesmí ani přivonět. Kostel přece dává pokrm pro všechny. A pro ty, kteří si chtějí jenom přivonět a nadýchat se atmosféry meditace, nechť je otevřen,“ řekl frýdecký děkan a nový farář kostela Pavel Cieslar.

Replika kostela má kvalitní požární zabezpečení a je u ní i nádrž s požární vodou. „Samozřejmě musíme dopracovat technické zabezpečení, aby to nepípalo na policii a na hasiče,“ poznamenal farář, který symbolicky předal primátorce klíče od kostela.

Ve vězení zůstává jediný ze tří žhářů

Kostel Božího těla, který byl národní kulturní památkou, shořel v srpnu 2017. Oheň způsobil škodu přesahující dvacet milionů korun, historická škoda je podle odborníků nevyčíslitelná. Obnova vyšla zhruba na třiatřicet milionů korun.

Požár měla na svědomí trojice žhářů, které soud poslal do vězení. Zůstává tam jediný – Jan Bortel, který celou akci vymyslel a dostal devět let. Nejmladší z trojice, který byl v době činu ještě nezletilý a byl odsouzen na tři a půl roku, před třemi lety zemřel. V den maturity mu selhalo srdce.

Letos v červnu byl na podmínku propuštěn šestadvacetiletý Jakub Hurník. Měl si odpykat osmiletý trest, požádal ale o předčasné propuštění a Okresní soud v Liberci mu dva a půl roku trestu prominul. „Obžalovaný Jakub Hurník byl z výkonu trestu podmíněně propuštěn na zkušební dobu, která trvá pět let, letos 13. června. Je pod dohledem probační a mediační služby,“ potvrdil mluvčí ostravského krajského soudu Igor Krajdl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Útočník je také mrtvý, usmrtil se sám nelegálně drženou zbraní. Policie incident prověřuje jako zvlášť závažný zločin vraždy, úřad bude ohledávat do nočních hodin. Na místo přes den dorazili policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Odpoledne zredukovali síly, na místě ale ještě budou další hodiny, řekl po 18:00 mluvčí Jaroslav Mikoška. Ředitel dotčené společnosti Rhea Holding se prý snaží eliminovat škody. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, havárie však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá také znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl i několik aut a dům ve Vranově nad Dyjí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Odměnami Hřiba za členství v představenstvu PREH se zabývá úřad v Říčanech

Městský úřad v Říčanech řeší odměny, které Zdeněk Hřib (Piráti) pobíral za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). S předsedou Pirátů a bývalým náměstkem pražského primátora zahájil přestupkové řízení, ve kterém mu hrozí pokuta až 250 tisíc korun. České televizi to řekla mluvčí úřadu Helena Vlnařová. Hřib měl pozici v představenstvu jako člen vedení Prahy vykonávat zdarma. Firma mu ale za jeho působení vyplatila 178 tisíc korun. Hřib spáchání přestupku odmítá.
před 5 hhodinami

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 7 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 8 hhodinami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 12 hhodinami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 13 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 18 hhodinami
Načítání...