Proti novému obchvatu Božího daru protestují silničáři i obec

Boží Dar - Krušnohorské zimní středisko Boží Dar se dnes dočkalo nového silničního obchvatu. Stavba za téměř 150 milionů pomůže k bezpečnosti turistů, obec i silničáři k ní ale mají výhrady.

Jeden a půl kilometru dlouhý obchvat nahradil silnici, která vedla centrem horského městečka ke státní hranici s Německem. Nová silnice tak ulehčí dopravě a díky přemostění zajistí bezpečný pohyb pro turisty. „Nástupy na běžecké a sjezdové tratě jsou zajištěny bez křížení s tím, že by se přecházelo přes komunikace,” uvedl místostarosta Božího Daru Jaroslav Formáček.

Součástí obchvatu je i kruhový objezd, který spojuje příjezdové komunikace. Nové řešení křižovatky se ale nelíbí silničářům. Obávají se problémů při sněhové kalamitě. „Auta to ucpou a my se sem potom těžko dostáváme z kterékoliv strany. Navíc není možné vzhledem ke zvýšeným ostrůvkům provést širší průjezdní profil kruhového objezdu,” myslí si vedoucí zimní údržby ze Správy a údržby silnic Karlovarského kraje Josef Bulka. „Museli jsme respektovat stanovisko orgánů státní správy, jedním z nich je právě policie, která vlastně vyžadovala, aby ta křižovatka byla provedena jako kruhová křižovatka,” vysvětluje generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman.

Podle mluvčí západočeské policie Ilony Týmlové policie v tomto ohledu pouze posuzuje předloženou projektovou dokumentaci z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Na spolupráci policie si od začátku stavby obchvatu stěžuje i starosta Božího Daru Jan Horník. Dopravní inspektoři podle něj nepovolili označení horských středisek. „Co se týče dopravních značek, tak zde jak dopravní policie, tak projektant a investor naprosto zklamali, turista se dneska nemůže zorientovat, kde jsou běžecké tratě, kde je areál Neklid,” vypočítává starosta Božího Daru Jan Horník.

Skutečné problémy s údržbou nebo orientací řidičů na nové silnici u Božího Daru ukáže až zimní sezona a sníh, na který tady všichni čekají už téměř měsíc

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přes třicet milionů korun, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
24. 12. 2025

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
24. 12. 2025

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Skauti rozvážejí Betlémské světlo. Někde až domů

Skauti a skautky i letos rozvážejí Betlémské světlo po celém Česku. Lidé si ho mohou vyzvednout na náměstích, v kostelech nebo v nákupních centrech, někde s plamínkem skauti obcházejí domácnosti osobně. Tradice, která symbolizuje mír, naději a přátelství, se v Česku udržuje už více než pětatřicet let.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Výstraha ČHMÚ: Na Šumavě až dvacet centimetrů sněhu, silný vítr na východě Česka

V Pošumaví a na Šumavě může ve středu napadnout pět až dvacet centimetrů sněhu, hrozí i sněhové jazyky. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části Moravskoslezského a Olomouckého kraje bude na Štědrý den také foukat silný vítr, v nárazech může mít až 70 kilometrů za hodinu.
23. 12. 2025

Kdy a kde bude na Štědrý den sněžit? Podívejte se na přehlednou mapu

Na některých místech Česka by mohlo na Vánoce sněžit. Nebude jich mnoho, sněhu bude spíše málo, ale naděje na bílou pokrývku existuje.
23. 12. 2025
Načítání...