Prázdné byty v Praze jsou problém, shodla se koalice. Vyšší daně ale jejich majitelům nehrozí

Pražská koalice překonala spor, který se týkal přístupu k prázdným bytům. Neproběhne plošná kontrola založená na odečtech elektroměrů, o které se dříve zmínil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a kterou kritizovala partnerská TOP 09. Zároveň koaliční lídři odmítli myšlenku vyššího zdanění prázdných bytů. Naopak by chtěli prostřednictvím daňových slev motivovat majitele k jejich pronajímání.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v minulém týdnu oznámil, že by chtěl vědět, kolik je v Praze prázdných bytů. Chtěl to zjistit z údajů od PRE o odečtech elektroměrů. Vzbudil tím nevoli svého koaličního partnera TOP 09, která je součástí Spojených sil pro Prahu.

Jejímu předsedovi a volebnímu lídrovi Jiřímu Pospíšilovi se nelíbil záměr jako takový ani to, že se o něm dozvěděl z médií. O plánu řekl primátor webu Aktuálně.cz. Server také napsal, že by majitelům neobývaných bytů hrozila vyšší daň z nemovitosti.

Vyšší zdanění ale nakonec nehrozí a na koaličním jednání padla i myšlenka na zjišťování, kde prázdné byty jsou, s pomocí údajů z elektroměrů. „Nebudeme nikoho šmírovat, nebudeme nikoho diskriminovat,“ ujistil předseda TOP 09 a lídr uskupení Spojené síly pro Prahu Jiří Pospíšil.

18 minut
Stuchlík, Zelenka a Zábranský o nedostupnosti bydlení v Praze
Zdroj: ČT24

Místo vyšší daně návrh na slevy

Podle primátora Hřiba se koalice „shodla, že problém existuje a je ve starší i nové zástavbě“. „Budeme společně hledat způsoby, jak problém řešit pomocí pozitivních opatření, která mají motivovat k tomu, aby se v těch bytech bydlelo,“ dodal Hřib.

K těmto opatřením by podle něj měly patřit úlevy na dani z příjmu u pronájmů, případně u družstevního bydlení možnost podobných odečtů ze základu daně z příjmu jako u hypoték.

 Pospíšil původně hovořil o koaliční krizi. O úvahách o hledání prázdných bytů pomocí elektroměrů a vyšším zdanění jejich majitelů pak hovořil jako „o levicových experimentech, které měla v programu KSČM“. Hřib ale odmítl, že by Piráti o vyšším zdanění vážně uvažovali.

Podobně se již dříve vyjádřil i radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). „Z naší strany žádný návrh nepadl,“ uvedl. Zábranský navíc upozorňoval, že pokud by měla PRE dodat údaje o spotřebě elektřiny, tak by šlo o plošné údaje z jednotlivých katastrálních území, nikoli o ukazování na to, které konkrétní byty jsou prázdné. „Chtěli jsme kvalifikovaně odhadnout, jak velký problém to je. Teď to nevíme, i když jsme se alespoň shodli na tom, že je to problém,“ dodal s tím, že v roce 2011 bylo podle Českého statistického úřadu v Praze neobydlených 45 tisíc bytů.

Prázdné byty nejsou hlavní problém. Na jednotném stavebním úřadu ale není jasná shoda

Podle koaličních politiků problémy s dostupností bydlení v Praze zdaleka nesouvisí jen s prázdnými byty, nejde ani o ten největší problém. „Především se jedná o odbrždění brownfieldů a urychlení stavebních řízení v Praze,“ připustil Zdeněk Hřib. Slíbil navýšení míst na stavebních úřadech a také měření, jak se dodržují lhůty. „Intenzivně také řešíme otázku městských bytů,“ dodal.

Podle primátora „se blížíme k cíli“ také v otázce vytvoření jednotného stavebního úřadu pro celou Prahu. Lídr sdružení Praha sobě Jan Čižinský ale naznačil, že pro vznik takového úřadu by se v koalici nemuselo najít dost hlasů. Sám má k takovému záměru vážné výhrady, protože si není jist, zda lze zaručit vysokou kvalitu práce jednotného stavebního úřadu.

„Pokud by byl špatný, tak by to bylo katastrofální řešení. Víme, jak fungují jednotlivé stavební úřady. Pokud bychom si nebyli naprosto jisti, že to pomůže, tak by to byl hazard s městem,“ varoval Čižinský.

Index cen bytů
Zdroj: ČSÚ

Podle předsedy výboru pro bydlení Pavla Zelenky (Praha Sobě) by se debata mohla vést i o tom, že by se město za některé skupiny nájemníků v soukromých bytech zaručilo. „Je problém dostat nespolehlivého nájemníka z bytu, to může vést některé investory k tomu, že raději nechají byt prázdný. Město  by se mohlo zaručit za některé zaměstnance, které potřebuje, ale kteří nedosáhnou na běžný nájem,“ navrhl v pořadu Události, komentáře Zelenka. 

Pražskou koalici tvoří Piráti, Spojené síly pro Prahu a sdružení Praha sobě. V opozici je ODS a ANO. Všech pět uskupení získalo v loňských volbách zhruba stejný počet hlasů – mezi 15 a 18 procenty – a jejich zastupitelské kluby mají podobnou sílu. Současná trojčlenná koalice má v zastupitelstvu výraznou většinu, v případě odchodu jedné ze stran by ji ale ztratila. Podle Pospíšila je ale nyní možná koaliční krize zažehnána.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřel muž, šest lidí je zraněných

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřel muž, zranění utrpělo šest lidí, včetně tří policistů. Dva lidé jsou zraněni středně vážně. Policie dříve informovala, že obětí byla žena. Střelec je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Na místě byl policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 1 hhodinou

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 1 hhodinou

Kejda v Dyji může ohrozit vodárenskou nádrž

U Podmyč na Znojemsku se na zemědělské farmě protrhla jímka. Uniknout z ní mohly až tři tisíce metrů krychlových statkového tekutého hnojiva, část do Dyje. Hasiči vyslali mobilní chemickou laboratoř i dronovou službu. Jímka měla podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových kejdy. Podle mluvčí Povodí Moravy Jany Kučerové nenastal žádný úhyn ryb, kejda však může ohrozit vodárenskou nádrž. Havárií se zabývá i znojemský vodoprávní úřad. Proud kejdy podle hasičů zasáhl několik aut a nemovitost ve Vranově nad Dyjí.
10:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Soud začal řešit machinace s byty v Havířově. Všichni obžalovaní se přiznali

Okresní soud v Havířově se začal zabývat případem machinací při zadávání veřejných zakázek kvůli opravám městských bytů v Havířově na Karvinsku. Všech sedm obžalovaných se před soudem přiznalo. Uznali vinu a souhlasili s tresty navrženými státním zástupcem. Hrozí jim převážně ty podmíněné. Výjimkou je bývalý vedoucí provozně investičního odboru Městské realitní agentury (MRA) Havířov Marek Klimša. Pro něj žalobce požaduje sedmiletý nepodmíněný trest.
před 5 hhodinami

Rytina koně stará 15 tisíc let. Moravští archeologové ukázali unikátní nález

Vědci objevili v jeskyni Švédův stůl v Moravském krasu rytinu starou zhruba 15 tisíc let, tedy z konce poslední doby ledové. Nález dle nich představuje mimořádný doklad takzvaného magdalénského umění a je důkazem dosud nenalezeného jeskynního umění v Česku. Naznačuje také, že tento druh jeskynního umění nebyl výsadou jen západní Evropy.
před 7 hhodinami

Nemocnice kvůli stárnutí populace zvyšují kapacity dlouhodobé péče

České nemocnice ruší kvůli stárnutí populace akutní lůžka a místo toho zvyšují kapacity následné a dlouhodobé péče. Trend podporuje i ministerstvo zdravotnictví. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Česku vloni přibylo zhruba šest set lůžek určených k doléčení, rehabilitaci nebo dožití. Dalších čtyři sta pojišťovna nasmlouvala. Současně zrušila téměř dva tisíce nevyužívaných míst pro pacienty s akutními problémy.
před 12 hhodinami

Jedna z dívek, jež se topily ve Vltavě, zemřela

Jedna ze dvou dívek, které se v sobotu večer topily ve Vltavě v Českých Budějovicích, zemřela. Druhá zůstává na jednotce intenzivní péče. Uvedl to mluvčí jihočeské policie Miroslav Šupík. K tonoucím dívkám vyráželi záchranáři a policisté v sobotu po sedmé hodině večer. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření na usmrcení z nedbalosti. Záchranáři na místě ošetřili i lehce zraněné policisty, kteří při příjezdu k události havarovali se služebním autem.
včeraAktualizovánovčera v 17:04
Načítání...