Polovina kontrolovaných medů je falšovaná, zjistila inspekce

Kvalita prodávaného medu je nevyhovující. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce při mimořádné kontrole této komodity především v menších prodejnách a na stáncích. Med patří v posledních letech mezi nejvíce falšované výrobky na tuzemském potravinářském trhu. Výrobci jej nejčastěji upravují přidáváním cukrů či barviv, kterými mění světlé medy, nebo nešetrným zahříváním medu.

Inspektoři pro analýzu v laboratoři odebrali celkem 25 vzorků medu. Rozbor potvrdil porušení právních předpisů u 12 šarží medů, tedy u 48 % z odebraných vzorků.

 Mezi nejčastější prohřešky patřilo klamavé značení, nadlimitní hodnoty látek, které se v medu vyskytovat nemají, nebo přibarvování medu karamelem.

Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva uvedl, že nevyhovující vzorky musely být staženy z prodeje. „S kontrolovanými osobami jsme zahájili správní řízení o uložení pokuty,“ uvedl Kopřiva. Novým jevem při kontrole byla podle Kopřivy skutečnost, že řada nevyhovujících vzorků pocházela od výrobců, kteří se prezentovali jako regionální včelaři. Ve skutečnosti se však ale jednalo o dovozce medu ze zahraničí.

Objevil se znovu med s antibiotiky

Podle Kopřivy se nekvalitní med objevuje i mimo prodejny a tržnice. Na inzertním webu Bazoš.cz se tak prodával výrobek označený jako Dědečkův med – med květový lesní od výrobce Včelpo. Tento výrobek už v minulosti stáhli prodejci z trhu kvůli výskytu antibiotik. Ta se objevila i ve výrobcích nabízených na inzertním webu.

Právě za antibiotika v medu padly v uplynulých dvou letech vysoké pokuty. Veterináři potrestali Včelpo sankcí 1,2 milionu korun. A potravinářská inspekce rozdala prodejcům závadného medu pokuty ve výši 5,9 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Novo Nordisk otevřel výrobní závod u Prahy

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk otevřela výrobní závod v Bohumili, osadě, která patří pod středočeské Jevany. Investovala do něj více než osm miliard korun, z toho 3,5 miliardy dala do jeho modernizace. Vyrábět v něm bude součásti do moderních léků na cukrovku a obezitu. Prezident společnosti Mike Doustdar řekl, že výroba začala tento měsíc.
11:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exnáměstek Unucka uzavřel dohodu se žalobcem v kauze manipulace zakázek

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka uzavřel s evropským veřejným žalobcem (EPPO) dohodu o vině a trestu v kauze podezření z manipulací veřejných zakázek. Týkaly se úklidu silnic a marketingových služeb. Stejný postup zvolilo i dalších devět obviněných. Oznámil to Vít Koupil z EPPO, který případ dozoruje.
13:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hasiči zlikvidovali požár haly v Havlíčkově Brodě, škoda je odhadem 350 milionů

Hasiči v pátek před 11:30 ukončili likvidaci požáru haly s plastovými výrobky a kartony v Havlíčkově Brodě. Hala začala hořet ve čtvrtek odpoledne. Oheň podle předběžného odhadu hasičů způsobil škodu 350 milionů korun. Proč začalo hořet, zatím není jasné.
09:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministryni Mrázovou o víkendu fyzicky napadla žena. Policie vyloučila politický motiv

Čtyřiačtyřicetiletá žena v Bílině o víkendu slovně a fyzicky napadla ministryni pro místní rozvoj Zuzanu Mrázovou (ANO), informovala v pátek policie. Konflikt se obešel bez zranění. Tepličtí policisté motiv prověřují, vyloučili však, že by šlo o politicky motivovaný čin. Žena je obviněná z nebezpečného vyhrožování.
09:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Pětadvacet proti pěti. Policie už zná totožnost několika útočníků v Hostivaři

Skupina pětadvaceti maskovaných osob na začátku dubna brutálně napadla pět mužů, kteří odcházeli z posilovny v pražské Hostivaři. Napadení utrpěli mnohačetná poranění na těle a zlomeniny na hlavě a v obličeji. Pražští kriminalisté už znají totožnost několika útočníků, sdělila České televizi policejní mluvčí Eva Kropáčová. Po dalších stále pátrají. Za ublížení na zdraví hrozí pachatelům až osm let vězení.
před 5 hhodinami

Kaštanová ulice v Brně se o víkendu uzavře. Omezení čeká řidiče i na D2

Kvůli pokračující přestavbě křížení dálnic D1 a D2 na jihu Brna bude o víkendu uzavřená Kaštanová ulice vedoucí pod D1. Omezení se dotkne řidičů, cyklistů i chodců. Částečně omezený bude také provoz na D2, kde se kvůli osazování mostních nosníků bude jezdit pouze jedním pruhem v každém směru.
před 5 hhodinami

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 19 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 21 hhodinami
Načítání...