Policie prověřuje údajné týrání dobytka na biofarmě. O zvířata pečujeme správně, tvrdí farmáři

Policisté ve spolupráci s veterináři vyšetřují možné týrání zvířat na farmě Kozí Hrádek ve Vysoké na Přerovsku. Během kontroly, kterou na místě před několika dny na základě oznámení o týrání dobytka provedli, narazili na řadu nedostatků a objevili i jedno uhynulé tele. Zaměstnanci biofarmy se hájí, že o zvířata pečují správně. Firma na veterináře podala trestní oznámení.

Biofarmu Kozí Hrádek kontrolovali veterináři se Státní veterinární správy (SVS) na základě oznámení jednoho z místních obyvatel, který se kvůli údajnému týrání zvířat obrátil na policii. Kontrola proběhla minulý týden ve výběhu pro dobytek i ve stájích. 

Veterináři odhalili několik nedostatků, poukazovali například na to, že se zvířata bořila do nánosů hlíny s výkaly a byla špinavá. Podle chovatelů je ale současný stav výběhu důsledkem oteplení a deště. Jsou si údajně vědomi toho, že to není ideální stav, ale je podle nich lepší, když může dobytek na vzduch.

„Podmínky ve stáji také nebyly vyhovující, neboť tam také nebylo nastláno,“ upozornila ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy v Olomouci Hana Brázdová. 

Mrtvé tele jako důsledek kontroly?

Veterináři na farmě našli i uhynulé tele, které následně odvezli na pitvu. „Při příjezdu našich inspektorů byl ve výběhu zřetelný už studený kadáver telete a poblíž stojící jeho matka,“ řekla Brázdová. Provozovatel biofarmy ale tvrdí, že se tele narodilo mrtvé kvůli stresu vyvolanému kontrolou veterinářů. 

Jednalo se o prvotelku, která vlastně tele smetla. V okamžiku, kdy to probíhalo, jsme byli všichni přítomní.
Petr Graca
jednatel Farmy Kozí Hrádek

Padlo trestní oznámení na veterináře

Jednatel biofarmy Petr Graca má výhrady i ke způsobu údajně až sedmihodinové kontroly. Farma tak na veterináře v pondělí podala hned tři trestní oznámení. „Z našeho pohledu došlo k týrání zvířat jimi, nikoliv námi, protože my jsme měli připravené krmivo, měli jsme ložné plochy pro ně vystlané, a oni je nevpustili do objektu,“ upozornil Graca.

Krajská veterinární správa zatím zpracovává protokol a navrhne odebrání zvířat. Možné týrání na farmě nyní prověřuje policie. „V případě, že se nám podaří zjistit konkrétní osobu, která by se uvedeného trestného činu dopustila, tak podle trestního zákoníku jí hrozí trest odnětí svobody od půl roku až do tří let,“ řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Pokud policie vyhodnotí, že k trestnému činu nedošlo, budou podle redaktora ČT Dušana Gavendy věc zřejmě ještě jako přestupek projednávat úředníci odboru životního prostředí Městského úřadu v Hranicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
před 30 mminutami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
před 2 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
včera v 06:30

Po mrznoucím dešti hrozí silná ledovka. Podívejte se, kolik spadne srážek u vás

V celé západní polovině Česka se může tvořit silná ledovka, varovali meteorologové. Výstraha platí od pondělního odpoledne do úterního rána. Po mrznoucím dešti se může tvořit ledovka silná dva až pět milimetrů. Web ČT24 přináší mapy, které zobrazují očekávané srážky v jednotlivých regionech. Hrozí úrazy i komplikace v dopravě, na něž se připravují i České dráhy (ČD). Klouzat by povrchy zřejmě neměly v severovýchodní části republiky.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026

Lidé vyrážejí na zamrzlé plochy. Na některé se ale vstupovat nesmí

Zamrzlé vodní plochy v posledních dnech lákají řadu lidí k bruslení. Ne vždy jsou ale pro tuto činnost vhodné, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i ochrany přírody. Vstup je zakázaný například na chráněné části vodního díla Nové Mlýny. Bruslit se nesmí ani na Znojemské vodní nádrži, která je zdrojem pitné vody a zároveň leží v klidovém území národního parku Podyjí. Naopak chráněná krajinná oblast Soutok plánuje změnu úředního statusu zámeckého rybníka v Lednici.
12. 1. 2026

Vyšetřování požáru v Mostě pokračuje, incident vedl k rozsáhlým kontrolám restaurací

Před rokem si požár restaurace U Kojota v Mostě vyžádal sedm obětí. Příčinou požáru byl pád plynového topidla, které nešťastnou náhodou převrhl jeden z hostů. Vyšetřování tragédie pokračuje, policie obvinila dva lidi z obecného ohrožení z nedbalosti. Kriminalisté čekají na další znalecké posudky. Hasiči v Ústeckém kraji po požáru zahájili rozsáhlé kontroly v restauracích. Za loňský rok uložili za nedodržování podmínek požární bezpečnosti v restauracích pokuty v celkové výši přesahující jeden milion korun.
12. 1. 2026Aktualizováno12. 1. 2026
Načítání...