Podvodníci měli stát okrást o 180 milionů Kč. Případ má v rukou krajský soud

Karuselové obchody před soudem (zdroj: ČT24)

Ostravský krajský soud řeší takzvanou českou větev celoevropské sítě údajných daňových podvodníků. Nezákonně si měli přijít na 320 milionů eur, tedy více než osm miliard korun. Jenom v Česku jde o více než 180 milionů.

Ostravský krajský soud se obřími karuselovými obchody s výpočetní technikou začal zabývat loni v lednu. Pět firem a 20 obžalovaných fingovali podle obžaloby prodej počítačů. Přeprodávali je mezi sebou a nakonec je vyvezli do zahraničí. Od finančních úřadů pak požadovali nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty. Stát těmito podvody na daních údajně připravili o 180 milionů korun.

Podle obžaloby gang podvodníků v Česku skutečně nakoupil počítače. Zboží pak firmy mezi sebou přeprodávaly a při tom zvyšovaly cenu. Nakonec počítače prodaly do některé ze zemí Evropské unie. Českým finančním úřadům ale zástupci firem tvrdili, že zboží nakoupili v zahraničí a neoprávněně požadovali vratku DPH.

Peníze nezákonně získané z karuselových obchodů pak členové organizované skupiny přeposílali na účty do Turecka a Hongkongu. Šlo o celoevropský gang, který policisté pozatýkali na jaře před dvěma roky.

Například už padesát obchodníků dostalo tresty v rozmezí pět až sedm let vězení. Souzeným v Česku ale hrozí vyšší tresty - a to v rozmezí deset až 18 roků vězení.

Kolotočové podvody využívají osvobození od DPH

Karuselové nebo také kolotočové podvody jsou spojeny s mechanismem DPH. Využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu EU je od DPH osvobozeno. Povinnost odvést daň se hromadí u prvního obchodníka, který zboží získá z jiného státu a prodává ho v rámci stejného státu, ve kterém on sám působí. Daňové úniky v Česku podle odhadů ročně překračují 100 miliard korun.

„Na samém počátku je firma, která ze zahraničí doveze zboží. To v tuzemsku vzápětí prodá a zbankrotuje. Tím se vyhne povinnosti úhrady daně z přidané hodnoty. Může dojít ještě k přepsání firmy na bílého koně či cizince,“ uvedl portál investia.cz.

Firma, která koupila od první firmy v řetězci zboží, ho s malou přirážkou prodá další firmě. Připočtenou DPH ve výši 21 procent platit nemusí, neboť to byla povinnost první firmy. Respektive DPH platí, ale pouze z rozdílu mezi nákupem a prodejem zboží další firmě. Tento postup se ještě několikrát zopakuje. Na konci procesu je firma, která veškeré zboží vyveze do zahraničí. Od státu podle platných pravidel získá vratku DPH. Některé podvodné sítě mezi sebou posílají opravdové zboží, jiné si jen přeposílají faktury.