Ostravici čeká rekonstrukce, získala stavební povolení

Kdysi známý módní dům Ostravica-Textilia v centru Ostravy by se po letech chátrání měl dočkat rekonstrukce. Opravy by mohly začít na počátku příštího roku. Projekt získal stavební povolení a v těchto dnech začalo výběrové řízení na dodavatele prací. Řekl to zástupce vlastníků objektu Jindřich Vaněk. V místě má vzniknout centrum kreativního průmyslu doplněné o gastronomické zázemí, hudební klub nebo divadelní a konferenční sál. S otevřením se počítá v polovině roku 2023.

„Vnímám Ostravici jako symbol Ostravy a její zkázu jsem těžce prožíval. Před osmi lety jsem sám podepsal petici za její záchranu. Když se později naskytla příležitost objekt získat, začal pro mě dlouhý proces jeho záchrany. Postupně jsem začal financovat opravy budov sám. Do koupě, neodkladných sanačních prací, zajištění statiky a projekčních prací jsem již investoval přes šedesát milionů korun,“ uvedl hlavní manažer projektu Daniel Zeman.

Nejdůležitější úkol ale podle něj spočíval v nalezení shody na novém atraktivním vzhledu a zejména na smysluplné, udržitelné funkci budovy. „Nakonec se to povedlo, a díky tomu se podařilo přesvědčit další investory, aby do projektu záchrany nyní vstoupili a investovali další finanční prostředky,“ dodal.

Komplex bývalého módního domu Ostravica-Textilia tvoří tři budovy navržené různými architekty, které byly postupně propojeny. Jeho symbolem byla především nárožní stavba s centrálním schodištěm v interiéru. Provoz obchodního domu byl definitivně ukončen v devadesátých letech minulého století. Při rekonstrukci se v něm v dubnu 2000 po zbourání nosných zdí propadla dvě podlaží a zřítila se část střechy. Od té doby objekt několikrát změnil majitele a existovalo několik plánů na jeho využití. Nikdy se je však nepodařilo uskutečnit a budovy jsou už více než dvacet let nevyužité.

Podle Vaňka by náklady na rekonstrukci dvou budov bývalého obchodního domu měly přesáhnout 250 milionů korun. Přestavba třetího objektu, bývalé Obchodní a průmyslové banky, se bude řešit zvlášť. „Plánem majitelů je budovu bývalé banky vrátit do původní podoby a doplnit ji dostavbou nového domu v proluce na ulici 28. října,“ doplnil Vaněk.

Hudební klub i laboratoře

Vizuální podoba někdejšího módního domu ale dozná změn. „Klíčové bylo rozhodnout, jak k rekonstrukci přistoupit. Zachovala se pouze část interiérů. Fasády a venkovní vzhled všech objektů do ulice Nádražní byl definitivně zničen úpravami v 70. letech,“ uvedl autor návrhu rekonstrukce architekt Martin Náhlovský.

Finální návrh je podle architekta moderní úpravou fasády, která zachovává a podtrhuje vše, co zůstalo původní. Také citlivě překrývá místa, která byla zcela změněna nebo úplně zazděna. Uvnitř budov je naopak zachováno či obnoveno vše, co zůstalo původní. „Vracíme se například k prosklenému zastřešení centrálního prostoru, takže na známé schodiště bude znovu dopadat denní světlo tak, jak tomu bylo u původní stavby z 20. let minulého století,“ doplnil Náhlovský.

Veřejnosti bude určena přibližně polovina rekonstruované části, včetně centrálního atria s historickým schodištěm. Vznikne tam restaurace, kavárna a hudební klub v suterénu. Volně přístupné bude také poslední patro, ve kterém bude divadelní a konferenční sál. Ve druhém a třetím patře vznikne centrum kreativního průmyslu, kde se budou nacházet laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály.