Olomoucký soud po půlroce opět otevřel kauzu Vidkun. Zabývat se bude klíčovými odposlechy

Olomoucký krajský soud se po více než půlroce odkladů znovu začal zabývat kauzou Vidkun, ve které jsou obžalováni z korupčního jednání bývalí policisté, podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Jednání se bude celý týden odehrávat za zavřenými dveřmi. Senát rozhodl o vyloučení veřejnosti, důvodem je ochrana zdraví kvůli pandemii koronaviru. Zabývat se bude odposlechy, které jsou klíčovými důkazy obžaloby.

Odposlechy zachycují monitorované schůzky hlavních aktérů případu, na kterých si podle policie sdělovali informace z trestních řízení. Podle žalobce jde o četné schůzky tehdejšího náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece a vlivného podnikatele Ivana Kyselého, ale i setkání Kadlece s tehdejším hejtmanem Rozbořilem a šéfem hospodářské kriminálky Radkem Petrůjem.

Od konce července 2014 do září 2015 jich detektivové zaznamenali v restauracích a kavárnách nejméně 45, další získali ze sledování kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově policejního ředitelství. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Kauzou se soud naposledy zabýval loni 4. srpna, poté ji odročil až na listopad, a to kvůli otázce odposlechů, které obžaloba považuje za stěžejní důkazy. Další jednání až dosud hatila pandemie koronaviru.

Líčení se bude celý týden odehrávat za zavřenými dveřmi. „Senát krajského soudu rozhodl o vyloučení veřejnosti v kauze Vidkun, a to z důvodu ochrany zdraví účastníků, neboť přítomnost veřejnosti u hlavního líčení neumožňují zachovat opatření, která chrání zdraví účastníků hlavního líčení,“ řekl soudce Martin Lýsek.

Veřejnost soud v tomto případu vyloučil také na začátku května, kdy v případu vypovídali stěžejní svědci včetně politiků. I tehdy to soudce odůvodnil hygienickými opatřeními, která změnila i podobu zasedání v jednací síni. Soudce kvůli rozestupům posadil obžalované na místa určená pro veřejnost. K soudu v pondělí nedorazil obžalovaný podnikatel Ivan Kyselý, obhájce novinářům řekl, že se omluvil ze zdravotních důvodů.

Soudce po rozhodnutí o vyloučení veřejnosti řekl, že bude jednotlivé zvukové záznamy stranám předkládat k nahlédnutí, případně umožní jejich přehrání. „Záležet bude na stanovisku stran, pokud bude kdokoliv navrhovat přehrání jakéhokoliv záznamu, je mou povinností mu vyhovět,“ uvedl soudce.

Podle žalobce postrádá přehrávání záznamů smysl

Žalobce Miroslav Stoklásek řekl, že pouštění záznamů má smysl tehdy, pokud se k nim budou chtít obžalovaní vyjádřit. „Z dosavadního postupu obhajoby spíše vnímám, že nebude vůle se k tomu v rámci výslechu vyjadřovat. Za této situace pro mě přehrávání postrádá smysl. Soud avizoval, že veškeré záznamy již provedl a má je za procesně použitelné,“ uvedl Stoklásek.

Soud sám dopoledne přehrál jen záznam ze 13. srpna 2015 zachycující rozhovor Kadlece a tehdejšího hejtmana Rozbořila. Podle žalobců na schůzce v restauraci Kadlec exhejtmana informoval o vyšetřování okolností výstavby jezdeckého areálu v Lazcích a když mu Kadlec přislíbil, že věc bude odložena, tak mu podle kriminalistů tehdejší hejtman navrhl, že zařídí, aby z toho měl nějakou ekonomickou výhodu. Rozbořil ale u soudu řekl, že chtěl jen zjistit, proč vyšetřování tak dlouho trvá. Úplatek razantně popřel. Jeho obhájce rozhovor označil za hospodské řeči.

Jednání je nyní nařízeno ode dneška do pátku, podle soudce se dá ale předpokládat, že se termín zkrátí. „Pokud se neobjeví další problémy, v době nařízených dalších líčení 12. až 14. dubna by již mohly zaznít závěrečné řeči,“ doplnil soudce Lýsek.

Pětileté výročí případu

Případ Vidkun, který měl na začátku loňského října pětileté „výročí“ od zásahu policie, se poprvé před soudem otevřel loni v polovině února. Případ podle žalobce odkrývá korupční vztahy mezi policisty, podnikateli a veřejnými činiteli.

Podle obžaloby bývalý policejní náměstek Karel Kadlec za pomoci tehdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje záměrně poskytoval informace z devíti trestních řízení vlivnému podnikateli Ivanu Kyselému. V kauze je obžalován také bývalý hejtman Rozbořil, všichni vinu popírají.