Novým šéfem ostravské fakultní nemocnice se stane Evžen Machytka. Dosud ji řídil

Ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) bude Evžen Machytka. Toho po únorovém odvolání bývalého ředitele, někdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka, pověřil řízením ústavu ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch z ANO.

Své rozhodnutí oznámil Vojtěch po úterní návštěvě FNO. Machytkovi dal přednost před lékařem Jiřím Havrlantem, který v minulém týdnu rovněž uspěl ve výběrovém řízení. Podporovala ho Ostravská univerzita, s jejíž lékařskou fakultou nemocnice spolupracuje. 

S Machytkou se na chirurgickou kliniku vrátil jako sekundární lékař i její někdejší přednosta Pavel Zonča, který byl v minulosti děkanem lékařské fakulty a po svém odvolání je s univerzitou ve sporu.

Vojtěch v úterý dodal, že se s Machytkou dohodl na tom, že Zonča nebude aspirovat na funkci přednosty kliniky, na níž bude vypsáno výběrové řízení. To by podle ministra situaci mělo uklidnit.

Ministr uvedl, že k zásadním úkolům nového ředitele patří stabilizace personální situace, řešení vztahů s Lékařskou fakultou, dořešení auditů v nemocnici a z nich vyvození případných důsledků a také samotný rozvoj nemocnice.

„Udělám maximum proto, aby nejenom tyto úkoly a priority byly splněny,“ řekl Machytka. Dodal, že pro něj vždy na prvním místě bude spokojený pacient, kterému bude poskytnuta kvalitní péče.

Výběr ředitele měl rozhodnout náměstek

Vojtěch uvedl, že v tajném hlasování dostali Machytka i Havrlant shodně devět hlasů. „Seznámil jsem se se závěry a konzultoval jsem to i s některými členy komise a především s předsedou (náměstkem ministra Romanem Prymulou), který nakonec dal své stanovisko jakožto předsedy. To je také standardní postup, pokud je vyrovnaný počet hlasů tak, že rozhoduje hlas předsedy a jeho doporučení,“ doplnil.

Dodal, že předseda komise jednoznačně doporučil jmenovat Machytku. „Doktor Machytka má větší zkušenosti, pokud jde o vědu, pokud jde o oblast mezinárodních zkušeností, kdy působil ve spolupráci s lékaři z Harvardu a z dalších špičkových pracovišť. Jedna z nepominutelných skutečností byly i jazykové schopnosti, kdy bohužel pan doktor Havrlant tyto plně nevykazoval,“ uvedl Vojtěch.

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata nepovažuje rozhodnutí ministra za šťastné. „Vzhledem k průběhu a výsledku výběrového řízení a nedobré situaci ve fakultní nemocnici nepovažuji rozhodnutí pana ministra za šťastné, nicméně je to jeho právo i zodpovědnost. Nezbývá než věřit, že nový ředitel splní svoje sliby a zlepší spolupráci s Lékařskou fakultou a zachová se korektně i ke svým oponentům,“ řekl Lata.

Někteří lékaři Machytku kritizují

Spletitou personální situaci v nemocnici provázejí kontroverze. Objevily se také informace o rušičkách odposlechu v kanceláři ředitele či údajné nepovolené léčbě onkovakcínami, kterou prošetřuje policie.

Část lékařů chirurgické kliniky se již obrátila dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádají ho o pomoc s řešením situace. V dopise kritizují působení Machytky i Zonči. Podle Vojtěcha dopis napsalo šest z šestadvaceti lékařů chirurgické kliniky. Dodal ale, že dostal i další dopisy, za Machytkovu podporu se podle něj postavila celá klinika nukleární medicíny. 

Náměstkyně ředitele FNO pro personální řízení Tatiana Karolčíková poskytla kopie několika dopisů, v nichž zaměstnanci nemocnice vyjadřují podporu Machytkovi. Jsou mezi nimi zaměstnanci kliniky nukleární medicíny, někteří lékaři chirurgické kliniky, zaměstnanci Krevního centra FNO a Machytkovi vyjádřili podporu rovněž jeho náměstci.

Nemocnice má téměř 3300 zaměstnanců. Loni hospitalizovala na 45 000 pacientů a provedla přibližně 612 tisíc ambulantních vyšetření.