Neobydlené domy RPG obývají narkomani

Ostrava - Obyvatelé Slezské Ostravy se bouří. Musí už delší dobu snášet nepořádek v neobydlených domech v jejich sousedství, které patří společnosti RPG. Scházejí se tam narkomani, kteří pohazují injekční stříkačky a ohrožují obyvatele. RPG i radnice slíbila situaci řešit už před rokem. K žádné změně ale zatím nedošlo.

Nepořádek a všude pohozené injekční stříkačky, tak to vypadá v neobydlených finských domcích společnosti RPG v ostravské čtvrti Liščina. Domy se totiž staly doupětem narkomanů. „Soused v ulici u vodárny venčil pejsky, vyběhl ven jenom v cuklích a nabodl se na použitou injekční stříkačku, která byla vhozena do jeho zahrady,“ uvádí jeden z případů, kterými argumentují místní obyvatelé, Marie Dobešová. Pomoc slíbil vloni v červenci i starosta Slezské Ostravy, po volbách ale jakoby na slib zapomněl. A zapomněla i společnost RPG, která místním obyvatelům vzkazuje: „Nedá se s tím nic dělat!“

„My skutečně nemůžeme před každý takovýto objekt postavit 24hodinovou stráž, která jej bude střežit a hlídat. Policie je jediný orgán, který může zasáhnout,“ tvrdí mluvčí RPG Petr Handl. Podle obyvatel Liščiny ale policie mnohdy nepřijede ani na zavolání. „Městská policie provádí v oblasti sběr injekčních stříkaček, nicméně co se týká četnosti, není to tak výrazné jako v jiných částech Ostravy,“ uvedla mluvčí městské policie Ostrava Dana Klišová. RPG nemůže byty prodat, prý o ně není zájem, nacházejí se totiž v tzv. sociálně vyloučené lokalitě. Podle místních ale o ně zájem je, RPG jen údajně za zničené domy stanovuje neodpovídající ceny. „Ty podmínky jsou nastavené tak, že lidé mohou velmi snadno přijít k hezkému bydlení, které si můžou navíc upravit dle svých potřeb,“ vyjádřil se za RPG  mluvčí Petr Handl. O opravě domů společnost neuvažuje. Raději stále čeká na zájemce o pronájem.

2 minuty
Reportáž Ivy Kubankové
Zdroj: ČT24
Neobydlený dům společnosti RPG
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 8 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 13 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 14 hhodinami

Středoškoláci se budou ve Vysokém Mýtě učit zvládat krizové situace za volantem

Na autodromu ve Vysokém Mýtě odstartoval v Česku ojedinělý pilotní projekt zaměřený na zvládání krizových situací za volantem. Dopravní odborníci ho připravili pro nejmladší řidiče ze středních škol. Projekt kombinuje teoretickou výuku, praktický výcvik na polygonu, výuku první pomoci pomocí virtuální reality a měření reakční doby na simulátorech.
před 18 hhodinami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Dřív mezi lidi bez domova patřil. Teď jim muž v Plzni pomáhá, popsali Reportéři ČT

V Česku žijí podle nejrůznějších odhadů desítky tisíc bezdomovců. Nelichotivou statistiku se v posledních třech letech pokouší zvrátit plzeňský magistrát. Navázal proto spolupráci se sociálním spolkem K srdci a biskupstvím plzeňským. Zhruba pět set bezdomovců, kteří v západočeské metropoli žijí, tak může získat brigádu a z výdělku si zaplatit alespoň dočasné bydlení v tamních ubytovnách. Díky práci pro plzeňskou městskou policii se do „běžného“ života podařilo z ulice vrátit třiapadesátiletému Romanovi. Nyní pomáhá právě lidem bez domova, mezi něž dřív sám patřil. O jeho příběhu natáčel pro Reportéry ČT David Vondráček.
13. 1. 2026
Načítání...