Některé školky na Pardubicku přestaly přijímat děti z okolních obcí, nemají místo

2 minuty
Obce na Pardubicku řeší nedostatek míst ve školách a školkách
Zdroj: ČT24

Místa v mateřských i základních školách hledají rodiče z Pardubicka stále obtížněji. Týká se to i lokalit, kde měli dosud slíbenou spádovost své obce. Rodiče často školy posílají i do vesnic v sousedství. Někteří starostové už ale začali takové smlouvy vypovídat. Přespolní nepřijmou, protože místo potřebují pro místní. To je případ třeba Rohovládovy Bělé na Pardubicku.

Například Anita Hegerová posílala přihlášku do šesti školek, místo pro svou dceru nakonec našla až v sousedním kraji. „Je to šestnáct kilometrů, dojíždíme tam a zpátky. Za den ujedeme 64 kilometrů jenom kvůli školce,“ uvedla. 

Děti z Volče měly doposud chodit do škol v Rohovládově Bělé, jenže tam už mají plno. Od příštího roku tak ruší takzvané školské obvody – tedy smlouvu mezi obcemi, která zajišťuje místo.

„Nevíme teď, co s tím budeme dělat. Je to samozřejmě strašný problém, protože naše děti tam chodily do školy, do školky, i když v poslední době už tolik ne, ta školka byla plná,“ uvedla starostka Volče Soňa Machurová (nestr.). „Patrně při letošním zápisu do mateřské školy se spousta místních dětí nevejde právě kvůli školským obvodům,“ dodal starosta Rohovládovy Bělé Václav Fišer (nestr.).  

Rozšíření školky budou financovat i okolní obce

Místo ve školce hledají také obyvatelé obcí v okolí Pardubic. Krajské město zatím školské obvody pro mateřské školy nemá, mohlo by se to ale změnit. Rozšířit chce školku v Dražkovicích, na tom se má finančně podílet několik obcí. „Významně by se podílely na investičních nákladech, přibližně 80 procent by mělo jít za obcemi Dubany a Staré Jesenčany,“ sdělil náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). 

Pro obec Dubany je to dobrá zpráva. „Je to strašná výhoda, protože pro takové vesnice, jako jsme my, kde je tři sta obyvatel, je finančně nemožné postavit svoji školku,“ uvedla starostka Duban Iva Kučerová (nestr.).  

V Dubanech dokonce věří, že díky nové školce se jim podaří ukončit odliv obyvatel před zápisy do škol. Často se stává, že rodiče mění trvalé adresy, aby pro dítě zajistili místo ve škole či školce v jiné obci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Od neděle pojedou vlaky podle nového jízdního řádu

V neděli začne na železnici v Česku platit upravený jízdní řád Českých drah (ČD). Regionální vlaky podle něj budou jezdit do poloviny prosince. Změny se dotknou většiny krajů a dopravce k nim přistoupil na základě požadavků krajských samospráv či Správy železnic, uvedl mluvčí ČD Petr Pošta. Téměř beze změn podle něj pojedou vlaky v Praze, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji.
před 2 hhodinami

Nemocnice řeší nedostatek krve, dárců bývá v létě méně

Řada nemocnic po celém Česku hlásí nedostatek krve. Během léta sice lékaři operují méně, častěji ale řeší úrazy. Transfuze jsou tak potřeba dál, ale odběrů se dělá méně. Lidé po návratu z dovolené často nemohou několik týdnů krev darovat. Průměrný věk dárců se navíc pořád zvyšuje. V královéhradecké nemocnici jsou rádi za každý balíček naplněný krví, hlavně od dárců se skupinou nula. V příbramské nemocnici pak musejí každý rok nahradit zhruba tisícovku lidí, a to kvůli věku či nemoci. Krev může darovat občan Česka ve věku 18 až 65 let bez závažného interního onemocnění. Lákat nové dárce se nemocnice snaží třeba soutěžemi nebo oceňováním velkého počtu odběrů.
před 3 hhodinami

Vyšší Brod zahájil privatizaci části svých bytů

Vyšší Brod na Českokrumlovsku prodává byty. Vlastní jich přes 180, v nabídce jich je nyní 78. Z nájemného, které se mnoho let nezvyšovalo, nezískal dostatek prostředků na jejich údržbu. Zájem o koupi zatím projevilo jedenáct lidí a další žádosti prý k úředníkům míří. Privatizace má do pokladny města přinést osmdesát milionů korun. Peníze chce Vyšší Brod použít na opravu chátrajícího areálu bývalého plicního sanatoria, o jehož převzetí jedná s Jihočeským krajem. Až po případném převodu hodlá město sdělit, jaké má s místem další plány.
před 13 hhodinami

Známka dětem nic neřekne, slova mohou ale více ranit, zaznívá v debatě o hodnocení

Senátoři v týdnu odmítli, aby žáci prvních a druhých tříd základních škol přestali dostávat známky. Sněmovnou přitom novela, která má hlavně snížit vysoký počet odkladů, prošla hlasy koalice i opozice. Podle předkladatelů by slovní hodnocení přineslo vyšší motivaci a zmírnilo obavy rodičů. Česko je jednou z posledních unijních zemí, které škálu od jedničky do pětky na začátku prvního stupně používají. Zákon nyní znovu projednají poslanci.
před 14 hhodinami

Operní Král Roger je v Brně rozpolcen mezi dvěma světy

Národní divadlo Brno poprvé na svém jevišti přestaví Krále Rogera – operu polského skladatele Karola Szymanowského Král Roger. Odehrává se na sicilském královském dvoře, kde příchod pastýře naruší zavedený řád tamních hodnot a vidění světa. V hudbě se promítají prvky impresionismu i arabské kultury.
před 20 hhodinami

Uprchlou pumu na Sokolovsku už chytili. Odolala několika dávkám uspávadla

Pumu, která ve středu utekla při krmení u Josefova na Sokolovsku, ve čtvrtek večer pátrací týmy odchytily. Asi tříletá šelma mezitím odolala několika dávkám uspávacího prostředku. Do pátrání se zapojili policisté, hasiči, odchytová služba i veterináři. Na nebezpečí kontaktu se šelmou upozorňovali celý den policisté i obec Josefov.
12. 6. 2025Aktualizováno12. 6. 2025

Zlínská státní zástupkyně obžalovala šest lidí a firmu z daňových úniků v rallye

Zlínská státní zástupkyně podala obžalobu na šest lidí a jednu firmu kvůli rozsáhlým daňovým únikům se škodou přes 35 milionů korun. Podle žalobkyně účelovým fakturováním reklamních služeb při závodech rallye snižovali daňovou povinnost. Současně byl podán návrh na schválení dohody o vině a trestu u dvou firem, které se k jednání doznaly. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Kterých závodů se případ týká, neuvedl.
12. 6. 2025

V sobotu začne stavba trati u Národního muzea v Praze, přinese výluku tramvají

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí v sobotu práce na stavbě tramvajové trati, která propojí Vinohradskou třídu s budovanými kolejemi v horní části Václavského náměstí. Souběžně bude městská Technická správa komunikací (TSK) bourat most a podchod pod Legerovou ulicí, kvůli čemuž bude nutná přeložka magistrály na místo nynější tramvajové trati a její zúžení na dva pruhy. Práce potrvají dvacet měsíců a po celou dobu nepojedou tramvaje mezi zastávkami I. P. Pavlova a Muzeum.
12. 6. 2025
Načítání...