Na Litoměřicku někdo postřelil kriticky ohroženého orla mořského. Dravec uhynul

Na Litoměřicku neznámý pachatel postřelil kriticky ohroženého orla mořského. Dravec i přes ošetření v záchranné stanici uhynul. Informovala o tom Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která připravuje trestní oznámení. Ornitologové za letošní rok evidují v Česku už čtrnáct zabitých orlů mořských.

Postřelený orel patřil ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru na Litoměřicku. „O zraněném orlovi nás informovali dva houbaři. Již při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků,“ uvedl ornitolog Michal Porteš.

Orel byl v pondělí po odchytu převezen do záchranné stanice při zoologické zahradě v Liberci, další den ho měl operovat specializovaný veterinář. „Bohužel dravec během noci uhynul,“ podotkl Porteš.

Letos v květnu už ornitologové řešili i případ, kdy u Kostelní Myslové na Jihlavsku někdo pokácel strom s hnízdem, v němž byla dvě mláďata orla mořského. Obě po pádu zahynula. Nejčastěji ale tito ptáci uhynou po otravě nervovým jedem karbofuranem, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Například v polovině dubna našli lidé u obce Jamné na Jihlavsku karbofuranem otráveného dospělého orla a dvě mláďata.

Na Litoměřicku někdo postřelil orla mořského
Zdroj: ČTK/Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Psí jednotka České společnosti ornitologické navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců a otrávené návnady vyhledává. Za letošní rok ornitologové předali policii už 54 zabitých ptáků, z nichž 51 bylo otrávených a tři zastřelení. Za celý uplynulý rok to bylo 58 případů.

„Policii se už v několika případech podařilo pachatele odhalit a některé případy došly dokonce k soudu. Zatím žádný travič ale v České republice za toto jednání odsouzen nebyl. Pevně věřím, že je to jen otázka času, v sousedních státech už se to podařilo,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.

Kriticky ohrožený největší český dravec

Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii kriticky ohrožený. S rozpětím křídel až 2,4 metru je největším dravcem v Česku a nemá v přírodě přirozeného predátora.

„Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Jeho občasný lov potravy rozhodně nepůsobí významné ekonomické škody,“ uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů. Hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda.

  • Orel mořský (Haliaeetus albicilla) je velký druh dravce z čeledi jestřábovitých patřící k největším žijícím orlům vůbec. Žije v blízkosti vod a živí se převážně rybami a ptáky. V minulosti z mnoha oblastí Evropy zvláště v důsledku lidského pronásledování zcela vymizel, od osmdesátých let dvacátého století však začala jeho početnost opět stoupat a postupně obsadil řadu původních hnízdišť.
  • Orel mořský je rozšířen v Evropě a Asii mimo tropické oblasti (palearktický typ rozšíření). Na severu tvoří hranici výskytu lesotundra, na jihu hranice probíhá od Balkánu přes Turecko k jižnímu pobřeží Kaspického moře. Jako okrajové oblasti výskytu lze označit i některé středomořské ostrovy, Island, Kamčatku a ostrovy podél severovýchodního pobřeží Asie.
  • Zdroj: Wikipedie