Mosty u Jablunkova chtějí být jenom „Mosty“. Někteří místní kvůli plánované změně podepisují petici

Obec Mosty u Jablunkova by se chtěla po více než padesáti letech vrátit k původnímu názvu Mosty. Podle starosty už totiž přívlastek „u Jablunkova“ nemá své opodstatnění a úředníkům komplikuje práci. Někteří občané ale se změnou nesouhlasí a podepisují petici. Pokud by změna prošla, byly by Mosty i nadále jedinou obcí s tímto názvem v Česku.

Název obce Mosty u Jablunkova byl původně opravdu jenom Mosty, jenže v roce 1951 bylo rozhodnuto, že se název musí odlišit od Mostů, které byly nedaleko Českého Těšína. Tato obec už ale neexistuje a podle vedení Mostů u Jablunkova už není pro tak dlouhý název důvod. 

Přívlastek u Jablunkova, při Jablunkově nebo koło Jabłonkowa byl vyvolán potřebou katastrálního oddělení. Máme s tím problémy, mnohdy se náš název nevměstná do těch čtverečků v různých formulářích.
Ondřej Niedoba
starosta Mostů u Jablunkova

Pro občany by zkrácení názvu znamenalo výměnu dokladů a některých dalších dokumentů, což by však mělo být bezplatné.  Podle vedení obce by si navíc lidé o výměnu mohli zažádat přímo na obecním úřadě. „Jednáme o tom se sousedním Jablunkovem, jestli by bylo možné tady vytvořit nějaké detašované pracoviště,“ upřesnil místostarosta obce Martin Procházka (Nestr.).

Obyvatelé podepisují petici

O změně názvu obce se v Mostech u Jablunkova mluvilo několikrát, letos poprvé se návrh dostal až k zastupitelům. Ti se domluvili, že o návrhu by měli rozhodovat i samotní občané, kteří teď mohou hlasovat formou ankety na internetu

V obci je ale velká skupina obyvatel, která změnu názvu razantně odmítá a podepisuje petici pro zachování Mostů u Jablunkova. „Já si myslím, že je to zbytečná záležitost. Já jsem se narodil v Mostech u Jablunkova, podnikám v Mostech u Jablunkova a chci i zemřít v Mostech u Jablunkova,“ řekl jeden z místních Václav Cienciala. 

Jediné Mosty v Česku

I kdyby nakonec na změnu názvu obce došlo, Mosty by stále byly jedinou obcí s tímto názvem v Česku. Například Bystřic je v zemi hned patnáct, ta u Frýdku-Místku se pro zkrácení názvu rozhodla, i když bylo jasné, že bude mít hned čtrnáct „konkurentů“.

Od roku 2005 změnilo v celém Česku název osm obcí a název se upravoval i u sedmnácti místních částí některých měst a obcí. Pro změnu názvu je potřeba splnit tři požadavky, a to aby změnu schválili zastupitelé, ministerstvo vnitra a následně ji ještě musí zapsat katastrální úřad. Zastupitelé v Mostech u Jablunkova by měli rozhodnout do konce roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Havlíčkově Brodě likvidují hasiči požár haly s plasty, škoda je odhadem 350 milionů korun

V Havlíčkově Brodě hasiči likvidují požár haly s plastovými výrobky a kartony, oheň podle předběžného odhadu napáchal škodu za 350 milionů korun, uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Zraněn zatím podle ní nikdo nebyl. Na místo dorazí chemická laboratoř, která bude měřit množství škodlivých látek v ovzduší, informovali hasiči na síti X.
před 8 hhodinami

Géčko nebo Bílý dům? Ostravské divadlo buduje novou scénu

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) získá novou scénu přestavbou výstavního pavilonu G na ostravské Černé louce. Multifunkční sál nebude sloužit pouze divadlu, díky variabilnímu prostoru se v něm budou moci konat také další kulturní akce. Divadlo zároveň hledá název pro nový prostor. Pracovně se mu říká Géčko nebo Bílý dům.
před 10 hhodinami

Statek komunisté zbořili. Byla tam proluka, pak parkoviště, vypráví pamětnice

Marie Šustrová, rozená Kůsová, vyrůstala na statku ve Starém Plzenci, kde její rodina hospodařila po generace. Pamatuje si německou okupaci, skrývání obilí před povinným odevzdáním i příjezd amerických vojáků na konci druhé světové války. Později zažila také tlak komunistického režimu, kvůli kterému její rodina přišla o dům a hospodářství.
před 17 hhodinami

Provázek zjišťoval, co nejtěžšího lidi překonali. Výsledkem je inscenace

Brněnské Divadlo Husa na provázku dalo lidem možnost podělit se o strastiplné okamžiky jejich životů. Z výpovědí sbíraných několik měsíců vznikla poslední premiéra sezony s názvem Everybody Hurts. Má být „kaleidoskopem způsobů, jak se odrazit ode dna“.
před 21 hhodinami

Národní parky chtějí „rozbít“ davy turistů. Pomoci mají technologie i osvěta

Tuzemské národní parky hledají způsoby, jak ochránit nejcennější části svého území před rostoucím náporem návštěvníků. V rámci projektu Zodpovědně do přírody chtějí lépe rozložit turistický ruch, využívat data o návštěvnosti a více vzdělávat veřejnost v oblasti ochrany přírody.
před 23 hhodinami

VideoBarevný přechod v Hodoníně má zvýšit bezpečnost chodců i oživit město

V Hodoníně mají nový pestrobarevný přechod. Namaloval ho streetartový umělec Jakub Karlík. Vedení města si od něj slibuje oživení veřejného prostoru i větší bezpečnost chodců. Podobné přechody jsou zatím v Česku spíše výjimkou a jejich vznik musí schválit dopravní inspektorát. Zatímco v Hodoníně projekt dostal zelenou, v Říčanech ho policie odmítla s tím, že nejde o dopravní značení, a na vozovce proto být nesmí.
10. 6. 2026

Zákaz sdílených elektrokoloběžek pomohl v Praze snížit počet pokut na pětinu

Jízda po chodníku, v protisměru, nerespektování dopravního značení nebo nebezpečný způsob jízdy v hustém provozu. Nejčastěji za tyto přestupky Městská policie hlavního města Prahy rozdala na jaře v dubnu a květnu cyklistům a jezdcům na koloběžkách 437 pokut. Oproti stejnému období loni jde o osmdesátiprocentní pokles, sdělil ČT policejní mluvčí Zdeněk Modálek. Propad podle něj zapříčinil celoměstský zákaz sdílených elektrokoloběžek, který platí od začátku roku.
10. 6. 2026

Oprava silnice I/20 u Toužimi komplikuje dopravu. Řidiči stojí v kolonách

Cestu mezi Plzní a Karlovými Vary komplikují stavební práce na silnici I/20. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tam opravuje téměř čtyřkilometrový úsek vozovky. Provoz je kvůli částečné uzavírce řízen semafory a u Toužimi se tvoří dlouhé kolony. Omezení potrvají podle ŘSD přibližně do září.
10. 6. 2026
Načítání...