Posedět si v zámecké zahradě. V Bruntále opravili venkovní sál

Oprava zahradního sálu bruntálského zámku skončila, stála přes 31 milionů korun. Historický objekt si mohou lidé prohlédnout do konce června a pak až za rok. Přístupný běžně bude až po rekonstrukci celého zámku, která potrvá do příštího léta.

Sala terrena, neboli zahradní sál, je otevřená architektonická stavba charakteristická pro barokní palácové a zámecké zahrady. Prostor je otevřený do zahrady, která je ve stejné úrovni nebo přístupná několika stupni schodiště. Sloužila pro relaxaci, svačiny či koncerty.

Po rekonstrukci bude sala terrena v Bruntále sloužit pro menší a komorní akce. „Budeme zde pořádat komorní koncerty, recitály a přednášky. Od příštího roku zde bude fungovat i kavárna. Takže lidé budou moci jen tak přijít a posedět v zámecké zahradě,“ popsala mluvčí zámku Ema Havelková. Náklady na projekt se pohybovaly kolem 31 milionů korun bez DPH. Z 85 procent obnovu hradila Evropská unie, zbytek peněz poskytl stát a kraj.

Pro veřejnost bude nyní objekt přístupný jen do konce června. „To organizujeme pro zájemce prohlídky, na které se musí rezervovat. Zbývá už jen několik posledních míst,“ uvedla Havelková. Dodala, že pak bude budova nepřístupná. „Hlavně z důvodu bezpečnosti. Stavba je součástí parku, který se bude následující rok kompletně revitalizovat,“ vysvětlila.