MENDELU má zpět dva doktorské programy. Vrtělo se psem, ale dopadlo to dobře, řekla Nerudová

Přezkumná komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) z procesních důvodu zrušila rozhodnutí Rady NAÚ o odebrání dvou doktorských programů Mendelově univerzitě v Brně. Rozhodnutí se týkalo studijních programů ekonomika a management v českém a anglickém jazyce na Provozně ekonomické fakultě (PEF). Na Twitteru o rozhodnutí komise informoval předseda akreditačního úřadu Robert Plaga. „Předmětem odvolání nebylo odebrání institucionální akreditace pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách, které je pravomocné od 15. března,“ dodal. Bývalá rektorka školy Danuše Nerudová rozhodnutí uvítala.

O odebrání možnosti uskutečňovat dva doktorské studijní programy rozhodla rada úřadu v lednu, Mendelova univerzita se proti rozhodnutí ale odvolala. Rada NAÚ své rozhodnutí znovu potvrdila v dubnu, odvolání vysoké školy poté postoupila přezkumné komisi NAÚ.

Ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka uvedl, že přezkumná komise rozhodla na základě svého právního názoru, že není možné současně s odnětím institucionální akreditace odebrat možnost uskutečňovat studijní doktorské programy, na které se tato akreditace nevztahuje. „Komise proto řešila výhradně formální stránku rozhodnutí, nikoliv věcnou,“ poznamenal.

Dva doktorské programy na PEF rozhodla rada NAÚ odebrat kvůli problému, který byl podle Plagy v různých studijních podmínkách pro zahraniční studenty a ve využívání zprostředkovatelských agentur. Pokud by toto rozhodnutí úřadu nabylo právní moci, univerzita by už neměla možnost uskutečňovat studijní program a musela by řešit přechod studentů do jiných studijních programů, řekl Plaga už dříve. Univerzita proto odvoláním usilovala o zrušení rozhodnutí.

Zástupci univerzity zatím neuvedli, co pro ně rozhodnutí komise znamená. „V současnosti čekáme na doručení písemného vyjádření. Následně bude v souladu s platnou legislativou stanoven další postup, který budeme schopni nastínit až na základě obsahu písemného vyjádření ze strany přezkumné komise,“ sdělila mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Odebrání institucionální akreditace je pravomocné

Kvůli pochybením na Mendelově univerzitě odebral NAÚ vysoké škole také takzvanou institucionální akreditaci pro doktorské studijní programy v ekonomických vědách. Tato část rozhodnutí, kterou úřad poprvé vydal v květnu loňského roku a letos v lednu po odvolání vysoké školy potvrdil, už je pravomocná.

Takzvaná institucionální akreditace vysoké škole umožňuje, aby sama rozhodovala o vzniku, zrušení a úpravách studijních programů. Zavedla ji novela vysokoškolského zákona schválená v roce 2016, první školy tuto akreditaci získaly v roce 2018. Pokud ji nemají, žádají o rozhodnutí o studijních programech NAÚ.

Kauza ohledně zahraničních studentů se objevila loni během kampaně před prezidentskými volbami, do kterých jako kandidátka vstoupila i bývalá rektorka Nerudová. V médiích už dřív uvedla, že kauza byla „přifouknutá“ kvůli její kandidatuře a že doufá, že univerzita získá akreditaci pro ekonomické obory brzy zpět.

Na rozhodnutí přezkumné komise Nerudová reagovala na Twitteru. „Pamatujete si ještě dobu kampaně a grilování Nerudové za univerzitu? Jasně, mohla jsem komunikovat líp … Vrtělo se psem teda fest, ale dopadlo to dobře. Pro univerzitu. Srdečně pozdravuji NAÚ,“ napsala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud přiřkl mobiliář zámku Hrubý Rohozec dědičce rodu Walderode

Mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově náleží Johanně Kammerlanderové, dědičce rodu Walderode. Rozhodl o tom okresní soud v Semilech, verdikt zatím není pravomocný. Vdova po Karlovi des Fours Walderode by měla získat zhruba pět tisíc položek, konkrétně nábytek, obrazy, zbraně či svícny. Vydání dalších několika set předmětů soud zamítl, protože se je nepodařilo dohledat. Národní památkový ústav (NPÚ) už uvedl, že se proti rozhodnutí soudu nebude odvolávat. Očekává, že se s dědičkou rodu dohodne.
10:58Aktualizovánopřed 49 mminutami

Soud zrušil část brněnského územního plánu, upravovala využití území za Lužánkami

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil část brněnského územního plánu, která upravovala využití území za Lužánkami. Město se při pořizování územního plánu nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před aktuálním soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou dvaadvacet metrů. Rozsudek je dočasně zpřístupněný na úřední desce.
před 2 hhodinami

Brno k výročí návštěvy Alžběty II. smekne klobouk

Na brněnskou Novou radnici přibude nové umělecké dílo od Radka Talaše. Motiv červeného klobouku odkazuje k návštěvě britské královny Alžběty II., která moravskou metropoli navštívila 28. března před třiceti lety. Pamětní desku odhalí Brňané v den výročí, nyní klobouk odlili pracovníci slévárny v Popovicích na Uherskohradišťsku.
před 19 hhodinami

V Brně vznikne nový bulvár. Propojí budoucí nádraží s centrem

V Brně začala výstavba nové městské třídy nazvané Bulvár, která propojí nové hlavní nádraží s historickým centrem. Severní část má být hotová příští rok v létě, jižní se bude stavět později. Projekt je klíčový pro rozvoj nové čtvrti Trnitá, kde má vzniknout bydlení pro 15 tisíc obyvatel a až 20 tisíc pracovních míst.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Předjaří vítá v Královské zahradě na Hradě tisíce květin

V Empírovém skleníku v Královské zahradě Pražského hradu lze vidět více než sto odrůd kvetoucích jarních květin. Na výstavě Předjaří: Zahrada malých gest je doplňuje výtvarná tvorba mladých českých a slovenských autorů.
před 20 hhodinami

VideoVejce před Velikonocemi kvůli úbytku slepic s ptačí chřipkou podraží

Živočišná výroba v Česku zdražuje. Nejrychleji skot, drůbež a vejce. Na Královéhradecku mezitím pokračuje druhá největší likvidace chovu drůbeže v tuzemsku. V halách bylo bezmála 240 tisíc nosnic. Chovatelé chtějí s ohledem na blížící se Velikonoce a zvýšenou poptávku po vejcích obnovit chov co nejrychleji. Podle jejich odhadu to ale zabere minimálně čtyři měsíce. Nákaza ptačí chřipky se šíří i v dalších chovech po celé Evropě.
25. 2. 2026

VideoV Ostravě chystají loutkovou Kytici

Několik druhů loutek i divadelních technik se objeví v baladách Karla Jaromíra Erbena. Jeho sbírku Kytice na jeviště převedli v ostravském Divadle loutek. Scénografie vychází z tradičního českého loutkového divadla. Premiéru bude mít představení na konci března.
25. 2. 2026

Řidiče v Českých Budějovicích čeká jaro plné objížděk a uzavírek

Uzavírky v následujících měsících významně zkomplikují dopravu v Českých Budějovicích. Hned na dvou páteřních silničních tepnách řidiči od dubna až do listopadu neprojedou po uzavřených mostech. K nim se přidají ještě další opravy v centru města i na příjezdech do něj. Kvůli tomu radnice v řadě ulic i křižovatek změní řízení dopravy.
25. 2. 2026Aktualizováno25. 2. 2026
Načítání...