Liberecký kraj si chce půjčit půl miliardy na opravy mostů

Liberecko - Třetina mostů na Liberecku je ve špatném nebo havarijním stavu. Kraj si proto na jejich opravy chce půjčit půl miliardy korun. Opozičním Starostům pro Liberecký kraj se ale zadlužování v době hospodářské krize moc nelíbí. Krajská vláda má prý nejprve hledat úspory ve vlastním rozpočtu a až pak se zadlužovat. Opozice tvrdí, že kraj od začátku roku doslova vyhodil oknem 110 milionů korun.

Opoziční krajský zastupitel Martin Půta říká, že kraj by si měl zvolit priority a podle nich postupovat. Krajská vláda oponuje. Celá třetina ze zhruba 700 mostů je ve špatném nebo havarijním stavu a sedmi hrozí uzavření, jak uvedl radní Libereckého kraje Martin Sepp (ČSSD).

Krajská správa silnic už má zpracované projekty na opravu 20 mostů. Práce ale začnou postupně. Technický náměstek Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Douděra upřesnil, že první projekt počítá s opravami 25 mostů, které si vyžádají 80 až 90 milionů korun.

Reportáž Lucie Pokorné (zdroj: ČT24)

Jak dlouho bude kraj úvěr splácet a v jakých splátkách, zatím není jasné. O podmínkách úvěru se teprve rozhodne. Kraj začne příští rok splácet jiný úvěr - 750 milionů korun, za které opravil silnice. Spolu s úvěrem na mosty to podle opozice způsobí situaci, kdy v příštím volebním období už na investice nebudou žádné prostředky.