Lékařská pohotovost v Ostravě bude v městské nemocnici. Zatím i ta zubní

Lékařskou pohotovostní službu pro děti a dospělé v Ostravě bude do konce roku 2022 zajišťovat Městská nemocnice Ostrava. Do června bude ošetřovat i pacienty zubní pohotovosti. Na jejího nového provozovatele vyhlásil kraj výběrové řízení. Hejtmanství má na všechny tři pohotovosti pro následující tři roky připraveno zhruba třicet milionů korun.

Do otevřené veřejné soutěže na provoz lékařské pohotovosti pro děti a dospělé v Ostravě se původně nikdo nepřihlásil. Kraj tedy oslovil zdravotnická zařízení a v jednacím řízení bez uveřejnění vybral pro zajištění této služby Městskou nemocnici Ostrava.

„Pohotovostní služba bude dodržena tak jako doposud, nedojde k žádnému omezení,“ slíbil hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Jednotlivé zdravotní výkony pohotovosti jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Ty však nekryjí celkové náklady provozu lékařské pohotovostní služby, proto kraj hradí tuto ztrátu,“ připomněl hejtman.

Krajští radní zároveň zrušili výběrové řízení na zajištění zubní lékařské pohotovosti, které vyhlásili loni v listopadu. „Do veřejné soutěže se přihlásil jediný uchazeč. Vzhledem k tomu jsme se rozhodli zakázku zrušit, umožňuje nám to zákon. V následujících dnech vypíšeme nové výběrové řízení,“ řekl náměstek hejtmana Martin Gebauer (ANO).

Na pohotovost chodí i pacienti, kteří nemají zubaře

Celonoční zubní pohotovost využívají i pacienti, kteří nemají svého zubního lékaře. Ve frontě před čekárnou čekají od šesté hodiny večer i několik hodin. Městská nemocnice, která dosud zubní pohotovost zajišťovala, se do výběrového řízení nepřihlásila.

„Pravdou je, že městská nemocnice měla údajně velké problémy se zajištěním celonoční pohotovosti z hlediska lékařů,“ řekl náměstek primátora Ostravy pro zdravotnictví Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

Do nového výběrového řízení se může přihlásit i zájemce z prvního výběrového řízení, kterým byla ordinace Ajna Dental Clinic, případně další zájemci, včetně Městské nemocnice Ostrava. Právě s tou kraj uzavře dodatek k původní smlouvě tak, aby dosavadní služby zubní pohotovosti zůstaly zajištěny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Oprava českobudějovické Slavie se prodraží. Město viní projektanty a zvažuje žalobu

Po víc než dvou letech se v centru Českých Budějovic znovu otevřel veřejnosti kulturní dům Slavie. Nově má pět pater – kromě společenského sálu a restaurace tam vznikl i divadelní sál. Rekonstrukce vyjde nejméně na 900 milionů korun, což je oproti původním odhadům zhruba o 200 milionů více. Podle vedení města za zdražení mohou chyby v projektu a radnice zvažuje soudní spor s projektanty.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Liberecká a českolipská nemocnice se sloučí

Akcionáři Krajské nemocnice Liberec (KNL) schválili sloučení s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa. K 1. lednu 2026 tak vznikne zdravotnické zařízení s více než 1600 lůžky a 4700 zaměstnanci. Bude patřit k desítce největších nemocnic v Česku. Českolipská nemocnice spojením zanikne a její majetek přejde na KNL. Informoval o tom hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který na valné hromadě zastupoval Liberecký kraj jako majoritního akcionáře.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Němci odvezou všechen nelegální odpad z Brna. Datum bude známo začátkem roku

Termín odvozu dalších asi 280 tun nelegálního odpadu z Brna-Horních Heršpic bude znám začátkem příštího roku, oznámilo na síti X ministerstvo životního prostředí. Německo si tak z místa nakonec odveze veškerý uložený odpad. Celkem jde o 317 tun plastů, laminátů a dalšího materiálu z demontáží letadel či větrných turbín. Z nelegální skládky odvezla najatá firma prvních 35 tun před Vánoci, o větší části odpadu ale nebylo jasno.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Státní zástupce obžaloval tři muže z útoků na bezdomovce v obchodním centru

Státní zástupce obžaloval tři muže, kteří podle kriminalistů bezdůvodně napadli a týrali bezdomovce v obchodním domě v Praze 1. Dva z nich pracovali jako ostraha obchodního centra. Žalobce trojici viní z ublížení na zdraví, vydírání, loupeže a nebezpečného vyhrožování, jeden z mužů je navíc stíhaný i kvůli projevu sympatií k nacistickému hnutí. Všem hrozí až deset let vězení.
před 14 hhodinami

Domovy pro seniory mohou od ledna zdražit, už teď musí klienty odmítat

Celodenní strava o třicet korun dráž a za ubytování o dvacet korun více – takové navýšení si za každý den budou moci od ledna účtovat domovy pro seniory. Vzrostou i částky za pobyt v odlehčovacích službách, týdenních stacionářích nebo domovech pro lidi se zdravotním postižením. Důvodem je růst nákladů na provoz, energie či například nákup potravin.
před 20 hhodinami

Kompenzace regionům za dostavbu Dukovan mají vyjít na patnáct miliard

Patnáct miliard korun mají stát kompenzační opatření v regionech dotčených dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Většinu sumy uhradí stát, část ale i kraje a obce. Ty už připravují projekty na bydlení a infrastrukturu. S výstavbou nových bloků má totiž přijít až deset tisíc lidí.
28. 12. 2025

Potrubí rozvádějící v Karlových Varech minerální vodu čekají rozsáhlé opravy

Páteřní rozvod minerální vody v Karlových Varech je podle odborníků v havarijním stavu. V příštím roce se tak musí opravit. Město na to vyčlení přes 50 milionů. Potrubí vodu rozvádí do dvou desítek lázeňských hotelů. Pod lázněmi a korytem řeky Teplé ho vedou více než čtyři kilometry. Voda trubkami proudila 35 let, nutné opravy se už ale několikrát odložily. Experti při opravách budou muset zřídit dočasné potrubí, protože ani jeden hotel nesmí zůstat od dodávek vřídelní vody odříznutý.
28. 12. 2025

Na Havlíčkobrodsku je v dalším velkém chovu ptačí chřipka

V Habrech na Havlíčkobrodsku postihla ptačí chřipka další hospodářství firmy Xaverov, v němž bylo okolo 30 tisíc nosnic. To je několik set metrů vzdálené od chovu téže firmy, v němž bylo kvůli ptačí chřipce minulý týden v úterý zlikvidováno okolo 35 tisíc slepic. I v novém ohnisku bude drůbež utracena. Podle nynějšího předpokladu by utrácení mohlo proběhnout příští týden v úterý, uvedl v neděli Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
28. 12. 2025
Načítání...